Kwiaty, kwiatki, kwiatuszki…

Kwiaty są wszędzie. Rosną pięknie w doniczkach albo w ogrodzie, rozwijają się, a następnie przekwitają… Zupełnie jak my!

Tytuł: Inteligencja kwiatów
Autor: Maurice Maeterlinck
Wydawnictwo: MG

Jak czytamy, wiek XIX był czasem chemii, wiek XX fizyki, a XXI prawdopodobnie przyniesie nowe osiągnięcia w dziedzinie biologii. Zgadzam się z tą tezą, a ponadto wysnuwam wniosek, że XXI wiek jest wiekiem przełomowym dla literatury! Zastanówmy się nad tym… Obecnie coraz więcej słyszymy o książkach, których tematem jest natura albo wyjątkowe zjawiska, nawet te fizyczno-chemiczne. Wydawnictwo Feeria stworzyło serię Feeria science, wydawnictwo Otwarte wydało książki o życiu roślin i zwierząt, niedawno recenzowałam dla was Rzecz o ptakach, teraz… Inteligencja kwiatów, a już w sierpniu Życie pszczół. Czy to nie wspaniałe? Ekoliteratura rozwija się pięknie, pozostaje nam patrzeć na ten rozwój z zapartym tchem, podziwiać te cuda i mieć nadzieję, że kolejny zwrot ku naturze nie zmieni się znowu w… zwrot ku cywilizacji (bo chyba już jesteśmy nią trochę, trochę bardzo, znudzeni). 

Inteligencja kwiatów to nie jest zwykła książka o kwiatach. Autor we wstępie uprzedza, że niczego nowego nie odkrywa, ale nie skupia się też na podstawowych faktach – te znajdziemy w podręcznikach do biologii. Maeterlinck ze znaną sobie subtelnością i jednocześnie poetycką sprawnością opisuje te elementy roślinnego świata, które mogą nas zaskoczyć, zaciekawić i zainspirować. Trzy razy za- – to nie może się nie udać! 

Maeterlinck jako laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i doskonały przyrodnik wie, co mówi. Zna się na tym, o czym pisze, dlatego też jego spostrzeżenia są niezwykle trafne i wciąż aktualne. Przecież życie roślin jest podobne do życia ludzkiego – kwiaty zachowują się jak ludzie i nikt nie musi nam tego powtarzać i udowadniać. Autor nie poucza, ale przekazuje wiedzę, która – choć być może wielu z nas się nie przyda – to z pewnością uświadomi nam, jak bogaty jest ten naturalny świat, ile tajemnic wciąż pozostaje nieodkrytych, a ile logicznych kwestii tylko pozornie takimi jest. 

Tajemnice, które skrywa natura, do tej pory pozostają nie do końca odgadnione, ale jeśli komuś zależy na tym, żeby poznać kwiaty jak znajomych i spędzić z nimi choć trochę czasu, by móc się czegoś dowiedzieć – ona nie pozostanie obojętna. Jak widać, można, ponieważ liczba tych „naturalnych” publikacji wciąż wzrasta, a to o czymś świadczy. Trudno kogokolwiek winić za to, że niewielu dziś prawdziwych smakoszy przyrody, ale nie można też mówić o całkowitym jej odrzuceniu. 

Geniusz Ziemi, będący prawdopodobnie zarazem geniuszem całego świata, w walce o byt zachowuje się podobnie do człowieka. Stosuje te same metody i posługuje się tą samą logiką. Osiąga cel środkami, jakich się imamy, idzie po omacku, waha się, zawraca, zaczyna po kilka razy jedno, dodaje szczegóły, eliminuje je, poznaje i naprawia błędy. Słowem, robi wszystko, co my byśmy robili na jego miejscu.

Maurice Maeterlinck

Mam nadzieję, że podobnie jak ja sięgniecie po Inteligencję kwiatów (i inne tego typu książki), żeby następnie zapragnąć więcej i odkryć coś samodzielnie. Kwiaty, kwiatki, kwiatuszki czekają na nas, żeby szepnąć co nieco nam na ucho. Gorąco polecam wam lekturę tej książki i zachęcam do pełnych inspiracji przygód.

         logo-MG-2       

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia