Lokum idealne?

Wymarzone miejsce do życia. Idealne lokum. Bezpieczeństwo i spokój. Ale czy na pewno dom zaprojektowany przez Edwarda Monkforda nie ma żadnych wad? Thriller psychologiczny JP Delaneya zachęca do lektury nie tylko atrakcyjną okładką, ale także opisem i przychylnymi opiniami.

 

Tytuł: Lokatorka
Autor: JP Delaney
Wydawnictwo: Otwarte
Polecane

 

Minimalizm czasem jest potrzebny, ale czy potrafiłbyś żyć w zupełnej czystości, pustce i nowoczesnych technikach? Automatyczny system oceny potrzeb mieszkańca, a także comiesięczna ocena lokatora poprzez ocenę punktową… Taki Smart Home zaprojektowany przez Monkforda mógł zaimponować bohaterkom książki.

Obydwie mają za sobą nieprzyjemne życiowe wydarzenia, ale łączy je także podobieństwo wyglądu. Czy na tej podstawie wybierane są lokatorki do domu przy Folgate Street 1? W książce odnajdujemy dwie opowieści w dwóch przedziałach czasowych. Obie przedstawione w pierwszoosobowej narracji, co pomaga nam przeżyć tę historię bardziej dogłębnie. Z tą jedną różnicą, że jedna z bohaterek, Emma, już nie żyje. Jej zagadkowa śmierć i niebezpieczeństwo czyhające na obecnie mieszkającą tam dziewczynę – Jane – to meritum Lokatorki. Podejrzenia spadają na jedną osobę, ale czy słusznie?

Pojawiające się wstawki w formie pytającej między historiami Emmy i Jane to ciekawy zabieg autora powodujący, że w pewnym momencie sami zaczynamy się nad nimi zastanawiać i zaznaczać odpowiedzi. Właściciel posesji i zarazem projektant to osoba władcza, perfekcyjna i obsesyjna. Daje się poznać jako ster życia bohaterek. Od tej lektury bije czasem chłodem. Chłodem zagadki Folgate Street 1. Wyobrażacie sobie, że w tym miejscu nie wolno trzymać książek? Przecież to niedopuszczalne! Myślę, że mole książkowe nie miałyby czego tam szukać.

Zawiodłam się jednak na budowaniu napięcia i zakończeniu. Choć trzeba przyznać, że książkę czyta się bardzo dobrze. Ciekawy pomysł na thriller, ale wydaje mi się, że nie do końca wykorzystany. Jak można dowiedzieć się z okładki, ekranizacja powieści ma ukazać się wkrótce w kinach w reżyserii Rona Howarda. Może okaże się równie ciekawą produkcją jak Apollo 13, Piękny umysł czy Kod da Vinci.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia