Najlepsze książki 2017 roku – literatura współczesna

Mimo że już prawie kwiecień, a rok 2018 na dobre rozgościł się w naszej codzienności, postanowiłem powrócić na chwilę do 2017 r., by czytelniczo go podsumować. W ciągu tych dwunastu miesięcy udało mi się przeczytać łącznie 68 książek, a wśród nich tytuły lepsze, gorsze oraz takie, do których z pewnością będę wracać. Poniższa lista to wybór czterech najlepszych pozycji z literatury współczesnej przeczytanych przeze mnie w 2017 roku. Zróżnicowana, łącząca różne style oraz przede wszystkim – w pełni subiektywna.

 

Przekleństwa niewinności – Jeffrey Eugenides

Oniryczna, zmysłowa, gęsta od emocji – taka właśnie jest debiutancka powieść Jeffreya Eugenidesa. Opowieść o pięciu tajemniczych siostrach Lisbon, podobnie jak jej główne bohaterki, hipnotyzuje i fascynuje, z każdą stroną coraz bardziej nas omamiając. Pełna niedopowiedzeń, zmusza do refleksji i zadaje mnóstwo pytań, na które sami musimy sobie odpowiedzieć. A to wszystko przyprószone niezwykle sensualnym stylem oraz oddziałującymi na zmysły opisami, dzięki którymi Przekleństwa niewinności zyskują iście magiczny klimat, z którego nie sposób się uwolnić.

 

Prawiek i inne czasy – Olga Tokarczuk

Czołowy przedstawiciel realizmu magicznego w polskiej literaturze współczesnej, a zarazem jedna z najbardziej znanych i docenianych powieści Olgi Tokarczuk. Klimatyczna, inteligentna, na wskroś przesiąknięta folklorem, wierzeniami i obyczajami prowincji. Prawiek – wieś położona w centrum Polski – to mityczne miejsce, które rządzi się własnymi prawami, gdzie jawa miesza się ze snem. Tokarczuk kreuje przed nami, pełną niejednoznaczności i niedopowiedzeń, opowieść o polskiej prowincji, jej mieszkańcach, tajemnicach i sekretach. Jednak historie mieszkańców wsi są jedynie pretekstem do opowiedzenia o czymś większym, bardziej uniwersalnym – czasie, przemijaniu i ulotności ludzkiego losu. 

 

Najgorszy człowiek na świecie – Małgorzata Halber

Szczera, bezpretensjonalna i niczego nieudająca proza. Trochę opowieść o nałogu, o ludzkiej bezsilności, a trochę o nas samych i czasach, w jakich przyszło nam żyć. Chwilami na smutno, przygnębiająco, a chwilami sarkastycznie i dowcipnie. Małgorzata Halber napisała powieść, którą po prostu chce się czytać i czytać, chłonąc każde kolejne słowo. Utkana jakby z przemyśleń, obserwacji, zapisków z dziennika, sprawia, że każdy – niezależnie od stopnia utożsamienia się z głównym problemem – znajdzie w niej cząstkę siebie i własnych doświadczeń.

 

W krainie czarów – Sylwia Chutnik

W krainie czarów to zbiór niezwykłych utworów o samotności, bezsilności i zapomnieniu. Jedenaście opowiadań o ludziach, ich pragnieniach i tęsknotach. Głęboko zanurzone we współczesnej codzienności, opowiadają historie ludzi takich, jak my – mających swoje problemy, zmartwienia, ale też pasje i marzenia. Poruszając te najwrażliwsze struny, Sylwia Chutnik zmusza do rozprawienia się z własnymi problemami i emocjami. Jej opowiadania wwiercają się głęboko w naszą podświadomość, poruszając i wywołując szczere emocje. Raz rozczulają, raz przygnębiają, a niekiedy zostawiają nas z poczuciem wewnętrznej pustki.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia