A czy ty potrafisz spać spokojnie?

Olivia Brookes nie miała w życiu łatwo. Najpierw zostawił ją chłopak, z którym była w ciąży. Następnie zmarli jej rodzice. Ale na ratunek przybył Robert Brookes, który okazał się prawdziwym wsparciem dla załamanej kobiety. Siedem lat później Olivia zgłasza zaginięcie męża i dzieci. Po upływie następnych dwóch lat kobieta ginie. Zgodne i szczęśliwe małżeństwo czy to tylko pozory? Co kryje się pod maską związku pięknej Olivii i wiernego jej Roberta?

 

Tytuł: Śpij spokojnie
Cykl: Tom Douglas (tom 3)
Autor: Rachel Abbott
Wydawnictwo: Filia

O Rachel Abbott słyszałam naprawdę dużo pozytywnych opinii, więc w końcu przełamałam się i sięgnęłam po jedną z jej książek. Nie nastawiałam się na szczególną powieść, myślałam po prostu „co będzie, to będzie”. A było naprawdę… stresująco. I wcale nie pomogły mi słowa otuchy, jakie mówiła mi siostrzenica. 

Jestem szczerze zachwycona tą pozycją. Bohaterowie są bardzo, bardzo dobrze wykreowani i do samego końca tak naprawdę nie wiemy, czy ich zachowanie jest w stu procentach prawdziwe czy tylko udawane. 

Olivia to kobieta, która została nakreślona jako bohaterka z problemami psychicznymi, ale sama nie robi tak naprawdę nic, by pokazać, że wcale taka nie jest. Wręcz przeciwnie – miałam wrażenie, że przez swoje zachowanie jeszcze bardziej utwierdzała wszystkich w tym przekonaniu. 

Robert nie wzbudził mojej sympatii. Miałam wrażenie, że kompletnie nie przejmuje się uczuciami swojej żony i postępuje według własnego „widzimisię”. To taka postać, o której chciałabym jak najszybciej zapomnieć. 

W momentach, kiedy Olivia była wskazywana jako ta gorsza, obłąkana osoba, myślałam, że tak jest. Ale Rachel Abbott po prostu wykonała taki zabieg, żeby nasza uwaga została skupiona właśnie na głównej bohaterce, podczas gdy prawdziwy winowajca znajdował się tuż przed nosem czytelnika i spokojnie robił dalej swoje. Po kilku pierwszych rozdziałach miałam już swoje podejrzenia i powiem wam, że do pewnego stopnia okazały się one prawdziwe.

Książka jest napisana tak jakby z kilku perspektyw, z tym wyjątkiem, że tylko rozdziały z Olivią w roli głównej są stworzone w pierwszej osobie, a w momencie, gdy pojawiają się inni bohaterowie, narracja zmienia się na trzecioosobową. Bardzo spodobało mi się to, że cała książka nie skupia się tylko na poszukiwaniach, ale możemy podejrzeć również życie innych postaci, jak np. nadinspektora Toma Douglasa, który okazjonalnie spotyka się z niejaką Leo, ale sam chciałby czegoś więcej niż tylko seks od czasu do czasu.

To, jak akcja powoli nabiera tempa, jest po prostu niesamowite. Mamy świadomość tego, że coś zaraz się wydarzy, jednak czytając, powoli się odprężamy. No tak, odprężamy się, ale co z tego, skoro za dosłownie kilka stron następuje zmiana biegu akcji i znów zaczynamy się stresować tym, co się aktualnie dzieje.

Śpij spokojnie jest książką, która wzbudziła we mnie mroczne myśli oraz emocje, o których istnieniu już dawno zapomniałam. Thrillery, które przeczytałam w swoim życiu, mogę zliczyć na palcach, ale już teraz wiem, że ten autorstwa Abbott jest jednym z najlepszych przeczytanych przeze mnie w ostatnim czasie. 

Rachel Abbott ma genialne pióro i pomimo napiętej akcji powieść czytało się bardzo szybko i przyjemnie. Dialogi bohaterów są bardzo dobrze napisane, co tylko uatrakcyjnia lekturę. Wiem, że nie jest to moje ostatnie spotkanie z tą autorką, i jestem ogromnie ciekawa jej pozostałych powieści. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia