Młodzieżowy maj

Maj w wydawnictwie Feeria upłynął pod znakiem skrajnie różnych powieści młodzieżowych – romansu Chłopak z innej bajki i thrillera Uwięzione. Dla wszystkich czytelników przeznaczone są za to dwie pozycje popularnonaukowe poruszające tematy ekologii oraz zdrowego odżywiania.

 

 

Chłopak z innej bajki

 

 

Tytuł: Chłopak z innej bajki

Autor: Kasie West
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 352
Data premiery: 10 maja 2017 r.

 

 

 

17-letnia Caymen bada reakcje bogatych ludzi, niczym we własnym eksperymencie naukowym. Po latach obserwacji jest pewna, że są dobrzy tylko w jednej rzeczy – wydawaniu pieniędzy na bezużyteczne rzeczy, takie jak porcelanowe lalki ze sklepu jej matki. Więc kiedy do sklepu wchodzi Xander, aby wybrać lalkę dla babci, Caymen od razu domyśla się, że jest bardzo bogaty. Dziewczynie nie udaje się odstraszyć zainteresowanego nią chłopaka…

Nie da się ukryć, że szkielety fabularne powieści Kasie West opierają się na zbyt często używanych elementach. Nie inaczej jest w przypadku Chłopaka z innej bajki – historii biednej nastolatki zakochującej się w bogatym nastolatku. Mimo wszystko, jej powieści czyta się przyjemnie ze względu na świeżość drobnych pomysłów, które zapobiegają popadnięciu w całkowity schemat. Weźmy Caymen. Jest sarkastyczna i, w przeciwieństwie do większości nastolatek w jej wieku, nie ugania się za chłopakami (Xander też nie. Za dziewczynami). Z ich pierwszym spotkaniem w sklepie wiąże się urocza historia, a autorka w dalszych rozdziałach książki mnoży te czarujące momenty. Ich romans nie został pokazany w sposób przesadzony czy tandetny, ale, dzięki wiarygodnym bohaterom, zyskuje na realizmie. Poczucie humoru Caymen sprawia, że powieść czyta się przyjemnie, czemu sprzyja jej niewielka objętość.

 

 

Ukryte życie lasu

 

 

Tytuł: Ukryte życie lasu

Autor: David Haskell
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Liczba stron: 330
Data premiery: 24 maja 2017 r.

 

 

 

Biolog David Haskell wykorzystuje skrawek ziemi (starodrzewu w stanie Tennessee) o wielkości metra kwadratowego jako okna na cały świat natury. Odwiedzając go niemal codziennie przez kolejny rok, podąża za zmieniającymi się porami roku i staje się świadkiem przebudzenia się do życia lasu oraz jego mieszkańców.

Każdy z krótkich rozdziałów książki rozpoczyna się prostą obserwacją: salamandrą przemykającą po liściu, pierwszymi rozkwitającymi na wiosnę kwiatami polnymi, itp. Z tej perspektywy Haskell rozpościera wspaniałą sieć biologii i ekologii, wyjaśniając naukę, która łączy ze sobą najmniejsze drobnoustroje i największe ssaki oraz opisując krążenie materii w ekosystemie. Każda wizyta w lesie prezentuje historię przyrody w miniaturze, kiedy to Haskell ujawnia złożone relacje łączące stworzenia i rośliny, dla których las jest domem. Napisane z niezwykłym wdziękiem i empatią Ukryte życie lasu to kwintesencja natury w całej swojej  okazałości. Haskell jest idealnym przewodnikiem w świecie istniejącym pod naszymi stopami i za naszymi podwórkami.

 

Uwięzione

 

 

Tytuł: Uwięzione

Autor: Natasha Preston
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 397
Data premiery: 24 maja 2017 r.

 

 

 

W miasteczku Long Thorpe nic się nie dzieje – do czasu, aż bez śladu ginie 16-letnia Summer. Ani rodzina, ani policja nie potrafi jej odnaleźć. Spędzając miesiące wraz z kilkoma innymi dziewczynami we wnętrzu piwnicy Colina, swojego porywacza, Summer dowiaduje się o jego trudnej przeszłości. Colin postrzega swoje ofiary jako jego rodzinę… jego idealne, nieskażone niczym kwiaty. Ale kwiaty pozbawione słońca nie przetrwają długo, a czas umyka…

Uwięzione to thriller dla nastolatek rozmiłowanych w serialach kryminalnych. Zamiast jednak oferować duże emocje, książka Natashy Preston przypomina podrzędny film zapychający codzienną ramówkę. Problemem powieści jest przede wszystkim główna bohaterka. Nawet biorąc pod uwagę jej położenie i automatycznie wynikającą z tego chęć sympatyzowania z nią, nastolatka po prostu irytuje swoim zachowaniem. Gdyby nie jej ograniczone słownictwo, dziecinny sposób myślenia, niezręczne dialogi w sytuacjach mających być „przerażającymi” i ogólna osobowość, może dałoby się ją polubić. Zawodzi też konstrukcja innych bohaterów. Historia stojąca za motywacją Colina jest bardzo sztampowa. Wygląda to tak, jakby Preston wzięła najbardziej stereotypowe elementy tego typu opowieści. Nieciekawą postacią jest też Lewis, chłopak dziewczyny, który przez cały czas tylko przeklina i jęczy. O pozostałych postaciach nie trzeba wspominać – pojawiają się na chwilę i charakteryzują się tylko jakąś jedną cechę.

 

Życie w stylu vege

 

 

Tytuł: Życie w stylu vege

Autor: Magdalena Makarowska
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 256
Data premiery: 25 maja 2017 r.

 

 

Być może kojarzycie wydane niecałe dwa lata temu Vege na diecie Magdaleny Makarowskiej. Autorka powróciła do tematu wegetarianizmu i weganizmu, i w swojej najnowszej książce kontynuuje podjęty temat. Makarowska pokazuje, iż nie wszystkie produkty roślinne nadają się do regularnego spożycia, a rezygnacja z mięsa nie oznacza automatycznego schudnięcia. Dietetyczka przestrzega przed żywnością wysoko przetworzoną i proponuje składniki, z których każdy jest w stanie skomponować przepyszne dania. Jeśli znacie poprzednie poradniki Makarowskiej, możecie się zdziwić, że tym razem autorka nie zawarła w swojej publikacji programu żywieniowego. Zamiast tego oferuje kompendium wiedzy dla wszystkich wegetarian i wegan oraz dla osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o roślinnych składnikach.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia