Czerwiec 2018 r. w wydawnictwie Feeria

Uczniowie skończyli już rok szkolny, dlatego wydawnictwo Feeria przygotowało dla nich dwie powieści młodzieżowe. W końcu po czytaniu obowiązkowych lektur, warto sięgnąć po coś relaksującego. Z kolei dorosłym (choć nie tylko) proponuję inną pozycję – historię małżeństwa królowej Elżbiety i księcia Filipa.

 

 

 

 

 

Tytuł: 99 dni lata

Autor: Katie Cotugno
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 420
Data premiery: 6 czerwca 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

Patrick był pierwszą miłością Molly, i tak miało pozostać już na zawsze. Ale niespodziewanie nastolatka zakochała się w Gabie, jego starszym bracie. Jak to często bywa, romans wyszedł na jaw. Od tej chwili całe miasto ją znienawidziło, dlatego ostatnią klasę liceum spędziła w szkole z internatem. Teraz powróciła do domu, żeby spędzić w nim 99 dni wakacji. Czekają na nią dawni przyjaciele i obecni wrogowie, ale przede wszystkim – Gabe i Patrick…

Na pewno znacie ten typ bohaterów. W kółku i z rozmysłem krzywdzą oni innych ludzi (w tym kilku tych niewinnych i miłych, którzy odgrywają trzecioplanową rolę), nie odznaczając się przy tym interesującymi albo usprawiedliwiającymi ich cechami. Taki typ postaci pojawia się w 99 dniach lata. Autorka słusznie wskazuje na podwójne standardy, które stygmatyzują dziewczyny sypiające z innymi, nie robiąc tego samego z chłopakami. Ale ta myśl ginie, kiedy główna bohaterka okazuje się niewiarygodnie głupia i zachowuje się w tak okropny sposób. Prawie każdy w tej książce jest, mówiąc dosadnie, wielkim palantem, który krzywdzi wszystkich innych. Denerwujesz się, że ludzie nie potrafią wybaczyć ci błędów z przeszłości? Więc przestań być dla wszystkich wokół tak niewiarygodnie samolubnym.

 

 

 

 

 

 

Tytuł: Mój mąż i ja

Autor: Ingrid Seward
Gatunek: biografia
Liczba stron: 350
Data premiery: 6 czerwca 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy młoda księżniczka Elżbieta zakochała się w pełnym werwy kapitanie marynarki, księciu Filipie z Grecji i Danii, nie obyło się bez problemów. Ostatecznie para pobrała się w Opactwie Westminsterskim w listopadzie 1947 r. Na ślubie zjawiło się 3000 gości, w tym sześciu królów i siedem królowych. Pięć lat później, jako królowa Elżbieta II, wstąpiła na tron, a rok później została koronowana na oczach milionów widzów oglądających ją na ekranach telewizorów.

Niecałe dwa lata temu na platformie Netflix pojawił się brytyjski serial The Crown, opowiadający o panowaniu Elżbiety II. Produkcja odniosła ogromny sukces i cieszyła się nie tylko wysokimi ocenami widzów, ale także krytyków. Dotychczas powstały dwa sezony, nad trzecim trwają właśnie prace. Jeśli The Crown rozbudził wasze zainteresowanie królową Elżbietą, to książka Mój mąż i ja jest w sam raz dla was.

W tej biografii odkrywamy wyzwania, które stały przed księciem Filipem zmuszonym do odgrywania drugich skrzypiec u boku królowej we wszystkich swoich publicznych działaniach. Dostajemy również wgląd w to, jak ich związek funkcjonował za zamkniętymi drzwiami. Wraz z upływem lat pojawiły się pogłoski o kłopotach małżeńskich i zaciętych dyskusjach o tym, jak wychowywać dzieci. Małżonkowie musieli radzić sobie także z rodzinnymi traumami – od skandalicznych rozwodów po szokujące śmierci – a to wszystko w nieustannym blasku reflektorów. Ale w jakiś sposób ich związek przetrwał i stał się inspirującym symbolem stałości. Ta książka jest nie tylko barwnym portretem niezwykle ważnego małżeństwa, ale także celebracją siły miłości.

 

 

 

 

 

 

Tytuł: Story of Bad Boys, t. 2

Autor: Mathilde Aloha
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 300
Data premiery: 20 czerwca 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

Dalsze losy bohaterów Story of Bad Boys: nieśmiałej, aczkolwiek pełnej temperamentu Lili, obcesowego, ukrywającego swoje prawdziwe uczucia Camerona, ujmującego Evana, ich przyjaciół i wrogów…

Another Story of Bad Boys jest drugą (i ostatnią) częścią cyklu pod tym samym tytułem. Jeśli myśleliście, że Mathilde Aloha stworzyła trylogię i już zacieraliście ręce na następny tom, pozostaje wam tylko ponowne przeczytanie tej książki i uronienie łzy nad bohaterami, których dalszych losów już nie poznacie. Jeśli świetnie się bawiliście podczas czytania pierwszej części, ta również się wam spodoba. Pióro autorki wciąż jest urzekające – widzimy, że zna bardzo dobrze stworzony przez siebie świat. Postacie pozostają takie, jak w pierwszym tomie, ale wkrótce szybko ewoluują. W obliczu trudnych wyzwań zaufanie między Lili i Cam zostaje poddane próbie. Na szczęście bohaterowie mają lojalnych przyjaciół, którzy będą w stanie im zawsze pomóc. À propos przyjaciół, na szczególną uwagę zasługuje Evan. Zawsze wspiera innych i wydaje się tym, który dla wszystkich odgrywa rolę starszego brata. Szkoda, że to nie on jest głównym bohaterem tej powieści.

Podsumowując, w drugim tomie autorka stanęła na wysokości zadania.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia