Ptaszki śpiewają, że…

Fascynujące, nieprawdopodobnie inteligentne, pod wieloma względami podobne do ludzi. To, co powiedziano o nich, można z powodzeniem odnieść do nas samych. Ptaki – nasi naturalni, prawdziwi przyjaciele. 

Tytuł: Rzecz o ptakach
Autor: Noah Strycker 
Wydawnictwo: Muza

Śpiewają na dzień dobry, śpiewają, gdy czytamy, odpoczywamy albo pracujemy, śpiewają do snu… Czyż istnieją prawdziwsi przyjaciele niż one, ptaki? Noah Strycker zna się na ptakach jak nikt inny. Jako przyrodnik, podróżnik i współredaktor magazynu „Birding” ma niezwykły zmysł obserwowania tego, co nas otacza, i opisywania wszystkiego w sposób umiejętny, a jednocześnie wciągający. 

W literaturze nastąpił pewien zwrot. Trudno mi powiedzieć, kiedy dokładnie się to zaczęło, ale nikomu nie przyszło na myśl, że będzie to zwrot na taką skalę. Ekoliteratura – bo tak można by nazwać ten niewątpliwy przełom – rozwija się dziś tak prężnie, jak niegdyś rozwijał się rynek harlequinów. 

Nie czytałam Sekretnego życia drzew Duchowego życie zwierząt, ale rozglądam się i wiem, że nie jest to jednorazowa „przygoda” z ekologią, naturą, zwierzętami i roślinami. Ten pełnoprawny gatunek z pewnością ma swoje korzenie już w antyku. Choć od natury się odrywano, by następnie do niej śmiało powrócić, niezaprzeczalnie… byto w niej. Cała filozofia odnosi się do naszego istnienia w naturze, w zgodzie z naturą, bycia częścią tej natury. Ta sama filozofia głosi także, że natura może być szkodliwa. Co z tym zrobić? Może po prostu, po ludzku, postarać się zrozumieć? 

Wydaje się, że w dobie nowinek technologicznych mało kto podejmuje dziś refleksję nad naturą i tym, co naturalne. Chętnie chodzimy do parków, nad jeziora, słuchamy śpiewu ptaków i opalamy się w pełnym słońcu, ale gdyby się głębiej zastanowić… niewielu z nas kwapi się do tego, aby godzinami słuchać o życiu roślin i zwierząt albo po prostu obserwować. Strycker i inni obserwowali i opisywali. Aż dziw bierze, że tylu czytelników rzuca się na tego typu książki. Ale tak jest. 

Rzecz o ptakach to książka… o ptakach nas. Noah Strycker opisał co prawda to, co dotyczy ptaków, ale w taki sposób, że na kartach tej publikacji możemy odnaleźć siebie. Wielu z nas chciałoby być ptakami. Lubimy mówić o wolności i czuć się wolnymi… jak ptaki. Dam sobie głowę uciąć, że większość z was wielokrotnie zastanawiała się, jak to by było, gdybyśmy potrafili latać. Aby się tego dowiedzieć, często szukamy zamienników skrzydeł… Czy naprawdę jest jeszcze kogoś, kogo nie przekonuje stwierdzenie, że ptaki są do nas podobne? 

Książka została podzielona na trzy części: ciało, umysł i duszę. W każdej z nich znajduje się kilka rozdziałów opisujących zdolności ptaków i ich cechy. Poczytamy o tym, jak nawigują gołębie, dowiemy się, czego się boją pingwiny, w rytmie muzyki udamy się do świata papug, aby zastanowić się nad tym, jak wygląda miłość u albatrosów. Czy to nie jest fascynujące? Nie raz i nie dwa łapałam się na tym, że ta książka interesuje mnie bardziej niż jakaś tam powieść. Nie ma tu akcji? Chyba żartujecie! Jest, i to ile! Wystarczy, że poznacie jedną historię, a nie będziecie chcieli przestać czytać. Tylko z pozoru książki tego typu są nudne i przeznaczone wyłącznie dla specjalistów w danej dziedzinie. Jeśli wam się wydaje, że to kolejny „podręcznik”, nic prostszego – zacznijcie czytać. 

Rzecz o ptakach to doskonała lektura na letnie popołudnia. W szczególności gdy za oknem pięknie! Wybierzcie się do parku, usiądźcie w ciszy i zaczytajcie się. Gwarantuję, że nie oderwiecie się od tej książki tak szybko, jeśli w ogóle. Świat ptaków naprawdę was zaintryguje, a świadomość, że czytając o ptakach, czytacie o sobie, sprawi, że zapragniecie więcej i więcej. Gorąco polecam! 

MUZA

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia