Wspaniałe miejsce

Dwie kobiety, tak różne, a jednak tak podobne. Butik na Astor Place opowiada o Amandzie i Olive. Żyły w całkowicie innych czasach, a mimo to z pewnością znalazłyby wspólny język.

 

Tytuł: Butik na Astor Place
Autor: Stephanie Lehmann
Wydawnictwo: Muza

 

Amanda jest około 40-letnią kobietą, która prowadzi butik z ubraniami vintage. Któregoś dnia trafia do starszej pani, która pozbywa się swoich dawnych kreacji. Między wszystkimi rzeczami Amanda trafia na dziwne odkrycie. W mufce zaszyty został dziennik pewnej dziewczyny o imieniu Olive, żyjącej ok. 1910 roku. Amanda postanawia zabrać go ze sobą i przeczytać. Od tamtej pory jej życie radykalnie się zmienia. Inspirując się notatkami, podejmuje wiele decyzji, które okażą się niezwykle ważne w jej przyszłości. 

Olive Westcott, właścicielka dziennika, to młoda panna, która koniecznie chce pracować, niestety w tamtych czasach nie było przychylnie odbierane, by płeć piękna, a zwłaszcza osoby z wyższych sfer, sobie na to pozwalały. Kobieta jednak nie traci nadziei i w pewnym sensie jej się to udaje. Choć okupione tragedią, jej życzenie spełnia się, mimo że może nie w dokładnie taki sposób, jakby tego chciała. 

Butik na Astor Place był niesamowitą lekturą. Przyznam się, że zaciekawiła mnie piękna okładka i wątek mody, ale opłaciło się zaryzykować. Obie bohaterki były na swój sposób ciekawe, jednak ja zawsze wolałam Olive. Bardziej do mnie przemawiała, a jej życiowe perypetie wydawały się atrakcyjniejsze. Sam pomysł autorki był niebanalny. Lehmann stworzyła tak wyraziste wyobrażenie minionych stuleci, że z łatwością można się tam przenieść w myślach. Mam wrażenie, że mogłabym żyć w tamtych czasach gdyby nie to, że prawa kobiet były ograniczane. 

Piękna okładka z pewnością przyciąga liczne spojrzenia czytelników, a równocześnie daje obietnicę dobrej lektury, która na szczęście zostaje spełniona, przynajmniej w moim przypadku. Dużo miejsca w książce zajmują opisy wyglądu dawnego Nowego Jorku, gdyż właśnie tam mieszkają główne bohaterki. Bardzo podobały mi się też opisy szykownych sukien i innych strojów, które nosiły kobiety w przeszłości. Jeśli ktoś jest fanem ubrań vintage, musi przeczytać tę książkę! 

Ogólnie mówiąc, pozycja ta wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie. Od stylu autorki do sympatycznych (na ogół) bohaterów. Jedynym minusem była średnia szybkość czytania. Jednak to tylko jedna wada, a zalet jest mnóstwo. Dodatkowo na końcu książki możemy znaleźć swego rodzaju bonus – odpowiedzi autorki na pytania dotyczące szczegółów powieści. Myślę, że większość osób, które skuszą się na tę pozycję, będzie usatysfakcjonowana. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia