Potwory codzienności

W październiku wydawnictwo Feeria postawiło na pisarki kobiece. W tym miesiącu opublikowane zostały książki już znanych autorek, takich jak Kasie West (m.in. Chłopak na zastępstwo) oraz Francesca Zappia (Wymyśliłam cię). Debiutantką w tym gronie jest dr Susan David, autorka psychologicznego poradnika mającego pomóc w osiągnięciu sprawności emocjonalnej.

 

 

 

 

 

Tytuł: Szczęście w miłości

Autor: Kasie West
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 408
Data premiery: 11 października 2017 r.

 

 

 

 

 

 

 

Maddie nie jest impulsywna. W życiu ceni sobie ciężką pracę i planowanie. Pewnej nocy, dla zachcianki, kupuje bilet na loterię. Nagle, ku jej zdumieniu, wygrywa! W mgnieniu oka życie Maddie zmienia się nie do poznania. Bycie w centrum uwagi całej szkoły jest super do momentu, aż wokół niej nie zaczynają krążyć plotki, a nieznajomi ludzie proszą ją o pożyczki pieniędzy. Teraz Maddie nie jest pewna, komu może zaufać.

Książki Kasie West (wydawane systematycznie przez Feeria Young) są idealną lekturą dla tych, którzy nie są molami książkowymi. Jej dzieła charakteryzują się szybkim tempem, dzięki czemu można przeczytać je w jeden dzień – chyba że wcześniej zmorzy was sen. Jeśli znacie styl West, wiecie, że po Szczęściu w miłości możecie spodziewać się lektury lekkiej, łatwej i przyjemnej.

Poprzednie młodzieżowe powieści Kasie West zawsze przepełnione były schematami. Jednak nie tym razem. Owszem, mamy tu do czynienia z typową sytuacją mających się ku sobie przyjaciół (Maddie i Seth, z którym pracuje w zoo), ale sposób, w jaki wątek ten został rozwinięty, sprawia, że relacja ta wydaje się bardzo naturalna. Główna bohaterka jest naiwna, i przez swoją rozrzutność denerwująca, ale z czasem staje się odpowiedzialna, dzięki czemu zyskuje na sympatii. Seth z kolei to urocza, choć jednowymiarowa postać. Tak jak książka – nie zachwyca, ale wprowadza w przyjemny nastrój.

 

 

 

 

 

 

Tytuł: Sprawność emocjonalna

Autor: Susan David
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 328
Data premiery: 25 października 2017 r.

 

 

 

 

 

 

Niejeden z nas próbował wymusić na sobie pozytywne myślenie w sytuacji, w której wszystko szło nie po naszej myśli. Jednak takie zachowanie rzadko pomaga, a często przynosi odwrotne skutki. Kluczem do sukcesu jest osiągnięcie sprawności emocjonalnej, o czym pisze psycholog Susan David w jej pierwszej wydanej na rynku polskim książce. Autorka pokazuje, że negowanie negatywnych myśli nie ma sensu. Najważniejsze, to przestać się ich kurczowo trzymać, spojrzeć im w oczy i próbować je przekroczyć. W sprawności emocjonalnej istotne jest odprężenie, uspokojenie, zaakceptowanie emocji i wyciąganie z nich wniosków. David w swojej książce przedstawia kilkustopniowy program, który pozwoli osiągnąć stan sprawności emocjonalnej u każdego czytelnika.

 

 

 

 

 

Tytuł: Eliza i jej potwory

Autor: Francesca Zappia
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 400
Data premiery: 25 października 2017 r.

 

 

 

 

 

 

 

W prawdziwym świecie Eliza jest nieśmiałą, dziwną i pozbawioną przyjaciół nastolatką. W świecie wirtualnym jest LadyKonstelacją, anonimową twórczynią niezwykle popularnego komiksu Morze potworne. Eliza nie wyobraża sobie, żeby rzeczywisty świat sprawiał jej taką radość, jak wirtualny, i nawet nie pragnie tego stanu zmienić. Wtedy do jej szkoły przenosi się Wallace, wielki fan Morza potwornego i twórca fanfików na jego temat.

Eliza i jej potwory to realistyczny portret osób zmagających się z napadami lękowymi i uciekających w świat Internetu. Wielu ludzi może, dzięki przeżywaniu podobnych rozterek, utożsamić się z główną bohaterką, a przez to lepiej wciągnąć się w świat książki. Powieść Francescy Zappy jest znacznie mroczniejsza niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Wprawdzie jest tu sporo rzeczy związanych z kulturą geekowską (fanfiction, fandom, cosplay), ale lęki Elizy sprawiają, że powieść zyskuje poważniejszy, emocjonalny wymiar. Eliza i jej potwory jest książką interesującą i skłaniająca do przemyśleń, przewyższającą wydane w kwietniu tego roku Wymyśliłam Cię tej samej autorki.

 

Leave a comment



Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia