Jeden wszechświat to za mało

Czy zdarzyło wam się myśleć o tym, co by było, gdyby…? Rozważać, jak potoczyłoby się wasze życie na skutek innej decyzji? Z pewnością! Każdy miewa takie myśli. Tak samo większość z nas słyszała teorię o istnieniu nieskończonej ilości wszechświatów zakładającą, że każdy jest innym wariantem naszej rzeczywistości. A co wy na to, żeby trochę je pozwiedzać? Zabieram was teraz na niesamowitą wycieczkę gdzieś pomiędzy fizyką, nauką a… gorącymi uczuciami!

Tytuł: Tysiąc odłamków ciebie
Cykl: Firebird (tom 1) 
Autor: Claudia Gray
Wydawnictwo: Jaguar
Nowość

Rodzice Marguerite Caine to wybitni naukowcy. Po latach kpin, złośliwych uwag i krytyki wreszcie dokonali niemożliwego: wynaleźli maszynę do przemieszczania się między alternatywnymi rzeczywistościami. Rodzina jednak niedługo cieszyła się z sukcesów. Nagła śmierć ojca Meg przekreśla całą radość. Dziewczyna postanawia pomścić tatę. Sprawa jednak nie jest prosta – Paul, morderca, a zarazem uczeń rodziców, zniszczył całą technologię i uciekł do innej rzeczywistości. Nie wie jednak, że nie był to jedyny egzemplarz wynalazku. Dziewczyna wraz z przyjacielem rusza w szalony pościg. Czy uda jej się dokonać zemsty? Czy pokona niebezpieczeństwa, a przede wszystkim… czy zapanuje nad własnym sercem?

Uwielbiam literaturę SF, a wszystkie teorie na temat czasu i przestrzeni sprawiają, że mam gęsią skórkę. Dlatego temat przewodni tej powieści to dla mnie strzał w dziesiątkę. Zwłaszcza początek, kiedy główna bohaterka niby od niechcenia wprowadza nas w podstawowe zasady teorii podróżowania pomiędzy rzeczywistościami, był dla mnie niezwykle interesujący. Od razu uprzedzam: to nie tak, że znam się na temacie. Nie powiem wam, czy autorka ściśle popiera określoną teorię albo czy w książce pojawiają się błędy. Ta powieść nie jest traktatem naukowym, a wszystkie „ścisłe tematy” opisywane są w sposób przystępny i ciekawy. Jeśli więc lubicie takie zagadnienia, będziecie zachwyceni. Ale nie przejmujcie się, jeśli do tej pory nie byliście zwolennikami SF. Te wątki, chociaż niezwykle ciekawe, są raczej dodatkiem do fabuły, tłem dla biegu wydarzeń.

I to nie byle jakiego biegu wydarzeń, bo pełnego zwrotów akcji i niespodziewanych zawirowań. Często domyślam się, jak potoczy się historia. Tym razem jednak byłam zaskoczona, i to nie raz! Intrygi, wątpliwości, kłamstwa… Czasami miałam wrażenie, że nawet głównej bohaterce nie można wierzyć. Bo chociaż jej prawdomówność nie budziła wątpliwości, to ocena wydarzeń już jak najbardziej.

Podróże między wymiarami sprawiły, że część z nich oferuje nam prawie samodzielną historię – z początkiem, rozwinięciem i zakończeniem. Ponieważ jednak wybudowanie i zamknięcie oddzielnych wątków wymaga czasu, samych podróży jest mniej, niż można by oczekiwać. Po książce tego typu można się spodziewać ciągłych „skoków” i zmian, tak się jednak nie dzieje, ale dzięki temu Tysiąc odłamków ciebie zapewnia nam ciekawie skonstruowane wątki.

Dużą rolę odrywają też emocje i relacje bohaterów. Strata, ból i tęsknota za ojcem są wręcz namacalne. Meg mocno przeżywa nagłą śmierć ojca, a fragmenty poruszające ten temat bardzo przemawiają do empatii czytelnika. Tak samo jak miłość. Od napięcia aż iskrzy w powietrzu, chociaż ten temat nie był poprowadzony aż tak dobrze. Trochę w nim było za dużo cukru i słodyczy. Niektóre zachowania bohaterki były dla mnie nie do pojęcia.

Dużym plusem tej powieści jest fakt, że stanowi ona prawie samodzielną cześć. Owszem, główny wątek będzie kontynuowany w drugim tomie, ale wszystko, co teraz mnie zaintrygowało, zostało wyjaśnione. Całe szczęście, ponieważ ostatnio wiele razy natykałam się na historie, które urywały się w połowie akcji. A tego się nie robi! Zwłaszcza gdy data wydania kolejnego tomu nie jest znana. Ale… i tu jest inaczej. Jeśli tak jak ja zakochacie się w tej powieści, nie będziecie musieli długo czekać. Kolejna część będzie miała swoją premierę już we wrześniu.

Jeśli więc szukacie książki lekkiej, ale nie głupiej, jednocześnie pomysłowej i intrygującej, w klimacie SF, ale ze sporą porcją romantyzmu, koniecznie sięgnijcie po Tysiąc odłamków ciebie!

tania_ksiazka_kod_rabatowy_logo_kupon

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia