Ukryte życie lasu

Spoglądacie przez okno i co widzicie? Słońce, drzewa, przejeżdżające samochody i przechodzących ulicami ludzi. Wszystko jest takie, jakie powinno być. A gdyby tak zajrzeć nieco głębiej? Może się okazać, że tak naprawdę nie wiemy nic. 

Tytuł: Ukryte życie lasu
Autor: David Haskell 
Wydawnictwo: Feeria 

Niby nic, a jednak coś. Coś cudownego. Książka David Haskella osiągnęła tyle, ile niejedna powieść kiedykolwiek chciałaby osiągnąć. Finał nagrody Pulitzera, masa innych nagród, wydanie w wielu krajach na całym świecie… 

Przyjrzeć się z bliska maleńkim cudom natury, wsłuchać się w pieśń powstałą z pojedynczych dźwięków przyrody, wniknąć w las. 

Ukryte życie lasu to opowieść o tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka, a co jest naprawdę fascynujące. Heskell jako biolog przez rok podglądał naturę jak przez dziurkę od klucza, aby dowiedzieć się o niej czegoś więcej, aby ją poznać. Aby poznać jej niezwykłe życie. 

Od wieków ludzie zachwycali się naturą – obserwowali i opisywali ją, tworzyli filozofię natury polegającą na obcowaniu z nią i czuciu się jej częścią. Choć natura bywa niszczycielska, nie możemy zaprzeczyć, że jest też piękna i że bez niej tak naprawdę… nie byłoby nas. 

To, co autor zaobserwował w pewnym wycinku zielonego zakątka przez rok, my możemy zobaczyć dziś, gdy zajrzymy do książki i zechcemy zabrać się w filozoficzno-poetycką podróż po zakamarkach rzeczywistości, którą znamy być może tylko fragmentarycznie. A warto ją poznać bliżej – może nas zainspirować!

Ukrytym życiu lasu nie znajdziemy nudnych historii, ale przyjrzymy się naprawdę fascynującym zjawiskom, które zachodzą w przyrodzie, a my albo nie patrzymy dokładnie, albo nie chcemy ich zauważać. David Huskell wprowadza nas do świata zupełnie innego niż ten, w którym żyjemy, a mimo to tak bardzo nam bliskiego. W końcu natura otacza nas zewsząd.

Dajmy się ponieść tej fascynacji naturą i zjawiskami, które kształtują naszą przestrzeń – nasze otoczenie. Zapewniam was, że tak jak ja ulegniecie wspaniałym opisom, które nie są definicjami z książek biologicznych, ale płynnym i wciągającym opowiadaniem o tym, co widać. Trzeba się tylko przyjrzeć! Poznajcie życie natury tak jak Haskell i wielu innych!

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia