O pięknie rzeczywistości dla laików

Carlo Rovelli stawia sobie za cel objaśnienie, czym jest rzeczywistość, poprzez przedstawienie czytelnikom fizycznych teorii w sposób zrozumiały dla każdego. Autor ukazuje piękno wszechświata, ale też piękno nauki, która pozwala nam zbliżyć się do zrozumienia, czym jest rzeczywistość.

Tytuł: Rzeczywistość. Nie jest tym, czym się wydaje
Autor: Carlo Rovelli
Przekład: Michał Czerny
Wydawnictwo: Feeria

Rozdział po rozdziale ukazuje nam się historia fizyki rozpoczynająca się od Leukipposa z Miletu, zahaczająca o Einsteina i kończąca się na odkryciach współczesnych fizyków. Przybliżając czytelnikom teorie, Rovelli nie zapomina o zarysowaniu życiorysów wybitnych badaczy wszechświata. Opisuje towarzyszące ich odkryciom okoliczności społeczne. Autor pozwala czytelnikom spojrzeć na świat oczami fizyków, dopuścić bliżej tajemnicy.

Książka napisana jest w sposób przystępny zarówno pod kątem języka, jak i sposobu prowadzenia narracji. Rovelli przeplata fizyczne wzory filozoficzną głębią, obrazując głębszy, metafizyczny aspekt nauki. Czy książka pozwala zrozumieć, czym jest rzeczywistość? Uważny czytelnik na pewno poczuje się wzbogacony o solidny kawałek wiedzy, która trafia do niego w sposób prosty i przyjemny – bo tak czyta się książkę, jak ciekawą historię. Skłoni do rozmyślań i uważnego przyjrzenia się światu, który wcześniej był trudno dostępny. Zniechęconym do nauk ścisłych pomoże przełamać pierwsze lody z fizyką. Natomiast dla wielbicieli tematu może być dobrym drogowskazem, jak opowiadać o ich pasji, by inni ich rozumieli.

Po pozycję Rzeczywistość. Nie jest tym, czym się wydaje warto sięgnąć, nawet jeśli nigdy nie czuło się pociągu do nauki o wszechświecie, bo to właśnie można zmienić. Jeśli ten temat był kiedyś obiektem zainteresowania, to warto przeczytać tę książkę, by móc rozwinąć swoje pasje.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia