Perełki filmowe

W grudniu większość osób woli wydawać pieniądze na świąteczne prezenty dla najbliższych, ale warto wysupłać trochę pieniędzy na bilet do kina. Jakie listopadowe premiery są warte naszych wydatków?

 

Dramat

 

 

 

Tytuł: Mother!

Reżyseria: Darren Aronofsky
Obsada: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris
Data premiery: 3 listopada 2017 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ona i On wiodą z pozoru sielankowego życie w odosobnionym raju. Ich związek zostaje jednak wystawiony na próbę, gdy w ich domu pojawiają się niezaproszeni Mężczyzna i Kobieta. Otwarcie nieznajomym drzwi przerwie spokojną egzystencję obojga. Kiedy do posiadłości zaczyna przychodzić coraz więcej gości, Matka zostaje zmuszona do zweryfikowania wszystkiego, co wie na temat miłości, poświęcenia i oddania.

Mother! to kontrowersyjny film, który wzbudził skrajne emocje wśród widzów – od największego zachwytu po całkowite odrzucenie. To jednak dobrze, w końcu sztuka nie powinna pozostać nikogo obojętnym. Twórczość Darrena Aronofsky’ego niejednokrotnie dzieliła publiczność, ale tym razem Amerykanin przeszedł samego siebie. Mother! to film odważny i bezkompromisowy, co w warunkach produkcji hollywoodzkiej jest niezwykle rzadkim przypadkiem. Reżyser wypełnił swoje dzieło symbolami i alegoriami, przez co nieustannie zmusza widza do myślenia. Aronofsky sięga po wysokie tony i odwołuje się m.in. do biblijnej Księgi Rodzaju. Dzięki temu Mother! przypomina grę z widzem w odczytywaniu kolejnych jego znaczeń. To prawdziwy powiew świeżości w mainstreamowych kinie.

 

 

Komedia/komediodramat

 

 

 

Tytuł: Cicha noc

Reżyseria: Piotr Domalewski
Obsada: Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek, Arkadiusz Jakubik
Data premiery: 24 listopada 2017 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Adam na co dzień pracuje za granicą, ale w tę Wigilię Bożego Narodzenia przyjeżdża do rodzinnego domu na polskiej prowincji. Na początku ukrywa prawdziwy powód wizyty, ale wkrótce zaczyna wtajemniczać bliskich w swoje plany. Sytuacja komplikuje się, kiedy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem, a wtedy na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie przypuszcza, jak wielki wpływ na ich życie będą miały wydarzenia tej nocy.

Cicha noc wygrała Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, co samo w sobie jest sporą rekomendacją, a dla debiutującego reżysera Piotra Domalewskiego – ogromnym wyróżnieniem. Ten komediodramat to trafny portret Polski i Polaków, ze wszystkimi naszymi przyzwyczajeniami, wadami i zaletami. Siłą filmu jest szczerość, z jaką reżyser wyśmiewa nasze mniejsze i większe grzeszki. Skonstruowany świat wydaje się autentyczny, żywy, bogaty w szczegóły, co nie jest normą w filmach opowiadających o wigilijnych wieczorach spędzanych w gronie rodzinnym. Dzięki dobremu scenariuszowi film angażuje emocjonalnie i wciąga niczym thriller.

 

Film akcji/przygodowy

 

 

 

Tytuł: Coco

Reżyseria: Lee Unkrich
Obsada (dubbing): Michał Rosiński, Maciej Stuhr, Bartosz Opania
Data premiery: 24 listopada 2017 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Miguel to młody Meksykanin żyjący w rodzinie, w której muzyka od dawna jest zakazana. Jednak chłopiec potajemnie marzy, żeby pójść ślady swojego idola, muzyka Ernesto de la Cruza. Pragnie wystąpić w konkursie talentów, ale nie ma potrzebnego do tego instrumentu. Zdesperowany, kradnie gitarę z grobowca de la Cruza, czym sprowadza na siebie karę. Miguel trafia do Krainy Zmarłych i próbuje rozwiązać tajemnicę przeszłości swojej rodziny…

Coco wygląda absolutnie obłędnie, i nie ma w tym krztyny przesady. Film jest hołdem dla kultury Meksyku, przede wszystkim dla słynnego Día de Muertos – Dnia Zmarłych. W Meksyku to święto pełne radości, zabawy i wielowiekowych tradycji. Twórcy zadbali, żeby Kraina Zmarłych była, paradoksalnie, miejscem żywym i mieniącym się tysiącem kolorów – od lśniącego złota, po gorącą czerwień, chłodny błękit i wiele innych. Na dzieci czeka także mnóstwo innych atrakcji, film pełen jest humoru i latynoskich numerów muzycznych. A pod tą oszałamiającą warstwą formalną kryje się nie gorsza treść. Lee Unkrich, reżyser znakomitych filmów Pixara, z lekkością i inteligencją porusza niełatwe tematy, takie jak konflikt między rodzinną tradycją a własnymi marzeniami czy ludzka przemijalność. Coco to film, w którym coś dla siebie odnajdzie każdy członek rodziny. Wymagający myślenia, idealnie równoważący sceny dramatyczne elementami akcji.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia