Perełki wakacyjne

No to mamy ostatni dzień lipca. Wakacje niedawno się zaczęły, a niedługo się skończą – wykorzystajmy je maksymalnie! Choć sezon wakacyjny jest wydawniczo ogórkowy, nie brakuje książek, które mogą nas zachwycić i sprawić, że ostatnie dni lata okażą się dla nas jednymi ze wspanialszych. Jak co kwartał prezentujemy wam perełki – tym razem wakacyjne, czyli (naszym zdaniem) godne uwagi pozycje, które ukazały się w czerwcu, lipcu i sierpniu. 

 

CZERWIEC


 

 

Tytuł: Bez lęku

Cykl: Bez…
Autor: Mia Sheridan
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 6 czerwca 2018 r.

 

Wyobraź sobie, że spacerujesz leśną ścieżką i nagle zauważasz postać w śnieżnobiałej sukience. Pierwsze skojarzenie: duch; drugie… nocna lilia? Postać skrada się w pobliżu położonej na skraju lasu posiadłości, ukazując się w pełnej krasie wyłącznie w blasku księżyca, a następnie – po prostu znika. Jak gdyby nigdy nic. Kim jest Nocna Lilia? 

Mia Sheridan zdążyła nas przyzwyczaić do swojego stylu. Zaczytani w jej powieściach płynnie przechodzimy od akapitu do akapitu, od rozdziału do rozdziału, aż w końcu nie możemy się oderwać od czytania. To fascynujące, jak ta autorka rozbudza w nas chęć poznawania bohaterów i całego świata przedstawionego w tempie niemalże ekspresowym. Chcemy wszystkiego naraz, na już, szybko. Tymczasem dzieje się zupełnie odwrotnie – napięcie jest dawkowane stopniowo, niczego nie dowiadujemy się od razu, a tajemnice – zamiast być odkrywane – mnożą kolejne i kolejne… Taka jest Sheridan, taka jest jej proza. Takie jest też Bez lęku. Pełne lęku, przepełnione nawarstwiającymi się tajemnicami. I skąpane w blasku księżyca.

 

 

 

Tytuł: Magda M. Ciąg dalszy nastąpił

Autor: Radosław Figura
Wydawnictwo:
 Znak
Data premiery
: 12 czerwca 2018 r.

Znacie to uczucie, kiedy leci ostatni odcinek waszego ulubionego serialu? Czujecie jakąś pustkę. Jakby coś właśnie bezpowrotnie się skończyło. Na szczęście nie zawsze koniec serialu oznacza definitywny koniec historii Twoich ulubionych bohaterów. Tak właśnie jest z Magdą M. Po 10 latach od emisji serialu Radosław Figura znów zabiera nas w świat uroczej prawniczki i przystojnego prawnika. Jak tym razem potoczą się ich losy?

Ten dzień miał być naprawdę wyjątkowy. Po rytualnym poranku pod prysznicem Magda i Piotr powrócili do swoich codziennych zajęć. Umówili się na wieczór. I choć mężczyzna nie powiedział jej, dlaczego tak bardzo nalega na wieczorne spotkanie, ona już wiedziała. Wiedziała, że ten dzień będzie inny niż wszystkie. Że ten wieczór będzie czymś, co opowiada się wnukom przy kominku i gorącej herbacie. Wydawałoby się, że to niedorzeczne być tak szczęśliwym, prawda? Los doskonale o tym wiedział… Dlatego postanowił przerwać tę sielankę. Bo jak się okazuje, miłość wcale nie jest dana raz na zawsze. Czasami jesteśmy przekonani, że jedna sekunda nic nie znaczy. No bo co może znaczyć, skoro to tylko 1/60 minuty? Taki malutki ułamek czasu. Czasu, który – jak się okazuje – jest w stanie zmienić bieg zdarzeń. W jednej chwili niszczy wszystko, co ważne, co piękne, co dobre, co kochane, co nasze… O tym, jak wielką wartość ma jedna sekunda przekonała się również Magda. Jedno wydarzenie potrafi zmienić cały twój świat. I ciebie. Tylko jak dalej żyć, kiedy los zabiera ci wszystko, co kochałaś?

 

LIPIEC

 

 

Tytuł: Ella i Micha. Spełnione marzenia

Cykl: Ella i Micha
Autor: Jessica Sorensen
Wydawnictwo: 
Zysk i S-ka
Data premiery: 23 lipca 2018 r.

 

Pani od Emocji powróciła, aby znowu pokruszyć nasze serca i złożyć je na nowo. Trzymacie w ręku kolejną część serii o Elli i Michy. Nie pozwólcie, aby okazja poznania niezwykłych przygód równie niezwykłych bohaterów przeszła wam koło nosa, i po prostu… zaczytajcie się! Gwarantuję, że będziecie prosić o więcej. A autorka tę prośbę (jak zwykle) spełni – i to podwójnie, a nawet potrójnie. 

Ella i Micha. Spełnione marzenia to powieść o poszukiwaniu równowagi w skomplikowanej codzienności pełnej lęków, marzeń i miłości. To jedna z tych książek, które sprawią, że podczas lektury będziecie przecierać łzy i wybuchać śmiechem. Niesamowite perypetie bohaterów, których moglibyśmy spotkać wśród nas, wywołają w nas nierzadko skrajne emocje, ale jedno jest pewne: nigdy nie pożałujemy przeczytania pierwszego i ostatniego słowa tej historii. Kto wie, może wręcz przeciwnie? Dla tych, którzy przeczytali poprzednie części serii Jessiki Sorensen, jest to lektura obowiązkowa. A ci, którzy do tej pory nie mieli okazji poznać tej autorki, powinni czym prędzej udać się do biblioteki albo księgarni i zabrać ją ze sobą na urlop. Te wakacje bez Sorensen nie mogą się udać… 

 

 

 

Tytuł: ZjeŻona

Autor: Anna Kapczyńska
Wydawnictwo: 
Videograf
Data premiery: 23 lipca 2018 r.

Henia to kobieta po trzydziestce. Właściwie niczym się nie wyróżnia. Ma lekką nadwagę, chłopaka, który nie chce się angażować w związek i znośną pracę, która raczej nie jest spełnieniem jej marzeń. Ma też rodziców, którzy wciąż traktują ją jak małe dziecko i usilnie powstrzymują jej wszelkie próby ucieczki z rodzinnego gniazdka. No i jest jeszcze ukochana babcia, z którą świetnie się dogaduje. A czego Hania nie ma? Nie ma ambicji i chyba odwagi, by cokolwiek w życiu zmienić.

ZjeŻona to książka, jakich mało. Nie znajdziecie tu wyidealizowanych bohaterów, którzy wyglądają jak młodzi bogowie i którzy kroczą pewnie przez życie, by wciąż osiągać sukcesy. Jest zwyczajna dziewczyna. Taka jak ja czy Ty. Kobieta, która ma jakieś marzenia, ale nie ma odwagi, by je realizować. Płynie z prądem, którego kierunek wyznaczają przede wszystkim rodzice. I być może właśnie dlatego ta książka jest inna niż wszystkie. Bo możemy utożsamić się z bohaterką. W końcu niejedna z nas siedzi właśnie, zastanawiając się nad tym, dlaczego nic w jej życiu się nie dzieje. Dlaczego rodzice wciąż suszą jej głowę, a facet nie potrafi podjąć żadnej poważnej decyzji. Być może właśnie po przeczytaniu tej powieści stwierdzicie, że i dla was jest jeszcze jakaś nadzieja na lepsze jutro?

 

SIERPIEŃ

Znalezione obrazy dla zapytania czarne dziury bez tajemnic                                            

 

Tytuł: Czarne dziury bez tajemnic

Autor: Steven S. Gubser, Frans Pretorius
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data premiery: 7 sierpnia 2018 r.

 

Sierpniowe wieczory zachęcają do relaksu na dworze, szczególnie kiedy jest przyjemnie i ciepło. Warto wtedy spojrzeć w niebo na ukazujące się gwiazdy i pogrążyć się w zadumie. Książkowa zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka zachęca do poznania od podstaw czarnych dziur, które od dawna wzbudzają fascynację wielu osób. Dlaczego są czarne? Co się stanie, gdy zderzą się dwie czarne dziury? Czym jest horyzont zdarzeń? Na te i inne pytania odpowiedzi szukajcie w książce Gubsera i Pretoriusa.

Autorzy w bardzo przystępny sposób starają się przekazać dotychczasową wiedzę na temat tych tajemniczych obiektów. Jeśli nawet nigdy nie interesowała was tematyka Wszechświata, to z pewnością zmienicie zdanie. Fizyka nie musi być (i nie jest!) nudna.

                      

Miasteczko Surrender, Caleb Carr, Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o.

                           

 

Tytuł: Miasteczko Surrender        

Autor: Caleb Carr
Wydawnictwo:
Rebis
Data premiery: 21 sierpnia 2018 r. 

 

Kolejną propozycją na sierpniowe wieczory jest książka wydawnictwa Rebis. Klimatyczny Nowy Jork i serie brutalnych morderstw nie dadzą wam odciągnąć się od czytania, dopóki nie zostanie przerzucona ostatnia strona. Warto wspomnieć, że autorem książki jest Caleb Carr, twórca słynnego Alienisty, na podstawie której powstał serial o tym samym tytule.

Bohater książki, doktor Jones, badając przyczyny morderstw popełnianych na nastolatkach, posłużył się metodą wypracowaną przez serialowego Laszla Kreizlera. Podążając tropem mordercy, Jones i jego współpracownicy znajdują się w centrum niebezpiecznego wiru różnych wydarzeń.

Ciekawy thriller z nutką psychologii z pewnością zapewni wam wiele emocji podczas czytelniczej podróży do najciemniejszych zakamarków Nowego Jorku.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia