Ulga w cierpieniu

Świat medycyny to niekiedy zadziwiające przypadki, niewyjaśnione historie czy ekscytujące przeżycia. Śmierć to nie zawsze samoistny stan, a eutanazja to obecnie dość kontrowersyjny temat. Tajemnice śmierci w bostońskim szpitalu możemy poznać po lekturze debiutanckiej książki pt. Siostrzyczki.

 

Tytuł: Siostrzyczki
Autor: Michael Palmer
Wydawnictwo: Replika
Nowości

 

Siostrzyczki to nie pierwszy thriller medyczny autorstwa Michaela Palmera, choć to właśnie nim zadebiutował na rynku w latach osiemdziesiątych. Fani takiego właśnie gatunku po lekturze powinni czuć się usatysfakcjonowani. Jest to dość oryginalna pozycja, której nie brakuje rozmachu i szybkich zwrotów akcji. Dzięki czynom bohaterów oraz ich poglądom poznajemy różne opinie na temat eutanazji. Odniosłam wrażenie, że sam autor pozostał tutaj bezstronny. Myślę, że to udany sposób zaprezentowania tego zagadnienia.

Stowarzyszenie Sióstr Życia to tajna organizacja, w której zrzeszone pielęgniarki pomagają ciężko chorym pacjentom ulżyć w ich mękach. Wykorzystują do tego celu odpowiednią dawkę morfiny. Niestety, jak w wielu sytuacjach, i w tej można odnaleźć drugie dno. Okazuje się, że jednocześnie działalność prowadzi również druga grupa, której intencje są znacznie bardziej osobiste i niecne.

Głównym bohaterem jest chirurg z bostońskiego szpitala – David Shelton – który choć ma już na swoim koncie bolesne przeżycia, dodatkowo zostaje oskarżony o zabójstwo pacjentki. Sprawa wydaje się coraz bardziej skomplikowana, gdyż i jego życie, i życie osób z jego bliskiego otoczenia staje się zagrożone. David postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i rozwikłać sprawy tajemniczych zgonów w szpitalu.

Bardzo doceniam fakt, że wyjaśnienie zagadki tajemniczych śmierci poznajemy dopiero pod koniec książki, a nie w połowie. Uważam, że dzięki tej powieści można dostrzec to, jak płynna jest granica między miłosierdziem a chciwością.

Książkę czyta się lekko, a jej szybkie zwroty akcji nie pozwalają nam na przymknięcie oka. Jak na dobry kryminał medyczny przystało – mamy zabójstwa, kryminalne zagadki, wiele medycznych opisów sprawiających, że po naszych plecach przechodzą ciarki, oraz ogromne napięcie. Może nie aż tak wysokie jak na słupie energetycznym, ale zapewniam, że warto sięgnąć po tę pozycję. Szczególnie w jesienne wieczory!

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia