Miesiąc młodzieżowy

Lipiec 2017 r. w wydawnictwie Feeria to miesiąc młodzieżowy. Słusznie przyjmując, że w tym czasie nastolatkowie mają więcej czasu, wydawnictwo przygotowało wydania czterech powieści, w tym jednej napisanej przez debiutującą 17-latkę.

 

Blisko Ciebie

 

 

 

Tytuł: Blisko Ciebie

Autor: Kasie West
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 392
Data premiery: 5 lipca 2017 r.

 

 

Kiedy Autumn zdaje sobie sprawę, że przypadkowo zamknięto ją na cały weekend w bibliotece, sądzi, że sprawy nie mogły potoczyć się gorzej. Ale później zauważa, że jest z nią także Dax. Autumn wie o nim niewiele, po za tym, że nie cieszy się dobrą opinią. Słyszała plotki o bójce, w której uczestniczył (i późniejszym krótkim pobycie w poprawczaku), co nie czyni z niego idealnej osoby, z którą chciałaby utknąć w jednym miejscu.

Każdy mól książkowy po przeczytaniu opisu tej powieści zapewne stwierdził, że musi ją natychmiast zakupić. Dwie osoby zamknięte w bibliotece? To cudowny pomysł dla każdego miłośnika książek! Niestety, Kasie West zupełnie go zmarnowała. Owszem, główni bohaterowie zostają zamknięci w bibliotece, ale… nikogo nie obchodzą książki. Akcja mogłaby rozgrywać się gdziekolwiek, choćby w biurze czy w sklepie. Spore rozczarowanie. Z samym zamknięciem wiąże się też kilka błędów logicznych, np. trudno uwierzyć, że Autumn nie mogła skorzystać ze znajdujących się w bibliotece komputerów.

Kuleje również charakterystyka postaci. Cała osobowość bohaterów zamyka się w kilku słowach – Autumn „ma zaburzenia lękowe”, a Dax to „niekochany bad boy”. To wszystko. Historia jest płytka i nie zagłębia się w przedstawienie złożoności problemu, jakim są stany lękowe. Daxa od biedy można nazwać uroczym, ale nic więcej – informacje o bohaterach wypełniają absolutny minimum planu. Dlaczego czytelnik miałby się przejmować losem postaci, o których prawie nic nie wie? Niestety Blisko Ciebie to raczej zmarnowany potencjał.

 

 

726235690o

 

 

 

Tytuł: Friendzone

Autor: Sandra Nowaczyk
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 408
Data premiery: 5 lipca 2017 r.

 

 

Griffin i Tatum przyjaźnili się ze sobą od dzieciństwa. Byli prawie jak brat i siostra, i tak miało pozostać już na zawsze. Do chwili, kiedy jeden taniec na balu maskowym zmienił wszystkie ich plany… Teraz oboje nie wiedzą, co o tym myśleć. Czy za wszelką cenę będą potrzymali wieloletnią przyjaźń? A co, jeśli tylko jedno z nich będzie chciało wykonać krok naprzód? Decyzja będzie tym trudniejsza, że oboje mają już partnerów.

To musiało się kiedyś stać – powstała polska książka o tytule Friendzone. Choć sam opis jasno wskazuje, że akcja nie rozgrywa się w Polsce (dlaczego?), to faktem jest, że to debiut Sandry Nowaczyk. Debiut po części udany, po części chybiony. Zaledwie 17-letnia (!) autorka sięgnęła po to, co popularne wśród współczesnych nastolatek – romans, sprzeczne uczucia, „targanie emocjami”, sam temat friendzone, dwie perspektywy, fikuśne imiona, bale maskowe itd. Jak na tak młodą osobę, nie jest to debiut zły. Książkę czyta się lekko i dość przyjemnie. Autorka musi jednak sporo popracować na warsztatem, przede wszystkim pogłębieniem psychologicznym bohaterów, a także nad samą konstrukcją powieści, która zawiera trochę niepotrzebnych wątków. Na ten moment należy pogratulować Nowaczyk udanego wydania pierwszej książki, co, jak wiemy, nie jest łatwe, szczególnie w jej wieku.

 

urok grace'ów

 

 

 

Tytuł: Urok Grace’ów

Autor: Laure Eve
Gatunek: powieść fantasy
Liczba stron: 408
Data premiery: 19 lipca 2017 r.

 

 

Podobno siostry Grace były czarownicami. Po szkolnych korytarzach poruszały się jak ryby pływające we własnym jeziorze. Zawsze podążały za nimi spojrzenia innych. Miały przyjaciół, ale stanowili oni dla nich tylko formę rozrywki. Czekały na kogoś innego. Wszystko, co River musiała uczynić, to przekonać je, że to właśnie ona jest tą osobą. Ale czy Grace’owie są tymi, na które wyglądają? Czy są niebezpieczniejsze niż twierdzą?

Nie polubiliście Zmierzchu? Jeśli tak, pewnie nie polubicie też zbliżonego do tego cyklu Uroku Grace’ów. Nie używam etykietki „zmierzchowaty” bez uzasadnienia, powieść Laure Eve dzieli bowiem wiele punktów wspólnych z tą bestsellerową serią, np. przez większość część książki obsesja na punkcie eterycznych Grace’ów przypomina obsesję dotyczą Cullenów. Historia skupia się na kobiecej bohaterce przybywającej do nowego miasteczka, która zaczyna chodzić do szkoły, w której każdy jest zafascynowany wspaniałymi, choć dziwnymi siostrami Grace. Z jakiegoś powodu pozwalają River na dołączenie do ich wąskiego grona znajomych i poznanie ich równie dziwnych rodziców.

Po pierwsze, książka jest nudna. Fabuła nie jest za bardzo rozbudowana, a wszystko zmierza w kierunku twistu, którego można się domyślić znacznie wcześniej. Przez większość powieści River zachwyca się Grace’ami. Od czasu do czasu wplecione jest „czarownictwo”, które może, ale nie musi być prawdziwe. Co prowadzi do kolejnego problemu – w tej książki nie ma klimatu. Urok Grace’ów próbuje być powieścią pełną głębi i ważnej treści, ale nie zapewnia tego emo dialogami. Trudno podejść do nich z poważnym nastawieniem i powodują raczej przewracanie oczami. Autorka z pewnością chciała napisać mroczną, głęboką powieść o trzech tajemniczych nastolatkach, ale skończyło się na niezbyt lotnej, przewidywalnej licealnej dramie.

 

 

 

 

 

Tytuł: Popiół za popiół

Autor: Jenny Han, Siobhan Vivian
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 350
Data premiery: 20 lipca 2017 r.

 

 

Sylwester skończył się z hukiem, a Mary, Kat i Lillia mogą nie być przygotowane na to, co nadejdzie. Po śmierci Rennie, Kat i Lillia próbują poskładać wszystko do kupy i dowiedzieć się, co się jej przytrafiło. Obie obwiniają same siebie. Jeśli Lillia nie wyszłaby z Reevem… Jeśli Kat zostałaby z Rennie… Wszystko potoczyłoby się inaczej. Teraz nic już nie będzie takie samo. Tylko Mary zna prawdę o tamtej nocy i o tym, kim jest.

To już ostatnia część trylogii Ból za ból. Tak jak poprzednie części, tak i ta przepełniona jest wieloma emocjami – strachem, radością, miłością, stratą. Ta książka będzie trzymała cię na krawędzi fotela aż do samego końca. To jedna z najlepszych rzeczy w tym cyklu – nigdy nie wiesz, czego się spodziewać i nie ma mowy, żebyś przewidział zakończenie. Wszystkie elementy tej powieści zsumowane razem mówią wiele o tej serii, są to w końcu współczesne powieści z niewielkim wątkiem paranormalnym, słodkim, intensywnym romansem, przyjaźniami, radzeniem sobie ze stratą oraz nastolatkami, które stają się dorosłymi i przechodzą do następnego etapu w ich życiu. Ogólnie rzecz biorąc, Popiół za popiół to bardzo dobra książka, i to pomimo trochę niesatysfakcjonującego i zbyt pospiesznego zakończenia.

Leave a comment



Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia