„Polka”, czyli dziennik ciąży Manueli Gretkowskiej

Manuela Gretkowska – polska pisarka, scenarzystka, felietonistka i działaczka społeczna. Choć ostatnio głośno o niej głównie za sprawą mocnych wypowiedzi i zabierania głosu w wielu aktualnych sprawach, to nie można zapominać o jej twórczości i książkach, które napisała… Namiętnik, Miłość po polsku, Kobieta i mężczyźni czy w końcu Polka. To właśnie ta ostatnia, po raz pierwszy wydana 17 lat temu, przyniosła jej największy rozgłos i uznanie, a w 2002 roku nawet nominację do nagrody Nike. Czy po kilkunastu latach od premiery ciągle jest aktualna i uniwersalna?

Tytuł: Polka
Autor: Manuela Gretkowska
Wydawnictwo: W.A.B.

Polka to swoisty dziennik, jaki prowadziła autorka w czasie ciąży. Złożony z drobnych zapisków, obserwacji i spostrzeżeń, opisuje życie autorki na przestrzeni tych dziewięciu miesięcy. Jest nie tylko relacją z życia codziennego, ale też zbiorem przemyśleń na temat miłości, współczesności czy otaczającego nas świata. Z połączenia opisów dnia codziennego i jego najprostszych elementów z licznymi, często sarkastycznymi komentarzami, powstała niezwykle ciekawa opowieść. Niezwykle ciekawa również dlatego, że napisana ze specyficznej perspektywy – kobiety w ciąży. To świat widziany oczami autorki, wzbogacony o doświadczenia wynikające ze stanu, w jakim się znajduje. Zyskujemy dzięki temu interesujący, pełen zarówno humoru oraz ironii, jak i najgłębszych uczuć obraz kobiecości, macierzyństwa i seksualności.

Jednym z powodów, dla których tak łatwo można utożsamić się z bohaterką, jest sposób, w jaki pisarka kreśli swoją opowieść. Manuela Gretkowska pisze szczerze i swobodnie, a z jej opowieści unosi się niewymuszona naturalność i autentyczność. Niczego nie koloryzując ani ukrywając, opisuje życie takie, jakie jest. Tak samo podchodzi również do kwestii macierzyństwa, związków czy relacji międzyludzkich; nie stara się na siłę czegoś udowodnić lub ukazać w konkretnym świetle – po prostu pisze to, co czuje i myśli. Właśnie dzięki temu tak łatwo jest nam wniknąć w narrację. Nawet jeśli nie doświadczyliśmy tego samego co autorka, w jej opowieści o życiu z łatwością możemy odnaleźć własne przeżycia.

Trzeba zaznaczyć, że pomimo przewodniej tematyki nie jest to książka tylko o ciąży. Co więcej – nie jest to też książka tylko dla kobiet. Osią przewodnią i wielokrotnie punktem odniesienia Polki jest co prawda macierzyństwo i przeżycia z nim związane, jednak Manuela Gretkowska nie ogranicza się wyłącznie do tych tematów. Porusza znacznie więcej różnorodnych i uniwersalnych problemów, tworząc wielowątkową i bogatą opowieść. Opowieść, z której mogą czerpać i z którą mogą próbować się utożsamiać wszyscy.

Polka to ciekawy eksperyment literacki i jeszcze ciekawsza opowieść o kobiecości, współczesności i (nie)zwykłej codzienności. Opowiedziana z niezwykłą szczerością i bezpretensjonalnością, przybliża nam prywatne życie pisarki z okresu ciąży. Jest intymnie i kameralnie, ale nigdy nie niezręcznie. Manuela Gretkowska, z charakterystyczną dla siebie ironią i humorem, opowiada o własnym życiu i otaczającej ją rzeczywistości. Pełna celnych komentarzy oraz wnikliwych obserwacji Polka jest również ciekawą charakterystyką współczesności. Charakterystyką z jednej strony ciętą, a z drugiej – mającą jakąś taką czułość i mimo wszystko odrobinę zrozumienia…

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia