To kończy się z nami

To zatrzymuje się tutaj. Ze mną i z tobą. To kończy się z nami.

Colleen Hoover, It ends with us

Tytuł: It ends with us
Autor: Colleen Hoover
Wydawnictwo: Otwarte

 

Lily Bloom poznaje Ryle’a Kincaida w dość osobliwych okolicznościach. Mimo to postanawia nie oceniać go zbyt pochopnie i decyduje się z nim porozmawiać. Od momentu tej rozmowy życiowa machina zaczyna się psuć i wydarzenia, które wydają się idealne, okazują się jedynie pozorne, a los staje się niezwykle podstępny… 

It ends with us to najodważniejsza i głęboko osobista powieść Colleen Hoover. Wydana w sierpniu 2016 roku zdobyła nagrodę czytelników Goodreads Choice Awards za najlepszy romans.

 

To chyba jedna z największych oznak tego, że człowiek dojrzał – umiejętność doceniania czegoś, co liczy się dla innych, nawet jeśli nie bardzo liczy się dla nas.

 

Wystarczy chwila, aby Colleen Hoover roztrzaskała nasze serca na kawałeczki. Hopeless, Maybe somedayUgly love, November 9ConfessTo nieistotne, które książki tej autorki już przeczytałeś (a może nie sięgnąłeś jeszcze po żadną?) – to It ends with us zrobi z twoich myśli miazgę. 

 

Wszyscy ludzie popełniają błędy. Lecz tym, co determinuje czyjś charakter, nie są błędy, które popełnia, tylko sposób, w jaki je traktuje – jako usprawiedliwienie bądź jako lekcję.

 

To powieść, która sprawia, że zupełnie inaczej spojrzysz na cały gatunek New Adult. Choć powstało już sporo książek, które są określane jako „New Adult inne niż wszystkie” – tak naprawdę dopiero w przypadku tej możemy to odczuć na własnej skórze. To, z jaką odwagą Colleen Hoover nakreśliła historię Lily i Ryle’a, świadczy o niesamowicie umiejętnym konstruowaniu fabuły oraz o niezwykłym wyczuciu. 

It ends with us aż roi się od emocji i uczuć, a sama miłość zostaje pokazana od zupełnie innej strony niż w ckliwych historyjkach o NIM i o NIEJ – zakochanych od pierwszego wejrzenia, mających równie skomplikowaną przeszłość, lecz postrzegającym świat przez różowe okulary. 

Hoover nie widzi potrzeby, żeby fałszować rzeczywistość, ona ją kreuje, ale nie na schematycznych zasadach – tak dobrze znanych nam z innych powieści NA. Ta opowieść uczy, bawi i wzrusza. Nie zaczernia, ale też nie zabiela. Udowadnia, że książka nie musi być wyłącznie wielokolorowa, aby mogła poruszać serca czytelników na całym świecie. A dlaczego to robi? Dlatego, że jest po prostu sobą. A my potrzebujemy historii, które w jakiś sposób przypominają nas i nasze życie. Rzeczywistość niejednokrotnie bywa przytłaczająca, jednak mierzenie się z nią staje się o wiele łatwiejsze, gdy nie zostajemy z tym sami. 

Jeśli wydaje ci się, że to kolejny chwyt marketingowy mający przekonać cię do tego, by przeczytać najnowszą powieść jednej z mistrzyni emocji – masz rację. WY-DA-JE CI SIĘ! Colleen Hoover nie potrzebuje reklamy, aby zaintrygować czytelników, a następnie zawładnąć ich umysłami. Jej powieści są marką samą w sobie. 

Jeszcze się zastanawiasz? Tak? To wyobraź sobie, że wchodzisz do kwiaciarni i wszystkie kwiaty podobają ci się tak bardzo, że najchętniej kupiłbyś wszystkie. Bez względu na ich cenę. Tak samo jest z Colleen Hoover. Jej styl zachwyca, chwyta cię za rękę, prowadzi i nie puszcza aż do końca (albo nawet jeszcze długo, długo po zakończeniu). Po prostu przeczytaj. Gwarantuję, że zyskasz znacznie więcej, niż mógłbyś przypuszczać!

 

Mam wrażenie, że każdy z nas udaje kogoś, kim nie jest, a głęboko w środku wszyscy jesteśmy tak samo popieprzeni. Po prostu jedni ukrywają to lepiej niż inni.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia