Porozmawiajmy o przeszłości – tej prawdziwej

Większość uczniów nie lubi uczyć się historii w szkole. Należałam do nich. Zapamiętywanie tych wszystkich dat, postaci i faktów historycznych przerażało mnie i mimo moich dobrych ocen z tego przedmiotu, źle wspominam ten czas. Jednak same lekcje, gdzie nie musiałam z pamięci opowiadać o jakieś bitwie czy wynalazku, były jednymi z moich ulubionych. Przenosiłam się do przeszłości i oczami wyobraźni widziałam, co się wtedy działo. Mój mózg pracował na pełnych obrotach, by zrozumieć i przeanalizować. Różnie mu to wszystko wychodziło, ale i tak sprawiało mi to olbrzymią przyjemność. Właśnie dlatego teraz lubię czytać książki historyczne. Niosą ze sobą zapomniane historie, które wydarzyły się naprawdę i najczęściej są tak samo ciekawe jak powieści fantasy czy przygodowe. 

 

Tytuł: Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny
Autor: Janina Lesiak
Wydawnictwo: MG

Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z żadną książką autorki, dlatego byłam w siódmym niebie, gdy do ręki wpadła mi właśnie ta. Słyszałam o pisarce wiele pozytywnych opinii i od początku byłam przekonana, że jej dzieła przypadną mi do gustu. Moje przekonanie jest trochę chwiejne, ponieważ mogę bez oporów powiedzieć, że ten album jest naprawdę ciekawy i bardzo dobrzy napisany, ale moje odczucia po jego przeczytaniu są bardzo ambiwalentne. 

Zacznijmy od faktów historycznych… Byłam wprost zszokowana, kiedy zaczęłam je poznawać. Oczywiście te podstawowe znam jak prawie każdy, jednak dla mnie dotychczas były to tylko abstrakcyjne postacie, które kiedyś tam sobie żyły i kiedyś tam rządziły naszym państwem. Na tym się kończy moja wiedza. Teraz już zdaję sobie sprawę, że właśnie te osoby stworzyły Polskę i inne sąsiadujące z nami państwa. To właśnie one dyktowały warunki, które zależnie od sytuacji doprowadzały ich do sukcesów lub olbrzymich tragedii. Aczkolwiek ze wstydem muszę się przyznać, że moja wiedza okazała się ostatecznie tak ograniczona, że wiele razy gubiłam się w całej tej historii i myliło mi się, kto jest kim, gdzie i po co. Naprawdę wbrew pozorom nie jest tak łatwo zrozumieć zawiłe wydarzenia historyczne. 

Mimo tego jestem naprawdę zadowolona, że je poznałam i wiem coś więcej na temat wielkich postaci. Tym bardziej, że jestem pod olbrzymim wrażeniem stylu pisarki, gdyż jest on bardzo lekki, ale paradoksalnie też skomplikowany. Pojawia się wiele archaizmów i składnia jest dość ciężka, choć w tym przypadku na szczęście współczesna. Jednak mimo to tworzy to razem zgrabną całość, gdzie nie ma się problemu ze zrozumieniem zdania czy danego akapitu. Aczkolwiek jestem trochę zdziwiona, ponieważ ciężko czytało mi się ten album. Naprawdę miałam problem z przebrnięciem przez te wszystkie strony. Nie mam pojęcia, z czego może to wynikać. Przypuszczam, że to po prostu moja indywidualna sprawa. 

Wbrew tytułowi książka nie mówi o samej Jadwidze. Raczej ukazuje to, jak postrzegali ją inni. Przy okazji poznajemy wiele innych historycznych postaci, które na pozór wydają się epizodyczne i prawie wcale nieznane przez społeczeństwo. A w rzeczywistości, nie raz i nie dwa, to właśnie one ciągnęły za sznurki i doprowadziły nas do współczesności. Jestem zachwycona kreacją bohaterów, ponieważ nie są to papierowe, abstrakcyjne osoby z przeszłości, jak zwykle są pokazywane przez takie powieści. Autorka pozwoliła nam wejść w ich myśli i zrozumieć postępowanie. Każda osoba miała swój własny charakter, który, tak jak w realnym życiu, jest niepowtarzalny. 

Jestem tylko trochę zawiedziona, że nie jest to do końca album. W wyobraźni widziałam rozległe historie rodzinne (co właśnie dostałam) i towarzyszące temu piękne, wielkie ilustracje, obrazy czy zdjęcia jakichś miejsc. No cóż… Pod tym względem naprawdę się zawiodłam. Mimo że wydawnictwo MG wydało książkę pięknie, to nadal nie jest to, czego oczekiwałam. 

Niemniej jestem bardzo ciekawa poprzednich książek Janiny Lesiak, a tę polecam każdemu fanu naszej historii oraz osobom, które chcą pogłębić swoją wiedzę w bardzo przyjemny i w miarę przejrzysty sposób. Ten album idealnie spełni pod tym względem swoją funkcję. 

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia