Azja, moja pasja (。♥‿♥。)

Indie!  Czy ich położenie miało wielką wagę historyczną? Jak to się stało, że je odkryto? Co miała w sobie tak cennego, że przygarnęły do siebie wielu Europejczyków? Mała garść informacji dla Azjatoholików!

 
Vasco da Gama – bo to o tym portugalskim podróżniku mowa – jako pierwszy odkrył morską drogę do Indii. Żył on na przełomie XV/XVI wieku. Postanowi okrążyć Afrykę, by móc dostać się drogą morską do Indii, aby żadne państwo nie przeszkodziło mu w możliwości zdobycia tak cennych skarbów, jakimi były przyprawy. 
 
Oczywiście Indie były znane już wcześniej z wypraw chociażby Brytyjczyków, którzy postanowili stworzyć Angielską Kampanię Wschodnioindyjską, która zajmowała się wieloma polityczno-gospodarczymi aspektami tego kraju (oczywiście na terenach kolonii brytyjskich). Jednakże sam fakt, że Indie były zmonopolizowane przez Brytyjczyków, mówi za siebie.
 
Indie są krajem leżącym w Południowej Azji na półwyspie Indyjskim. Himalaje znajdują się właśnie na tych terenach! Indie już w starożytności były bogatym krajem kulturowym, z dość ciekawą historią. Ariowie to lud, który zawłaszczył sobie Indie. Aryjczyk, znaczy szlachetny (co dziwne, tę samą nazwę stosowali zwolennicy Hitlera!). W swojej wędrówce dotarli oni do Indii oraz Iranu. Zasiedlili się na tamtejszych terenach, rozwijając swoją kulturę.
 
Od XVI do XIX wieku to islamiści rządzili tym krajem, jednakże działania Europejczyków przestudziły to i owo. Wszystko stało się bardziej skomplikowane, gdy Vasco da Gama dotarł do Indii. Pomiędzy kilkoma wojnami z sąsiadami docieramy do szczegółów, które znane są nam z Bollywoodu i wielu kolorowych świąt.
 
Godłem Indii jest rzeźba przypominająca kształt lotosu. Cztery lwy symbolizują szlachetne prawdy buddyzmu: o cierpieniu, przyczynie cierpienia, ustaniu cierpienia i ścieżce prowadzącej do ustania cierpienia. Lwy stoją na kole Dharmy, czyli kolejnego symbolu buddyzmu, składającego się z sześciu sfer egzystencji i ośmiorakiej ścieżki Buddy. Flaga natomiast złożona jest z trzech kolorów: białego, pomarańczowego i zielonego (od góry), a na środku znajduje się forma buddyjskiej dharma-czakry. Kolory mają różne znaczenie, zależy jak na nie spojrzeć. Ale mogą oznaczać (kolejno): odwagę i poświęcenie, prawdę i pokój oraz religijność, płodność i rycerskość.

Indie wydają się bardzo egzotycznym i ciekawym krajem. Może udało Wam się je kiedyś odwiedzić? A może macie dopiero takie plany?

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia