Perełki zimowe

To już drugi wpis z cyklu naszych kwartalnych Perełek. Zima powinna szaleć na całego – w końcu mamy styczeń – ale jak widać, nie zamierza nas w tym roku ucieszyć śniegiem (chyba że tych mieszkających w górach; szczęściarze!). My jednak nie zwalniamy tempa i choć zimowe czytanie wcale nie jest takie zimowe w pełnej krasie, naprawdę można się zainspirować. W związku z tym, że w grudniu przygotowaliśmy dla was Perełki świąteczne, teraz przed wami ciekawe propozycje wydawnicze ze stycznia i lutego. 

 

STYCZEŃ

 

Tytuł: Ostatni list od kochanka

Autor: Jojo Moyes
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 8 stycznia 2018 r.

 

Niesamowita nauczycielka życia i jedna z najwspanialszych autorek powraca!

Pewnego razu młoda dziennikarka Ellie odkrywa ślady romansu mężatki Jennifer i reportera Anthony’ego.  Wielka miłość zgasła, pozostały po niej tylko listy. Ich wyjątkowość i przekaz zachwycają Ellie do tego stopnia, że decyduje się na dokładniejsze poznanie losów tych zakochanych w sobie ludzi. Ale czy na pewno jest na to gotowa?

Gorące uczucie, dramat i tajemnica – czy to echa nieszczęśliwej miłości, czy może przesłanie, które popchnie Ellie do przewartościowania swojego życia? Jak wiele możemy się nauczyć, śledząc losy innych? 

Kiedy czytamy powieści Jojo Moyes, niejednokrotnie mamy wrażenie, że obcujemy z prozą niemal doskonałą. Każda z nich jest inna, choć porusza uniwersalne tematy. To niebywałe, z jaką lekkością Moyes opisuje postacie, zdarzenia i emocje. Po ostatniej książce – We wspólnym rytmie – przyszedł czas na jeszcze piękniejszą i subtelniejszą w wyrazie. Ostatni list od kochanka uświadomi nam, że życie i miłość to dwie najważniejsze wartości, które powinien pielęgnować człowiek. 

Hasło #kochajodwaznie opanuje Instagram tak, jak zrobiło to poprzednie: #poprostuzyj. Wydaje się, że to zwykły hasztag, jednak okazuje się, że naprawdę potrafi zdziałać cuda. Czytajmy Moyes! 

 

 

Tytuł: Chłopcy, których kocham

Autor: Anna Ciarkowska
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 31 stycznia 2018 r.

 

Może nie wszyscy lubią poezję, ale wszyscy na pewno odczuwali kiedyś przeróżne emocje. A wiersze są właśnie emocjami, współodczuwaniem. To przekazuje nam autorka tomiku – Polka, Anna Ciarkowska. Jej wiersze opisują historię miłości trudnej, nie usłanej różami. Zawierają się w nich jej przeżycia, przemyślenia, emocje. Poza tym znalazły się tam też listy autorki (bardzo emocjonalne) opisujące to, co przeżywała. Dzięki wydawnictwu Otwartemu kolejny raz szersze grono odbiorców może zapoznać się z poezją współczesnych nieznanych autorów.

Autorka tomiku ma także swoją stronę na Facebooku (pod tą samą nazwą), na której zamieszcza wybrane wiersze napisane na skrawku papieru, na lustrze, na plecach, gdziekolwiek. Forma ich pokazywania jest niesamowita. W książce także jest pięknie – minimalistycznie, na każdej stronie znajdują się ilustracje (autorskie!), które idealnie zgrywają się z wierszami. Wiersze są proste, tak samo minimalistyczne jak książka, a jednocześnie mają w sobie bardzo duży ładunek „czucia”, emocji, dzięki czemu nie da się przejść obok nich obojętnie.

 

LUTY

 

 

Tytuł: Oblicze śmierci

Autor: Cody McFadyen
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 28 lutego 2018 r.

 

Cody FcFadyen nie daje o sobie zbyt szybko zapomnieć i wraca do nas z zapowiedzią kolejnego tomu z agentką Smoky Barrett! Ponoć liczby mówią same za siebie. I tak jest w tym przypadku – 4 miliony sprzedanych egzemplarzy robią wrażenie. Agentka Barrett znów podąży śladami brutalnego mordercy. W tym tomie poznamy szesnastoletnią Sarah, która zostanie znaleziona na miejscu poważnego zabójstwa. Tym razem agentka Smoky musi zmierzyć się z inną bestią, która od wielu lat morduje ukochane osoby Sarah. Czy rzeczywiście giną wyłącznie osoby z otoczenia dziewczyny? A może to tylko jej wyobrażenie?

Tropienie seryjnych zabójców to bardzo ciężkie zadanie, czasem wywołujące obsesje i liczne udręki. Książka McFadyena to kolejna dawka dobrego kryminału dla lubiących mocne wrażenia. Autor wie, jak przekroczyć granicę brutalności opisu zbrodni, co można dostrzec w pierwszym tomie. Każdy kryminał ma swoje oblicze – można je poznać tylko wtedy, kiedy zagłębimy się w lekturze. Oblicze śmierci to kolejne wyzwanie autora, o którego efektach będziemy mogli przekonać się już pod koniec lutego.

 

 

Tytuł: Córka Ewy

Autor: Honoré de Balzac 
Wydawnictwo: MG
Data premiery: 15 lutego 2018 r.

 

Córka Ewy jest lekturą obiecującą głębokie refleksje, a trudno nie zaufać autorowi, który nosi zaszczytny tytuł spowiednika serc i dusz kobiecych; człowieka, który zrozumiał niewiasty w ich tkliwościach i uniesieniach.

Kobieta w Edenie zaczyna dostrzegać pewnego rodzaju monotonię, czuje się przesycona rajskimi owocami i zaczyna odczuwać pragnienie czegoś nowego, nieznanego, co zmieniłoby nieco ład i dotychczasowy porządek, klarowność. Czy można znudzić się zbyt wygodnym życiem?

Ta książka to doskonałe studium psychologiczne dojrzałej kobiety. Hrabina wydana za mąż bez jakichkolwiek uczuć wobec przyszłego męża pragnie w jakiś sposób ożywić swoje życie, a  dokonuje tego, nawiązując romans z poetą. W czasach, kiedy rola społeczna kobiety była bardzo ograniczana, kobieta postanawia zawalczyć o realizację stłumionych pragnień…

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia