Perełki filmowe

W comiesięcznym zestawieniu perełek filmowych znajdziecie: francuską biografię rozgrywającą się częściowo w Polsce, szaloną podróż fakira, co utknął w szafie Ikea oraz animację dla całej rodziny.

 

Dramat

 

 

 

 

Tytuł: Obietnica poranka

Reżyseria: Eric Barbier
Obsada: Pierre Niney, Charlotte Gainsbourg, Paweł Puchalski
Data premiery: 20 lipca 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Oparty na autobiograficznej powieści Romaina Gary’ego pod tym samym tytułem, film opowiada o życiu słynnego francuskiego pisarza, który jako jedyny dwukrotnie zdobył prestiżową nagrodę Goncourtów. Produkcja rozpoczyna się od dzieciństwa bohatera w Polsce, by w kolejnych latach przedstawiać m.in. Niceę i Paryż. Gary dojrzewa, służy jako pilot podczas II wojny światowej, a jego historia prezentowana jest z punktu widzenia relacji z matką.

Pozbawiona wielkiej kampanii reklamowej, wchodząca na ekrany w zalewie innych premier Obietnica poranka, przeszła przez kina niezauważona. Szkoda, bo to prawdziwa perełka, więc jak żaden inny film zasługuje na znalezienie się w tym zestawieniu.

Zazwyczaj biografie przedstawiające życie jakiejś postaci od dziecka do osoby dojrzałej nie sprawdzają się, traktując wszystkie wydarzenia po macoszemu. W filmie Erica Barbiera taka narracja, o dziwo, się sprawdza, a to ze względu, iż fabuła kładzie nacisk na jeden wątek – relację matki z synem. Jest ona skomplikowana, pełna ambiwalencji i zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Głębi ich związkowi nadają aktorzy – bardzo dobry Pierre Niney, a przede wszystkim balansująca na granicy szarży, ale nigdy jej nie przekraczająca Charlotte Gainsbourg. Już za samo to, w jaki sposób francuska aktorka mówi w języku polskim, należą jej się wszelkie nagrody! Obietnica poranka to nie tylko bardzo dobrze zagrana, ale przede wszystkim barwna historia, idealnie wyważająca dramat, komedię i akcję. Dopracowana do takiej perfekcji, iż trudno temu filmowi cokolwiek zarzucić.

 

 

Komedia/komediodramat

 

 

 

 

Tytuł: Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie

Reżyseria: Ken Scott
Obsada: Dhanush, Erin Moriarty, Bérénice Bejo
Data premiery: 20 lipca 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po śmierci matki młody fakir Aja opuszcza Indie i wyrusza do Paryża. Chce tam odnaleźć swojego ojca, a przy okazji odwiedzić sklep Ikea, o czym marzy od dziecka. Kiedy do niego trafia, zakochuje się od pierwszego wejrzenia w pięknej Marie. Nadzieję na miłość rozwieją się, gdy w wyniku zaskakującego zbiegu okoliczności Aja utknie w szafie i wyruszy w szaloną podróż przez Europę. Czy mężczyzna zdoła w końcu wrócić do Paryża?

Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie jest równie szalona, co jego tytuł. To film w sam raz na wakacje, czyli kolorowy, pełen optymizmu i zabawny. Fabuła najeżona jest nieprawdopodobnymi zwrotami akcji, ale zostały one dobrze uzasadnione poprzez wprowadzenie jako narratora Aji. Obraz otwiera scena rozgrywająca się na komisariacie, na którym mężczyzna rozpoczyna opowieść swojego życia, skierowaną do młodocianych przestępców. A że Aja ma wybujałą wyobraźnię, to nie należy przedstawionych wydarzeń traktować jako w stu procentach realistycznych. To po prostu na poły baśniowa opowieść o miłości, wierze i tolerancji, z pięknymi plenerami i lekkim wydźwiękiem. Idealny film na miłe spędzenie dnia.

 

Film akcji/przygodowy

 

 

 

 

Tytuł: Iniemamocni 2

Reżyseria: Brad Bird
Obsada (dubbing): Piotr Fronczewski, Dorota Segda, Karolina Gruszka
Data premiery: 13 lipca 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

W rodzinie Iniemamocnych nadeszły zmiany. Podczas gdy Helen rozwija swoją karierę zawodową (jako superbohaterka), Bob zostaje w domu z dziećmi realizując się w domowym zaciszu. Ta sytuacja jest trudna dla wszystkich, szczególnie gdy mały Jack-Jack zaczyna wykazywać nie jedną, ale kilkanaście zdolności… Gdy kolejny czarny charakter planuje niebezpieczny spisek, rodzina Iniemamocnych musi znów się zjednoczyć, by stawić czoła nowemu wyzwaniu.

Iniemamocni 2 rozpoczynają się dokładnie tam, gdzie pierwsza część. Dzięki temu oba filmy, choć dzieli je aż 14 lat różnicy, stanowią spójną całość. Utrzymują one bardzo wysoki poziom, o jakim produkcje innych wytwórni mogą tylko marzyć (Oscar w przyszłym roku w kategorii animacji wydaje się pewny). To znakomita rozrywka oferująca mnóstwo pomysłowych scen akcji i humoru. Prawdziwą gwiazdą filmu jest tym razem Jack-Jack, czyli bobas, który nie kontroluje swoich mocy, co prowadzi do serii prześmiesznych scen. Przy tym jest to animacja przeznaczona dla starszych dzieci i poruszająca niełatwe tematy, takie jak stosunek do prawa czy obowiązki rodzinne. Nie zawodzi również polski dubbing, a szczególnie nowy wybór obsadowy do postaci Maksa. Pozostali aktorzy powtórzyli swoje role, w tym zmarła niedawno temu Kora jako Edna.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia