Wyjątkowy ster

Znany, ale wciąż nie do końca odgadniony… Prosty, a jednak skomplikowany… Bardzo ważny, ale wciąż nie najważniejszy organ człowieka… Bez niego nie ma człowieka… MÓZG!

Tytuł: Dziwne przypadki ludzkiego mózgu
Autor: Sam Kean
Wydawnictwo: Feeria

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku ludzki mózg stawiany był na równi z komputerem biologicznym. Dziś już wiemy, że bywa z nim tak jak z zasadą dynamiki Newtona – każdej reakcji towarzyszy reakcja… Od ponad 2500 lat buddyści szkolą swój umysł, by oddalać szkodliwe dla organizmu emocje. Mózg stanowi szczególny przedmiot zainteresowań wielu badaczy i nie tylko.

Nie bez powodu znany norweski pisarz zapisał na kartach literatury: gdyby ludzki mózg był tak prosty, że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy wtedy tak głupi, że nie zrozumielibyśmy go i tak. Czy my rządzimy mózgiem? A może mózg rządzi nami? 

Sam Kean podjął się zagłębienia i udzielenia odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Jest to literatura popularnonaukowa, aczkolwiek miejscami ociera się o dobry kryminał. Znacie metodę prób i błędów? Jakże często jest ona dziś wykorzystywana, a wyobraźmy sobie, że wtedy, kiedy medycyna nie była na wysokim poziomie, używali jej także neurochirurdzy. Można się tylko zastanawiać nad jej skutkami. Poznajemy wybitnych jak na dawne czasy lekarzy, a ich zajęcia dziś możemy wyśmiewać, ale wtedy… to były odważne poczynania, które czasem przynosiły pozytywne efekty. Tak rodziła się medycyna. Nauka niepojęta w stu procentach do teraz.

Książkę czyta się bardzo dobrze, gdyż jest napisana żywym językiem. Nie brakuje przykładów, żartów, ciekawostek. Lektura doskonała! Nie mogę zdradzić wątków, ponieważ żadną przyjemnością byłoby wtedy sięgnięcie po książkę, a naprawdę warto to uczynić. Autor zaczyna od informacji ogólnych, by później stopniowo przechodzić do bardziej szczegółowych, co wzmaga napięcie i chęć czytania. Całość została podzielona na pięć rozdziałów, a każdy z nich zawiera podrozdziały idealnie dopasowane do tematu działu.

Neurologia rodziła się w bólach. Bynajmniej nie chirurga, ale pacjentów! Czasem wręcz od samego myślenia można dostać gęsiej skórki. Dużym plusem jest możliwość zajrzenia do przypisów, gdzie zostały wytłumaczone różne pojęcia, ciekawe przypadki oraz ujęte ciekawostki. Jednym słowem Dziwne przypadki ludzkiego umysłu to bardzo dobrze rozplanowany tekst. Moją perełką jest rozdział Ciało i mózg – opisuje bowiem dwa nieodłączne elementy naszej ludzkiej układanki.

Kwietniowa premiera wydawnictwa Feeria, a dokładnie Feeria science, to strzał w dziesiątkę! Idealna lektura, by polubić anatomię, historię, naukę i… ludzki mózg. Jeśli ciekawi was m.in.: dlaczego nie powinno spać się na wznak, dlaczego niewidomi poruszają się w przestrzeni lepiej niż osoby widzące oraz jak to możliwe, że ludzie zaśmiewali się na śmierć – ta książka rozwieje wszelkie wątpliwości. Szczerze polecam!

Feeria

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia