Kawowe sny

Podobno w żyłach lekarzy płynie kawa, programiści zamieniają kofeinę w kod, a technicy laboratoryjni rodzą się z kubkiem kawy w dłoni. 

Tytuł: Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie
Autor: Ika Graboń 
Wydawnictwo: Otwarte
Poradniki

„Cześć, jestem Klaudia, nie wyobrażam sobie życia bez kawy”. Gdybym mogła, właśnie tak przedstawiałabym się za każdym razem, gdy kogoś poznaję. Ale nie będę tego robić z jednej prostej przyczyny: nikt nie wyobraża sobie życia bez kawy (w nielicznych przypadkach – herbaty). 

Kiedy dowiedziałam się o premierze książki o kawie, od razu musiałam ją znaleźć i upewnić się, że to prawda. Otóż tak, kochani, to prawda. Przed nami KawaInstrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie!

Ika Graboń jest sensorykiem, baristą i trenerem oraz certyfikowanym sędzią Mistrzostw Polski Barista, Mistrzostw Polski Brewers Cup i Mistrzostw Polski Latte Art; należy do Specialty Coffee Association. Jednym słowem: kobieta od wszystkiego, co dotyczy kawy. I to jakiej kawy. 

Zapach świeżo parzonej unoszący się z samego rana i ten smak… Czujecie to? Oczywiście! Kawa nas budzi, stawia na nogi, kawa redukuje stres, działa na ból głowy, a kiedy trzeba – i pobudza. I pomyśleć, że to tylko napój.  

Z pewnością wielu oburzyłoby się, dlatego że śmiałam nazwać kawę TYLKO napojem. Dla niektórych parzenie kawy jest jak obrzęd stanowiący centrum życia. Nie dziwię się – przygotowanie dobrej kawy jest swego rodzaju wyzwaniem dla każdego, komu nie wystarcza zwykła mała czarna. Parzenie kawy to sztuka. A – jak wiemy – sztuka bywa nierozumiana. 

Trudno jednak zakwestionować to, że kawa oddziałuje na nasze zmysły. Zachwycamy się jej zapachem, dopasowujemy jej smak do własnego gustu, a jeśli powiem, że lubimy na nią patrzeć, z pewnością przyznacie mi rację. Zdjęcia kawy cieszą się ogromną popularnością (na Instagramie hasztag #coffee został wykorzystany już 77 659 816 razy), powstaje też wiele blogów związanych z kawą. Niemal na każdym rogu znajdziemy kawiarnię, a w menu – co najmniej 10 różnych rodzajów kaw: od „kawy z mlekiem”, przez latte macchiato, aż po kawy miętowo-czekoladowe i inne, o mniej lub bardziej wymyślnych smakach. Dość tych wyliczeń. Wystarczy po prostu powiedzieć, że kawa towarzyszy nam na każdym kroku i chyba nie ma na to rady – musimy się przyzwyczaić do tego, że ów napój stał się znakiem naszych czasów. 

Ika Graboń nie napisała książki – ona stworzyła swoisty kawowy album. Piękne ilustracje doskonale uzupełniają ciekawą treść, a twarda okładka z płóciennym grzbietem sprawia, że najchętniej nosilibyśmy tę książkę ze sobą wszędzie. Niestety, wszystkie wyżej wymienione rozwiązania edytorskie skutkują tym, że jest ona stosunkowo ciężka, dlatego polecam czytanie jej w zaciszu domowego ogniska 🙂 

Jeśli kochacie kawę, a ponadto uwielbiacie książki, które oprócz czytania można też oglądać – Kawa jest dla was lekturą obowiązkową. Jeśli natomiast zdecydowanie wolicie herbatę od kawy i nie lubicie czytać o „niuansach” kawowej sztuki – możecie się nieco rozczarować. Niemniej jednak uważam, że dla większości może się to okazać niesamowita literacka przygoda. Sztuka książki nie jest przeżytkiem, a jeśli można to połączyć z miłością do „najpopularniejszego napoju na świecie”… to chyba nie mam więcej pytań. Wchodzę w to!

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia