Książki na zimę

Długie zimowe wieczory zdecydowanie sprzyjają czytaniu. Niskie temperatury na zewnątrz, możliwość zakopania się w kocu z kubkiem gorącej herbaty oraz unikalny klimat sprawiają, że aż chce się czytać. Warto na ten czas przygotować sobie kilka tytułów, by bez przeszkód móc na kilka godzin zapomnieć o otaczającym nas świecie i z przyjemnością zatopić się w lekturze. Być może właśnie wśród książek z poniższej listy znajdziecie coś dla siebie…

 

Euforia – Lily King

Gorąca powieść o trójce antropologów zamieszkujących tropiki Nowej Gwinei. Pełna napięć, emocji i zmysłowości historia o trzech silnych, ale zupełnie różnych osobowościach, między którymi bezustannie wrze. A to wszystko osadzone w latach trzydziestych XX wieku, wśród niezbadanych jeszcze plemion miejscowej ludności. To również powieść pełna przepięknych, oddziałujących na zmysły opisów, wnikliwych obserwacji świata oraz wielu naukowych ciekawostek. Opowiedziana niespiesznie, z należytym wyczuciem i smakiem, a przy tym niezwykle inteligentna i absorbująca. Wszystko to sprawia, że Euforia fascynuje i magnetyzuje, a od jej lektury nie sposób się uwolnić.

 

Niksy – Nathan Hill

Jedna z najgłośniejszych, a według niektórych również najlepszych powieści 2017 roku. To historia 30-letniego Samuela, który w wyniku międzynarodowego skandalu zostaje zmuszony do rozprawienia się z przeszłością. Zmierzenia się z niewykorzystanymi możliwościami, rozczarowującą dorosłością oraz przede wszystkim – z niewidzianą od kilkunastu lat matką. Ta licząca ponad 800 stron książka to nie tylko wciągająca i inteligentna opowieść, ale także ogromna skarbnica wiedzy o otaczającym nas świecie. Pełna licznych obserwacji i spostrzeżeń odnośnie dzisiejszych czasów, na wskroś przesiąknięta współczesnością. Nathan Hill stworzył dzieło kompletne – przemyślane, dopracowane, wielowarstwowe oraz poruszające niezliczone liczby problemów. Niksy są nieustająco błyskotliwe, angażujące i emocjonujące, co czyni z nich idealną lekturę na długie zimowe wieczory.

 

Swing Time – Zadie Smith

Roztańczona opowieść o marzeniach, o dążeniu do wyznaczonych przez siebie celów oraz życiu po swojemu, według własnych zasad. W swojej piątej książce Zadie Smith powraca do ulubionych motywów – dorastania, korzeni i przyjaźni – by opowiedzieć o sile uczuć, pasji i relacjach międzyludzkich. Pod jej piórem, z pozoru prosta historia staje się emocjonującą, zmysłową opowieścią, z której czaru nie sposób się wyswobodzić. To przykład solidnej książki z perfekcyjnie zarysowanym tłem społeczno-obyczajowym, bogato nakreślonymi bohaterami oraz interesującą i angażującą fabułą. Może nie szokuje, może nie wprowadza niczego nowego do świata literatury, ale z pewnością zostawia coś po sobie. Coś, co sprawia, że na samą myśl o niej zechcemy do niej wrócić.

 

Genialna przyjaciółka – Elena Ferrante

Lata 50. XX wieku, przedmieścia Neapolu. Elena to, pochodząca ze stosunkowo biednego domu, dziewczynka, która właśnie rozpoczyna naukę w szkole. Tam też poznaje Lilę – jak się później okaże, jedną z najbardziej znaczących osób w jej życiu. Genialna przyjaciółka to opowieść o losach dwóch dziewczynek, a z czasem dorosłych kobiet, które połączyła niezwykła relacja. Relacja pełna przyjaźni, wsparcia, ale i zazdrości czy rozczarowań. A to wszystko osadzone w przepięknej scenerii włoskiej prowincji, gdzie zapachy przyrządzanych potraw mieszają się z wonią świeżo skoszonej trawy. Opisując życie takim, jakim jest, włoska powieść oddaje hołd codzienności i prostocie życia. Opowiedziana niespiesznie, oczarowuje i pozwala choć na chwilę zatracić się w świecie własnych myśli, emocji i marzeń.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia