Kwiecień 2018 r. w wydawnictwie Feeria

Kwiecień 2018 r. w wydawnictwie Feeria oznaczał przede wszystkim premierę bestsellerowej powieści Ernesta Cline’a „Player One”. To jednak niejedyna książkowa propozycja przygotowana przez to wydawnictwo.

 

 

 

 

 

 

Tytuł: Player One

Autor: Ernest Cline
Gatunek: powieść science fiction
Liczba stron: 504
Data premiery: 4 kwietnia 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

W roku 2045 rzeczywistość jest okropnym miejscem. Nastoletni Wade czuje, że żyje tylko wtedy, kiedy pochłania go wirtualna utopia zwana jako OASIS. Chłopak poświęcił swoje życie na badanie zagadek ukrytych w cyfrowych zakątkach tego świata, opartych na obsesji jego twórcy na popkulturze minionych dziesięcioleci. Ktokolwiek je odgadnie, zyska ogromną władzę i fortunę. Gdy Wade natknie się na pierwszą wskazówkę, znajdzie się na celowniku wielu niebezpiecznych osób.

Obecnie nadużywa się terminu „bestseller”. Niemal każda popularniejsza książka okrzykiwana zostaje przez marketingowców „kultową pozycją”. Jako bestseller promowany jest również Player One, ale w tym przypadku to uzasadnione określenie. Wystarczy wspomnieć, że niedawno temu premierę miał film oparty na tej powieści, wyreżyserowany przez Stevena Spielberga.

Dzieło Ernesta Cline’a zbiera różnorodne opinie. Niestety styl autora wydaje się bezbarwny, a fabuła niczym nie zaskakuje. Książka jest „hajpowana” ze względu na wszechobecne odniesienia do kultury popularnej lat 80., w szczególności do filmów science fiction i fantasy oraz gier wideo. Problem polega na tym, że większość tych odniesień nie służy żadnemu celowi. Przykładem jest tutaj samochód, który prowadzi wirtualny awatar głównego bohatera. DeLorean DMC-12 przypomina auto używane w Powrocie do przyszłości, z dodatkiem komputerowego głosu i czerwonych świateł z Nieustraszonego i logo z Pogromców duchów.

Wszystkie te aluzje są przywoływane, a następnie szybko porzucane. Wspomniany DeLorean pojawia się w kilku akapitach, by później nie być w ogóle wspominanym. Player One nie czerpie z kultury popularnej lat 80., tylko nieustannie chwali się znajomością tych tytułów. Czasami wydaje się, że jedynym celem wprowadzenia tych odniesień miał być porozumiewawczy, samozadowolony uśmieszek wymieniany między autorem a czytelnikiem.

Player One zawiera kilka interesujących pomysłów, ale nie zagłębia się w nie tak, jakby mógł. Styl autora niczym się nie wyróżnia, ale jest solidny. W drugiej połowie powieści fabuła staje się ciekawsza, a irytujące odniesienia do kultury popularnej rzadsze. W ostateczności można być zadowolonym, że się przez tę historię przebrnęło, ale książka nie zasługuje na taki hajp, jaki zyskała w nerdowskich środowiskach.

 

 

 

 

 

 

Tytuł: Zadziwiający świat ptaków

Autor: Jim Robbins
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Liczba stron: 400
Data premiery: 4 kwietnia 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

Nasza relacja z ptakami różni się od naszego stosunku do innych dzikich stworzeń. Można je spotkać praktycznie wszędzie, a my kochamy je obserwować, słuchać, trzymać jako zwierzęta domowe, nosić ich pióra, a nawet z nimi rozmawiać. Ptaki, jak twierdzi Jim Robbins, są naszym najważniejszym połączeniem z naturą. Zmuszają nas do patrzenia w przestworza, dosłownie i metaforycznie; wciągają nas w świat przyrody, abyśmy zobaczyli ich piękno.

Zadziwiający świat ptaków Jima Robbinsa to podróż przez miłość i fascynację między ludzkością a ptakami. Podróż, na której człowiek skorzystał, poprzez obserwacje naszych pierzastych przyjaciół na różne sposoby. Autor pokazuje, jak ptaki wzbogaciły nasze życie, pomogły planecie i nadal cieszą nasze oczy i rozgrzewają serca. Książka jest napisana z takim ciepłem i czułością, że z daleka czuć miłość Robbinsa do tych pięknych stworzeń. Ta pozycja to skarb dla wszystkich miłośników przyrody, nie wspominając już o miłośnikach ptaków. Wszystkich innych książka również zachwyci i otworzy umysły na te niezwykłe zwierzęta. Autor chwyta nas za rękę (i skrzydło) i zabiera w podróż przez różnice i zmiany, które nas ze sobą połączyły. To niesamowite, że nie różnimy się wcale tak bardzo…

 

 

 

 

 

 

Tytuł: Story of Bad Boys. Tom 1

Autor: Mathilde Aloha
Gatunek: romans
Liczba stron: 300
Data premiery: 18 kwietnia 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

Liliana nie sądziła, że rozpoczęcie studiów dziennikarskich na Uniwersytecie w Los Angeles zmieni tak bardzo jej życie. Dziewczyna tęskni za swoją najlepszą przyjaciółką, Rosie, pogrążoną w śpiączce, z której może się nigdy nie obudzić. Przytłoczona żalem i silnym poczuciem winy, postanowiła zdystansować się od bolesnej przeszłości. Wie, że jej przyszłość jest już dobrze określona: za kilka lat dyplom, później podróże po świecie. Ale spotkanie z nowymi współlokatorami zmienia jej plany…

Największą słabością tej francuskojęzycznej pozycji są postacie. Główna bohaterka potrafi irytować swoim zachowaniem i ogólnym brakiem stabilności emocjonalnej. Można ją po części usprawiedliwiać przeżyciami związanymi ze śpiączką najlepszej przyjaciółki, ale nie jest to wystarczający powód. Nie lepszy wydaje się Cameron (jeden ze współlokatorów), raz będący arogancki, by po chwili przemienić się w czułego opiekuna. Nieco lepiej skonstruowana została fabuła. Książka składa się z kilku wątków, wśród których są tajemnice chłopaków, ale najciekawsza wydaje się przeszłość Liliany. Wyczuwalne jest tu duże zagrożenie związane z jej historią, więc ten wątek niesie ze sobą spory potencjał.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia