Jak wiele może się wydarzyć w ciągu jednego dnia?

Czy jeden dzień w Paryżu z nieznajomym może całkowicie odmienić twoje życie? Takie pytanie zadaje sobie Allyson, która dotąd była przykładną córką i przyjaciółką. Lecz któregoś dnia podczas wycieczki po Europie spotyka charyzmatycznego Willema, który najpierw zaprasza ją na sztukę Szekspira, a później na jeden dzień do Paryża. Pewnie powinno się to wydawać podejrzane, ale Allyson rozumie wtedy, że ma już dość swojej nudnej wersji i pod pseudonimem Lulu, nadanym jej przez towarzysza, wyrusza na spotkanie miłości. Tego jednego dnia…

 

Tytuł: Ten jeden dzień
Cykl: Ten jeden dzień (tom 1)
Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasz Księgarnia

Allyson jest jedynaczką i jak do tej pory zawsze starała się spełniać pragnienia swoich rodziców. Tak naprawdę całe jej życie było kontrolowane i zaaranżowane przez mamę. Wycieczka po Europie także była jej pomysłem. Ally nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że czas przecieka jej przez palce, a ona właściwie nigdy nie zrobiła nic po swojemu. I dlatego tak chętnie daje się zaprosić do Paryża. Tego jednego dnia całe jej życie radykalnie się zmienia. Dzięki Willemowi odkrywa tą Ally, którą zawsze chciała być. Sama nie wierzy w to, co się dzieje, ale zaczyna zakochiwać się w Holendrze. Ale przecież mają tylko kilkanaście godzin. Następnego dnia bańka mydlana pęka i Allyson zmuszona jest wrócić do szarej rzeczywistości ze złamanym sercem. Czy to możliwe, że jeszcze kiedyś się zobaczą, skoro chłopak nawet nie zna jej imienia?

 

Rodzimy się w jeden dzień. Umieramy w jeden dzień. W jeden dzień możemy się zmienić. I w jeden dzień możemy się zakochać. Wszystko może się zdarzyć w ciągu zaledwie jednego dnia.

Książka ta okazała się naprawdę świetną pozycją. Bałam się sięgać po nią po negatywnych odczuciach względem wcześniejszych powieści autorki. Na szczęście się myliłam. Ten jeden dzień to opowieść o cudownej Ally, która dzięki nieznajomemu zaczyna odkrywać samą siebie i pragnie zmienić swój świat. O dziewczynie, która w wieku dziewiętnastu lat orientuje się, że życie to tylko niezliczone  przypadki, które nam się przytrafiają, a miłość to piętno na zawsze. Ta historia jest tak inspirująca, że chwilami miałam wrażenie jakbym była jej bohaterką. Wrażliwa opowieść z dużą dawką francuskich słów i oczywiście makaroników. 🙂

 

Miłość to znamię? […] To coś, co nigdy nie zniknie, nieważne jak bardzo byś chciała.

 

Dodatkowo pozycja ta sprawiła, że w bardzo krótkim czasie zaczęłam pałać gorącą miłością do Francji, Paryża i wszystkiego, co francuskie. Filmy, muzyka, język. Jeśli chcecie nauczyć się francuskiego, to polecam tę książkę. Nie ma tam dużo słów w tym języku, ale na pewno was zmotywuje. 

Ogólnie mówiąc, książka jest świetna. Od początku do końca. Z niecierpliwością czekam na okazję do przeczytania kolejnej części. Naprawdę polubiłam Willema, chyba zaczęłam się w nim zakochiwać tak samo jak Allyson. Ogromna dawka emocji. Byłam naprawdę dumna z Ally, kiedy w końcu wzięła życie we własne ręce i zaczęła być sobą. Tak po prostu, chociaż oczywiście nie bez przeszkód. Historia ta jest może trochę naiwna i szablonowa, ale jednak całkiem inna. Wrażliwa, momentami zabawna, ale zarazem przepełniona uczuciem. Uczuciem, jakie połączyło dwie obce osoby. Tego jednego dnia. 

Polecam wszystkim bez wyjątku. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia