Kącik poetycki

Dziś będzie romantycznie, tkliwie, delikatnie. Przypominacie sobie może, jak wasze babcie, matki powtarzały, że „każda zmora znajdzie swojego amatora”? Moja babcia zawsze zwykła mawiać, że miłości nie szuka się na siłę, że w odpowiedniej porze przyjdzie sama i nawet jeżeli będę się broniła i nie wpuszczę jej drzwiami, to nie podda się i wejdzie oknem… Dziś zdaję sobie sprawę, że mądrości ludowe niosą w sobie ziarenka prawdy. 

jeśli mi pozwolisz

jeśli mi pozwolisz
zakocham się w tobie

długo byłam sama
wiem że ty też
myślisz że dwoje dziwaków
razem
to tylko niewinny żart

tak naprawdę chyba zawsze
byłam sama ty też
teraz zawsze oznaczać może
wspólną podróż w nieznane

nieznane nam wszystko
drżymy na myśl o splecionych dłoniach
o namiętności nawet nie śmiemy marzyć
dwoje dziwaków
nieśmiałych wrażliwców

myślisz że to tylko niewinny żart
co czujesz bliżej niż kiedykolwiek
ktokolwiek

w lesie zagubionych dusz
wołałam o pomoc
podobnie jak ty

nie traćmy już czasu na strach

z wielkiej nieśmiałości
utkałam dla ciebie miłość

 

Wiersz opowiada o dwojgu młodych ludzi, którzy nie potrafią uwierzyć w to, że przytrafiła im się wielka miłość. Charakteryzuje ich niepewność, skrępowanie, niedowierzanie. Podmiot liryczny uporczywie pyta: myślisz, że to tylko niewinny żart? Nieśmiała kobieta przekonuje równie nieśmiałego mężczyznę, że mogą być szczęśliwi razem, że spełniły się ich najskrytsze marzenia. Niepewność może wynikać z tego, że przez długi czas żyli samotnie, sami dla siebie byli towarzyszami życia i lękają się, że nie będą potrafili troszczyć się o siebie wzajemnie – to w końcu dwoje dziwaków, nieśmiałych wrażliwców. Jednocześnie wiemy, że żadne z nich nie odczuwało spełnienia, spędzając dotychczasowe życie w pojedynkę, skoro w lesie zagubionych dusz wołali o pomoc. Kobieta najpierw nieśmiało prosi mężczyznę o pozwolenie, by mogła kochać go na zawsze, staje się coraz bardziej pewna siebie i z tej nieśmiałości, już bez zapytania, tka dla niego miłość, gotowa jest na wszelkie ryzyko przy boku swej miłości.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia