O życiu w książkach, o życiu z książkami

Jako osoba pracująca z książkami nie potrafię sobie wyobrazić życia bez literatury, bez powieści. Nie wiem, jak wyglądałby świat, gdyby nie powieść, która po części go przekształca, a po części odzwierciedla i jednocześnie tworzy spójny obraz nas samych. Przed wami Sztuka powieści – fascynująca opowieść o życiu w książkach, o życiu z książkami… 

 

Tytuł: Sztuka powieści. Antologia wywiadów I i II z „The Paris Review”
Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty

 

Sztuka powieści to dwutomowa opowieść o literaturze, pisarstwie i życiu. To fascynująca przygoda, a jednocześnie charakterystyka relacji człowieka i książek. 

Wydawnictwo Książkowe Klimaty (choć w kontekście tej recenzji nie jest to zbyt istotne, muszę wspomnieć o tej niezwykłej, klimatycznej (!) nazwie, która jest nie lada gratką dla wszystkich książkoholików) dokonało czegoś niesamowitego – zebrało wszystko, co najciekawsze, w formie wywiadów z autorami i autorkami. Wśród rozmówców znajdziemy m.in. Michela Houellebecqa, Vladimira Nabokova, Ernesta Hemingwaya i Gabriela Garcíę Marqueza, z kolei wśród rozmówczyń – m.in. Margaret Atwood, Jeanette Winterson, Susan Sontag i Ursulę K. Le Guin. Ile fantastycznych pisarzy i pisarek – to się w głowie nie mieści, a w książce i owszem! 

Warto wspomnieć, że rozmowy dotyczą tak naprawdę wszystkiego, nie zostały poprowadzone tak, aby skupiały się wyłącznie na tytułowej sztuce powieści (w zależności od tego, co kto rozumie jako ową sztukę). Wnikliwy czytelnik – a tylko takich potrzebuje współczesna literatura – znajdzie między wierszami tysiące różnorodnych nawiązań, a także symboli. Mogłoby się wydawać, że nie da się już nikogo zaskoczyć niekonwencjonalnym wywiadem. Nic bardziej mylnego! Ich autorzy nie stworzyli bowiem sztampowych, wręcz banalnych, uniwersalnych pytań. Brak tu jakiejkolwiek sztuczności. Niemal z każdego zdania bije ogromna emocjonalność, a zarazem wielka miłość do pracy z książkami i życia w książkach. To zaskakujące, że w dobie rzekomo nieczytelniczej sztuka powieści nie traci swojej mocy, a pisarstwo wciąż pozostaje stylem życia, który nigdy się nie nudzi (a wręcz przeciwnie – fascynuje i zachwyca z podwójną siłą!). 

Miłość do książek i sztuki sprawiła, że na Sztukę powieści od początku spojrzałam jak na dzieło sztuki. Uznałam ją za osobisty przewodnik po świecie literatury, który zaprowadził mnie do czytelniczego i pisarskiego raju, w którym książka, a nade wszystko słowo!, jest wartością najwyższą, gdyż bez niej życie traci swój niepowtarzalny smak i naddany sens. Każdy pisarz dokłada swoją cegiełkę do rozwoju wielkiej (wspólnej) całości, jaką jest świat, w którym czytanie – za Wisławą Szymborską – jest najpiękniejszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła. 

Ufam, że wśród współczesnych czytelników nie brakuje koneserów słowa pisanego i że mimo zalewu nowinek technicznych książka nie stanie się przeżytkiem, ale obiektem westchnień skrywającym prawdę i piękno przez wielkie „P”. 

Dajcie się ponieść wiecznemu czytelniczemu zauroczeniu i wyruszcie w podróż wśród słów prostych i trudnych; podróż, która ekscytuje, porusza i napawa optymizmem. A co najważniejsze – daje nadzieję na to, że sztuka (nie tylko powieści) wciąż będzie zrzeszać wiernych odbiorców, dla których świat twórczości nieustannie będzie rejsem przez ocean marzeń, pragnień i doznań. 

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia