Letnie czytanie książek przez duże K!

Jeśli kochacie książki – te przez duże K okażą się dla was najlepszą formą wakacyjnej rozrywki!

„Książki. Magazyn do czytania” – wydanie na lato
Czasopismo jest w sprzedaży w cenie 9,99 zł.

„Książki. Magazyn do czytania” to jedno z najciekawszych czasopism przeznaczonych dla tych, którzy bez książek nie wyobrażają sobie życia i których interesuje to, co nowego słychać w świecie literackim. 

„Książki” czytam, odkąd poleciła mi je przyjaciółka. Przekonałam się, że to świetne czasopismo o literaturze i kulturze w ogóle. Jego istotnym walorem są forma i kompozycja – przede wszystkim dlatego, że magazyn jest podzielony tematycznie, a teksty zostały dobrane na tyle ciekawie, że podczas czytania nie mamy wrażenia żadnego chaosu czy niespójności. 

Tematy poruszone w czasopiśmie dotyczą zarówno książek, jak i interesujących zjawisk kulturalnych. I tak, jeśli chodzi o literaturę, poznajemy między innymi fakty z życia Stanisława Lema, które wpłynęły na jego twórczość, a o których poznanie nie pokusiło się wiele osób. Lemanipulacje – oto czym karmił nas jeden z najlepszych pisarzy, a my… daliśmy się nabrać! 

Jeśli zastanawiacie się, na czym polega fenomen biografii Wandy Rutkiewicz – „pierwszej kobiety, która…” – oraz Kolei podziemnej, czyli najlepszej powieści amerykańskiej ostatnich lat, przeczytajcie o tym. O Wandzie i Wandzie opowie Janusz Rudnicki, a o swojej literackiej podróży podziemną koleją – sam Colson Whitehaed. 

Mylimy się, sądząc, że edukacja seksualna i seks w ogóle to tematy tabu. Z takich właśnie pseudotabu wynika najwięcej niepseudoproblemów. Jako ludzie XXI wieku najwyraźniej niewiele wiemy jeszcze o życiu, choć wielokrotnie twierdzimy, że tak jest. A szkoła tym bardziej. O kontrrewolucji piszą Justyna Suchecka i Natalia Szostak. A całość doprawi Małgorzata I. Niemczyńska – rankingiem literackich scen erotycznych! 

No i jakżeby inaczej! Mamy też niewątpliwie ciekawe artykuły o tym, o czym śnią wierzby i o czym myślą ptaki – odpowiedzi na bardzo modne ostatnio tematy związane z przyrodą i „inteligencją” naszych naturalnych przyjaciół (nie tylko – stereotypowo – zwierząt). Przekonajcie się, że wbrew pozorom z roślinami również wiele nas łączy. Może nawet więcej niż z innymi ludźmi… Joanna Olech utwierdzi nas także w przekonaniu, że o świecie flory i fauny najlepiej mówić od dziecka. W końcu wszyscy jesteśmy dziećmi natury!

No i co z tą literaturą? Czy książki nadal będą czytane, czy może jest więcej prawdy w tym, że znikną? Na te i inne pytania odpowie Claire Armitstead – opiekunka przyszłości książki w amerykańskim „Guardianie”. O wolnych książkach, arcydziełach zamiast bestsellerów, grach literackich i związkach literatury ze sportem również możecie w letnich „Książkach” poczytać.

A na koniec… może Islandia? Co sprawia, że z roku na rok liczba turystów wzrasta, a ten rok prawdopodobnie okaże się przełomowy? O co tak naprawdę chodzi w końcu Nicelandii? Dowiecie się z artykułu Weroniki Murek. „A potem Islandia straciła niewinność”… 

Nie mogę w tej recenzji nie wspomnieć o krótkim, ale intrygującym artykule o Elżbiecie Wasiuczyńskiej. Tak się składa, że trochę mnie z nią łączy. Choć nie poznałam jej osobiście, jej prace miałam okazję podziwiać w książkach wydanych przez wydawnictwo Media Rodzina, w którym odbyłam praktyki zawodowe. Ta znakomita ilustratorka zasłynęła dzięki ilustracjom do Pana Kuleczki. A teraz… od debiutu dzieli ją kilkadziesiąt „zrobionych” książek! „Dorośli i dzieci szczerzą zęby w uśmiechu na widok tęczowych kotów, smoków pokrytych koralikową łuską i myszy w okularach”. 

Mogłabym kusić i kusić, ale po co, skoro to wystarczy, żebyście przeczytali letnie wydanie książek przez duże K? Przed wami 100-stronicowa przygoda literacko-kulturalna. Pamiętajcie… nic nie wiecie o Lemie – choćby dlatego musicie sięgnąć po ten magazyn. Siądźcie więc wygodnie i dajcie się porwać. Może koleją podziemną? 🙂 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia