Awanturnicy literatury

Twórcy od zawsze lubili prowokować, szokować oraz poruszać niepopularne i niewygodne tematy. Czasem wywołują skandale, czasem rodzą dyskusje, a czasem zwyczajnie zadziwiają. Na przestrzeni lat kilku pisarzy szczególnie zaznaczyło swoją obecność, na dobre wpisując się w kanon literatury buntowniczej i awangardowej. Wykorzystując nietypowe środki, by mówić o rzeczach ważnych oraz by przełamywać kolejne tabu, znacząco wpłynęli na rozwój kultury i sztuki. I nawet jeśli z biegiem czasu ich dzieła już tak nie szokują, a poruszane przez nich tematy przestały być kontrowersyjne, to ich twórczość nigdy nie straci na wartości oraz sile wyrazu.

Charles Bukowski

Twórczość amerykańskiego pisarza, poety i scenarzysty cechuje wulgarny język, prosty styl oraz niezwykła swoboda w mówieniu o rzeczach nieprzyjemnych i niewygodnych. W jego książkach niejednokrotnie można odnaleźć elementy autobiograficzne, stąd swoimi głównymi bohaterami czyni najczęściej buntowników, outsiderów z marginesu społecznego. Seks, alkohol i bieda to najczęściej przewijające się u niego motywy, o których pisze bez skrępowania, w sposób niezwykle szczery, pozbawiony wstydu. Nie można jednak zapomnieć, że to także literatura silnie skupiona na człowieku i jego wrażliwości, którą w prostych słowach Bukowski opisuje najlepiej.

Philip Roth

Wydany w 1969 roku Kompleks Portnoya oburzył miliony czytelników i wywołał liczne kontrowersje, gdy tylko pojawił się na półkach księgarń. I jak na tamte czasy, nic w tym dziwnego, bo ta książka to niezwykle bogate i dogłębne studium erotycznych fantazji oraz seksualności człowieka. Jednak książki Philipa Rotha, oprócz tego, że przepełnione są rozważaniami nad cielesnością i intymnością, to zawierają także sporo innych spostrzeżeń – wnikliwej obserwacji rzeczywistości, a także pełnego satyry i ironii, obrazu amerykańskiego społeczeństwa. Jego twórczość charakteryzuje bezkompromisowość, szczerość oraz wyrazistość, a sposób w jaki opowiada historię może chwilami szokować, zawstydzać lub wywoływać niesmak, jednak za każdym razem niezwykle fascynuje i
intryguje.

Kurt Vonnegut

Kojarzony głównie z literaturą surrealistyczną i postmodernistyczną, Kurt Vonnegut niejednokrotnie dał się poznać jako prowokator i prześmiewca. Wykorzystując elementy groteskowe, oniryczne, cały czas poszukuje i eksperymentuje, nie dając się jednoznacznie zaszufladkować. Jego książki to zabawy formą, eksperymenty formalne, a jednocześnie refleksyjne i dające do myślenia opowieści. Sposób, w jaki Vonnegut opowiada o istotnych, poważnych sprawach może i początkowo szokuje, jednak przede wszystkim daje nam możliwość nowego, świeżego spojrzenia na pewne kwestie. Sarkastycznie, prześmiewczo, ironicznie, często wręcz podpuszczając i kpiąc z czytelnika – tak właśnie pisze Vonnegut.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia