Najlepsze książki 2017 roku – klasyka literatury

Kontynuując czytelnicze podsumowywanie 2017 roku, nie mogłem nie zwrócić uwagi także na klasykę literatury. Bo oprócz nowości wydawniczych i rożnego rodzaju powieści z ostatniej dekady, w zeszłym roku przeczytałem również całkiem sporo tytułów określanych właśnie mianem klasyków. Warto czytać książki, które na dobre weszły już do kanonu i do których współcześni twórcy niejednokrotnie się odwołują. Nie tylko wzbogacają one naszą wiedzę o poszczególnych okresach historycznych, ale przede wszystkim, niejednokrotnie jako świetne opowieści same w sobie, rozwijają i poszerzają nasze horyzonty…

 

Malowany ptak – Jerzy Kosiński

Malowany ptak, uznawany za jedną z najbardziej wstrząsających i najgłośniejszych powieści XX wieku, do dziś wzbudza kontrowersje. Jednak niezależnie od przekonań, wątpliwościom nie ulega fakt, że to książka ważna i potrzebna. Na przykładzie historii porzuconego chłopca błąkającego się między wsiami i miasteczkami Europy Wschodniej podczas II wojny światowej, pisarz kreuje przed nami opowieść o okrucieństwie i bezwzględności wojny, upadku podstawowych wartości moralnych, a także o tym, do czego może posunąć się człowiek w kryzysowych sytuacjach. Kosiński nie szczędzi czytelnika – Malowany ptak jest mocny, brutalny i przerażająco realistyczny. Szokuje i przytłacza, ale przede wszystkim zmusza do refleksji oraz otwiera oczy na wiele kwestii, o których wolelibyśmy zapomnieć.

 

Frankenstein – Mary Shelley

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna powieść gotycka, która – będąc inspiracją dla wielu późniejszych dzieł – świetnie odnalazła się także w kulturze masowej. Przejmująca opowieść o naukowcu i jego stworzeniu, poszukiwaniu nieśmiertelności oraz o tym, co właściwie znaczy być człowiekiem. Dzieło Mary Shelley to jednak przede wszystkim smutna, niemal tragiczna historia o samotności, potrzebie przynależności i miłości. Warto znać Frankensteina nie tylko dlatego że należy do klasyki literatury, ale przede wszystkim z racji tego, że to po prostu świetna powieść. Poruszająca, niebywale uniwersalna i na długo zapadająca w pamięć.

 

Opowieść podręcznej – Margaret Atwood

Mocna, otwierająca oczy i przerażająco aktualna. Choć po raz pierwszy opublikowana w 1985 roku, powieść Margaret Atwood zyskuje dzisiaj niejako nowy wydźwięk. Przez swoją tematykę i wymowę, stała się trafnym komentarzem do obecnej sytuacji na świecie oraz stanowi ważny głos w publicznej dyskusji o prawach kobiet. Jednak oprócz tego, to przede wszystkim świetna powieść. Choć nie jest łatwa i przyjemna, zwyczajnie chce się ją chłonąć, a później po kawałku trawić i analizować. Atwood świadomie operuje pewnymi zabiegami, by wywołać w nas pożądane emocje, ukierunkować nasze myślenie na daną kwestię. Jest zatrważająco, przytłaczająco, a bywa wręcz nieprzyjemnie, jednak właśnie o to chodzi… Jeszcze długo po lekturze nie daje wyrzucić się z głowy.

 

451° Fahrenheita – Ray Bradbury

Kultowa już dystopia o czasach, w których strażacy, zamiast gasić pożary, wzniecają je, a ich głównym celem są książki… Szokująca wizja świata, w jakim wszelkie formy wyłamania się poza schemat są natychmiastowo tłumione, a stawianie pytań, poddawanie w wątpliwość danych kwestii, jest surowo zakazane. Choć pierwotnie napisana jako manifest przeciwko totalitaryzmowi, książka Bradbury’ego zyskuje dziś kolejną płaszczyznę interpretacyjną. W czasach zdominowanych przez tanią rozrywkę dla mas, wszechobecny konsumpcjonizm oraz ekshibicjonizm, okazuje się, że mówi ona dużo o teraźniejszości i o kierunku, w jakim to wszystko niechybnie zmierza. Lektura 451° Fahrenheita uświadamia, niepokoi, a przede wszystkim skłania do zatrzymania się, wyjrzenia zza okna i zastanowienia nad współczesnym wyglądem świata.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia