Perełki filmowe

Zakończone już mistrzostwa świata w piłce nożnej sprawiły, że wiele osób zrezygnowało z wyjścia do kina. Warto jednak do niego powrócić, gdyż repertuar obfituje w wiele ciekawych propozycji. Wśród czerwcowych premier wybrałam dla was: horror debiutującego reżysera, komediodramat z Juliette Binoche i film akcji z gwiazdorską obsadą.

 

 

Dramat

 

 

 

 

Tytuł: Dziedzictwo. Hereditary

Reżyseria: Ari Aster
Obsada: Toni Collette, Alex Wolff, Milly Shapiro
Data premiery: 22 czerwca 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Śmierć Ellen, kobiety w podeszłym wieku, nie była dla nikogo zaskoczeniem. Ale to, co nastąpiło później, zaszokowało całą rodzinę Grahamów. Wkrótce po pogrzebie Annie, córka Ellen, zaczyna doświadczać niepokojących zjawisk. Początkowo wyjaśnia je zmęczeniem i żałobą, ale sprawy zaczynają przybierać tak niepokojący obrót, że staje się oczywiste, że na Grahamach ciąży mroczne dziedzictwo.

W ostatnich latach trwa świetna passa horrorów. W gatunku, który wydawał się wyeksploatowany do cna, zaczęło powstawać sporo bardzo pozytywnie ocenianych filmów. Wiele z tych produkcji to dzieła debiutantów (np. Babadook, Czarownica: Bajka Ludowa z Nowej Anglii). Tak jest również w przypadku Dziedzictwa wyreżyserowanego przez Ariego Astera.

Bardzo rzadko w cyklu perełek filmowych pisałam o horrorach, być może to pierwszy tego typu przypadek. Choć Dziedzictwo. Hereditary bez wątpienia należy do tego gatunku, to także świetny dramat psychologiczny. Aster przygląda się rozpadowi rodziny wywołanemu przez niemal niemożliwe do przezwyciężenia traumy. Uważnie obserwuje reakcje i zachowania zachodzące między jej członkami. Film można uznać za metaforyczny obraz „dziedzictwa”, jakie otrzymujemy od rodziców – genów i wychowania, które wpływają na nasze dalsze życie. W Hereditary najważniejsi są bohaterowie, a ich zniuansowane charaktery bardzo dobrze oddają aktorzy. Świetna jest Toni Collette, którą jeden z internautów trafnie nazwał, ze względu na jej plastyczną twarz, „Jimmy Carrerem horroru”. Prawdziwymi objawieniami wydają się aktorzy wcielający się w dzieci Annie. Milly Shapiro budzi duży niepokój, a Alex Wolff wyciąga ze swojej postaci maksimum emocji.

 

 

Komedia/komediodramat

 

 

 

 

Tytuł: Isabelle i mężczyźni

Reżyseria: Claire Denis
Obsada: Juliette Binoche, Xavier Beauvois, Philippe Katerine
Data premiery: 29 czerwca 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

Isabelle mieszka w Paryżu. Jest rozwódką i samotną matką. Jako dojrzała kobieta zdaje sobie sprawę, czego pragnie i co sama może dać. Po latach nieudanych związków chce odnaleźć prawdziwą miłość. Próbuje odszukać tę jedyną, choć chyba przestała w nią wierzyć. Isabelle spotyka na swej drodze nowego mężczyznę, z którym przeżywa wachlarz skrajnych emocji: od radości i nadziei po smutek i zagubienie.

Komedie romantyczne z Juliette Binoche zazwyczaj nie prezentują zbyt wysokiego poziomu (dość wspomnieć o zeszłorocznym mamy2mamy). Najnowszy film weteranki francuskiego kina, Claire Denis, nie jest jednak zwyczajną komedią romantyczną. Isabelle i mężczyźni cechują się fragmentaryczną narracją, przez co obraz składa się z luźno ze sobą powiązanych scen. Dają one wgląd w związki głównej bohaterki – idealistki pragnącej znaleźć „tego jedynego”. Reżyserka nie przedstawia Isabelle wyłącznie w pozytywnym świetle. Ukazuje jej naiwność i wysokie wymagania skazujące ją na wieczne niespełnienie. Dzięki licznym zbliżeniom mamy okazję przyglądać się wszystkim emocjom, jakie malują się na twarzy kobiety. Binoche doskonale odnajduje się w roli Isabelle; na uwagę zasługuje również epizodyczna rola Gérarda Depardieu.

 

Film akcji/przygodowy

 

 

 

 

Tytuł: Ocean’s 8

Reżyseria: Gary Ross
Obsada: Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway
Data premiery: 22 czerwca 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pięć lat, osiem miesięcy, dwanaście dni… Właśnie tyle czasu zajęło Debbie Ocean zaplanowanie największego skoku w jej życiu. Do jego wykonania potrzebuje najlepszych ekspertów w swoim fachu. W uformowanej przez nią i jej wspólniczkę Lou Miller ekipie znalazły się: jubilerka Amita, oszustka uliczna Constance, paserka Tammy, hakerka Nine Ball oraz projektantka mody Rose. Celem Oceans’s 8 jest wart 150 milionów dolarów diamentowy naszyjnik.

Czerwiec nie obfitował w szczególnie interesujące pozycje z gatunku kina przygodowego/akcji, ale jeśli nie jesteście zbyt wymagający, zadowoli was Ocean’s 8. Film Gary’ego Rossa nie różni się za bardzo od „starszej” trylogii z George’em Clooney’em. To wciąż lekkie kino rozrywkowe wprost stworzone na weekendowy wypad do multipleksu. Dzięki dobremu tempu akcji i otoczce glamour Ocean’s 8 jest filmem przyjemnym w odbiorze i nie powodującym znużenia. Szkoda jedynie, że bohaterki zostały ledwie scharakteryzowane, a scenariusz cierpi na uproszczenia i fabularne luki. Na szczęście dzięki dobrym aktorkom można przymknąć oko na wady filmu.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia