Córka Ewy

Czy da się zrozumieć kobietę? Co właściwie oznacza stwierdzenie „zrozumieć kobietę”? Czy można dotrzeć do każdego zakamarka jej duszy? Wielu twierdzi, że to niemożliwe, a jeśli jednak się da, to jakie one są, jakie my właściwie jesteśmy?

 

Tytuł: Córka Ewy
Autor: Honore de Balzac
Wydawnictwo
: MG

Nazwisko Balzaca kojarzy się ze spowiednikiem serc i dusz kobiecych. W powieści Córka Ewy autor kreuje sylwetki bohaterów w niesamowity sposób, zwracając szczególną uwagę na dominujące uczucia, stany psychiczne, emocje i przeżycia. Czy Eden może stać się utrapieniem? Odpowiedź na to pytanie, naturalnie niewyrażoną wprost, znajdziemy w powieści.

Hrabina Maria de Vandenesse, mimo umiejscowienia jej w odległej epoce, wydaje się postacią jasną i klarowną na tle czasów współczesnych, i jest to chyba zabieg, który trafia w serca czytelników. Od początku była wychowywana przez surową matkę, która śmiało kontrolowała wszystkie jej postępki. Młoda dziewczyna traktowała zatem zamążpójście jako drogę do wolności. Od męża jednak nie dostała wszystkiego, o czym marzyła… Ponadto na życie bohaterów, oprócz etykiet kulturowych ówczesnej Francji, ma również wpływ życie polityczne, które odbija się echem na ich perypetiach. Na uwagę zasługuje także opis obyczajów – przez bale po etykiety rządzące codziennością.

Mimo, iż książka ma zaledwie niecałe 150 stron, to na jej kartach autor przeprowadził bardzo ambitną i wnikliwą analizę relacji damsko-męskich. Najciekawsze jest to, że aby zrozumieć fabułę i wysnuć refleksje, można sięgnąć do symboliki biblijnej (historii raju i kuszenia), ale równie śmiało można podjąć próbę interpretacji bez odwoływania się do religii, w zależności od preferencji czytelnika.

Córka Ewy to powieść, która skłania do refleksji i zachwyca mistrzowskim językiem – bogatym, subtelnym, charakterystycznym dla klasycznych literackich perełek. Z pewnością jest to książka, w którą należy się „wgryźć” i jaką należy się rozkoszować, ponieważ niesie ze sobą ponadczasowe przesłanie. Jeśli tylko czytelnik pozwoli na to, powieść go oczaruje…

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia