Ostatnia chwila lata

Chociaż uczniowie szykują się już na smutny powrót do szkolnych ław, warto przez chwilę jeszcze, przynajmniej mentalnie, pozostać w okresie wakacyjnym. Na przykład poprzez przeczytanie Jak pokochać freaka, sierpniowej propozycji wydawnictwa Feeria, rozgrywającej się na letnim obozie dla zaburzonych nastolatków.

Tytuł: Jak pokochać freaka

Autor: Rebekah Crane
Gatunek: literatura młodzieżowa
Liczba stron: 296
Data premiery: 2 sierpnia 2017 r.

16-letnia Zander najlepiej czuje się, będąc nigdzie, czyli we wnętrzu swojej głowy. Jej rodzice nalegają, żeby opuściła to miejsce i udała się na letni obóz dla zaburzonych nastolatków. Zander jednak tam nie pasuje, a przynajmniej tak sądzi. Obozowiczów określa jednym słowem – zwariowani. W rzeczywistości wszyscy tam żyją na pograniczu katastrofy i diagnozy. Wkrótce w obozie rodzą się pierwsze przyjaźnie i zauroczenia.

Fanom powieści młodzieżowych spod znaku Johna Greena ta książka powinna przypaść do gustu. Tak jak u tego bestsellerowego pisarza, znajdziemy tu takie elementy, jak kilku ekscentrycznych dzieciaków zmuszonych do socjalizacji, przezwyciężanie problemów, wygłaszanie błyskotliwych dowcipów, itd. Tak jak bohaterowie powieści Greena, nastolatkowie z Jak pokochać freaka wymieniają się doskonałymi ripostami, których my, śmiertelnicy, nie wymyślilibyśmy w dwadzieścia minut. Postacie są interesujące i sympatyczne, a autor utrzymuje lekki ton opowieści pomimo czających się pod powierzchnią poważnych problemów.

Książka zawiera oczywiście wątek romansowy, ale prawdziwa historia rozgrywa się pomiędzy Zander a jej współlokatorką Cassie, szczerą do bólu dziewczyną cierpiącą na zaburzenia odżywiania. Ich rozmowy to „mięcho” powieści, a budowanie przyjaźni przebiega w sposób wiarygodny – wraz z wzajemnymi ustępstwami i nauką zaufania.

Chociaż zakończenie jest pełne przypadków, w które trudno uwierzyć, to jednak książka jako całość satysfakcjonuje i zapewnia sporo rozrywki na koniec wakacji.

Leave a commentMaria Kasperczak

5 lat ago

Nie mówię nie, recenzja brzmi zachęcająco 🙂

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia