Gdy przeszłość nie pozwala iść naprzód

„Czytasz powieści młodzieżowe? To takie dziecinne!”. Pewnie nie raz to słyszeliście. Wiele osób jest przekonanych, że literatura młodzieżowa to płytkie opowieści bez większego sensu, które poruszają dość banalne problemy. Wiadomo, nie wszystkie książki są dobre. Czasem spotykamy się z kiepskimi historiami, w których największym problemem są złe oceny czy mała popularność w szkole. Ale są też powieści, które poruszają najczulsze struny naszej duszy, a z wydarzeniami, z którymi muszą zmierzyć się bohaterowie, być może nawet my byśmy sobie nie poradzili. Jedną z takich opowieści jest Wróć, jeśli masz odwagę Estelle Maskame.

Tytuł: Wróć, jeśli masz odwagę
Autor: Estelle Maskame
Wydawnictwo: Feeria Young

 

Jeszcze rok temu Kenzie wiodła szczęśliwe życie – miała wspaniałych przyjaciół i chłopaka, w którym była prawdziwie zakochana. Ale wydarzenie sprzed roku zmieniło wszystko. Odkąd rodzice Jadena i Dani Hunters zginęli w wypadku samochodowym, Kenzie nie potrafi spojrzeć im w oczy. Nie potrafi z nimi rozmawiać, mimo że jeszcze rok temu Dani była jej najlepszą przyjaciółką, a Jaden wymarzonym chłopakiem. Skąd ten nagły odwrót? Czy nie powinna być przy nich wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebowali? Powinna, i doskonale o tym wie. Ale nie potrafi. 

Czytając inne opinie o książce, zauważyłam, że wiele osób nie umie zrozumieć jej zachowania. Ja też nie umiałam, dopóki nie poznałam jej sekretu. Kenzie doskonale wie, jak to jest kogoś stracić, i może właśnie dlatego tak trudno jej z powrotem zbliżyć się do tej dwójki. Może boi się, że gdy się do nich zbliży, rany z przeszłości wrócą ze zdwojoną siłą? Wielu osobom wydaje się, że ci, którzy doświadczyli podobnych tragedii, doskonale się zrozumieją i bez problemu się zaprzyjaźnią. Ale to tak nie działa. Przykładowo ktoś, kto kiedyś był na skraju załamania, nie będzie potrafił normalnie rozmawiać z człowiekiem w podobnej sytuacji. Bo chciałby już o wszystkim zapomnieć, a ta znajomość wciąż będzie mu przypominała o tym, co było. 

Poza tym Kenzie zdaje sobie sprawę, że żadne słowa nie ukoją ich bólu. Wie, że w żaden sposób ich nie pocieszy. Powiedzieć komuś, kto stracił rodziców, że będzie dobrze, to jak wmawiać komuś, że noga mu jeszcze odrośnie… Być może nie jest to fortunne porównanie, ale takie pocieszanie w tej sytuacji jest podobnie bezsensowne. Kenzie boi się jeszcze jednego: że Jaden już nigdy nie będzie taki sam jak kiedyś. Że z jego twarzy zniknie ten zawadiacki uśmiech i błysk w oku. Doskonale wie, jak tragedia z przeszłości zmieniła jej rodzinę. Kiedy Kenzie w końcu postanawia odezwać się do Hunterów, wydaje się, że wszystko zmienia się na lepsze. Jednak ponownie przyjdzie zmierzyć się jej z przeszłością, która – jak się okazuje – dotyczy już nie tylko tej dwójki.

Estelle Maskame serwuje nam dawkę prawdziwych emocji. Książkę czytałam głównie w autobusie. Dyskretne wybuchy śmiechu przeplatały się z łzami, które szybko ocierałam, by nikt nie zauważył. Problemy bohaterów poruszyły mnie do szpiku kości i nie spodziewałam się, że powieść młodzieżowa tak mnie wciągnie – w końcu ten okres mam już za sobą. Być może właśnie dlatego, że nie jest to banalna powiastka, tylko dojrzała i przemyślana historia, która wciąż zmusza do myślenia. Czasami wydaje mi się, że literatura młodzieżowa naszpikowana jest większą ilością emocji niż ta obyczajowa. Nieraz przekonałam się, że książki popularnych pisarzy w ogóle mnie nie ruszały.

Wróć, jeśli masz odwagę to powieść dla każdego, kto poszukuje w literaturze prawdziwych emocji i problemów, które nie są oderwane od rzeczywistości. Śmierć, problemy z alkoholem w rodzinie… To tematy często omijane szerokim łukiem, gdyż nie są lekkie i przyjemne w odbiorze. Ale są prawdziwe i pewnie niejeden z nas miał z nimi do czynienia. Dlaczego więc literatura młodzieżowa miałaby o tym milczeć?

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia