Prezentujemy umiejętnie

Nie znam uczniów ani studentów, którzy w życiu nie przygotowaliby choć jednej prezentacji. Czy to prezentacja na zajęcia z języka polskiego, fizyki czy innego przedmiotu – z reguły nie sprawia nikomu żadnego kłopotu. Ot, wystarczy włączyć PowerPointa i utworzyć nowy plik. Problem tkwi gdzie indziej. Większość prezentacji jest tworzona bez zastanowienia, byle tylko przedstawić, co trzeba, dostać dobrą ocenę i zapomnieć. Choć każda prezentacja pomaga nam usystematyzować ważne informacje i uporządkować wiedzę, warto dowiedzieć się, jak sprawić, że nasza praca okaże się ciekawa i sensowna. Piotr Wasylczyk odczarowuje nudne teorie na rzecz wartościowych i praktycznych prezentacji naukowych. 

Tytuł: Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko
Autor: Piotr Wasylczyk 
Wydawnictwo: Naukowe PWN

 

Aby stworzyć dobrą prezentację, wcale nie trzeba się napracować. Wystarczy rzetelny plan i konkretne tezy. Niestety, wbrew pozorom niewielu z nas ma na to czas i ochotę. Znaczna większość osób przygotowujących prezentację robi to dla samego faktu jej przygotowania – najlepiej skopiować tekst ze strony internetowej i wkleić kilkanaście obrazków, a później… czytać z kartki to, co w prezentacji. Nie oszukujmy się – naprawdę właśnie tak to wygląda. Tymczasem do wykonania świetnej, TWÓRCZEJ!, prezentacji naukowej posłuży nam – prócz materiału, rzecz jasna – wyłącznie nasza wyobraźnia. 

Piotr Wasylczyk, profesor Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, nie podaje nic nieznaczących rad – takich, jakie znajdziemy w niemal wszystkich podręcznikach czy poradnikach. Autor zdaje sobie sprawę z tego, że pisze do świadomego, choć nie do końca wtajemniczonego odbiorcy, ale jednocześnie nie obniża tonu, tylko po prostu prowadzi swój wywód nieco innym torem – tak aby wszystko było zrozumiałe dla każdego. Jego książka została skonstruowana tak, żeby ten, kto po nią sięga (w konkretnym celu!), już po zapoznaniu się ze zwięzłym spisem treści wiedział, w którym miejscu powinien szukać interesującego go fragmentu. 

Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik to naprawdę ciekawa publikacja, która z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom chcącym podszlifować swój warsztat. Dzięki niej możemy się dowiedzieć, do czego w ogóle są nam potrzebne prezentacje naukowe, jak porządkować wiedzę, jak znaleźć właściwą formę, od czego zacząć i na czym skończyć, a także w jaki sposób umiejętnie korzystać ze slajdów i rekwizytów, aby dobrze wykorzystać swoje pięć minut przed widownią. Dla osób, które sięgną po tę książkę tylko po to, aby stworzyć konkretną prezentację, pomocny może się okazać także szybki test prezentacji. Z kolei osobom, które przeczytają Prezentacje naukowe dla przyjemności, aby po prostu poznać kilka ciekawostek i przyjrzeć się przykładom, może się wydać nie lada naukową gratką.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia