„Starzec i ptak”. Starość, miłość, życie i śmierć

Starzec i ptak to urokliwa, zaledwie siedmiominutowa animacja lalkowa będąca filmem dyplomowym niemieckiego twórcy Dennisa Steina-Schomburga.

 

Starzec i ptak był pokazany kilka lat temu na festiwalu filmowym w Berlinie w sekcji Generation 14plus, w której wyświetlane są filmy przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Nastolatkowie nie muszą jednak oglądać produkcji wyłącznie o sobie. Bohaterem Starca i ptaka, jest, jak wskazuje tytuł, osoba nie pierwszej młodości. Staruszek żyje w zniszczonej chacie, z trudem próbując przetrwać mroźną zimę. Kiedy w jego okno uderza mały wróbel, mężczyzna postanawia wyjść z zamknięcia i pomóc rannemu ptakowi.

Tak jak w innej omawianej przeze mnie animacji, czyli w Totemach, reżyser obywa się bez dialogów. Większość informacji przekazuje za pomocą sugestywnej scenografii, np. fotografii wiszących na ścianie. Wykorzystana animacja lalkowa sprawia, że świat przedstawiony wydaje się bardziej namacalny, a dzięki temu także i wzruszający. Autor porusza w filmie uniwersalne, zrozumiałe dla odbiorców w różnym wieku tematy, takie jak potrzeba miłości i odwieczny krąg życia.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia