Notes

Moss. Victor Moss. To major amerykańskiej armii, który zostaje wciągnięty w zagadkowy wir wydarzeń. Tajemniczy notes to główny powód wielu podróży, czasem nawet niebezpiecznych, a jakże istotnych w celu zdobycia prawdy…

 

Tytuł: Artefakt umysłu
Cykl: Seton (tom 1)
Autor: Marian A. Nocoń
Wydawnictwo: Szara Godzina

 

Książki poruszające tematykę wojenną nigdy nie wzbudzały mojego większego zainteresowania (nie licząc tych, które dotykały problemu Holocaustu). Sam tytuł Artefakt umysłu wywołał moje zaciekawienie. Moim zdaniem słowo artefakt i Seton (czyli nazwa trylogii) zwracają dużą uwagę czytelnika. Tytuł i opis książki, w której znaleziony notes staje się głównym bodźcem dla podróży majora amerykańskiej armii, przekonał mnie na tyle, aby przeczytać tę pozycję.

W mojej opinii wskazane jest pokrótce przedstawienie autora, z którym zachęcam się zapoznać. Marian A. Nocoń to polski ekonomista, a z zamiłowania fotograf turystyki górskiej. Pierwsza jego powieść – Wszystko się zmienia – na półkach sklepowych pojawiła się w 2010 roku. Od tego czasu opublikowane zostały dwie następne tj. Czarna biel. Wspomnienia oraz właśnie Artefakt umysłu będący pierwszym tomem trylogii Seton. Artefakt umysłu to pierwsza część cyklu Mariana A. Noconia o przygodach Mossa. Aż chciałoby się rzec, że jego powieść idealnie nadaje się na ekranizację. Zważywszy na fakt, że jest to dopiero pierwsza książkowa odsłona, dodatkowo przemawia to za chęcią obejrzenia przygód Mossa na dużym ekranie.

Główna akcja skupia się na starożytnych tajemnicach. Notatnik z pismem klinowym – to on staje się najważniejszym elementem układanki. Wystarczyło jedno wydarzenie na Bliskim Wschodzie, aby major wszedł w jego posiadanie. To uruchamia całą kaskadę wydarzeń, które doprowadzają do zaginięcia jego przyjaciela, sierżanta Novaka. Major nie wierzy w to, co się stało, więc postanawia odkryć prawdę o jego domniemanej dezercji oraz o tym, co właściwie zawiera notatnik. Pierwotny plan nie okazał się taki prosty i w miarę zagłębiania się w sprawę Moss natrafiał na coraz więcej przeciwności losu.

Pomysł autora na powieść uważam za bardzo udany, a zawrotna akcja przyprawia o ciarki na plecach. Jest to książka dynamiczna (z racji częstej zmiany miejsca pobytu bohatera) i bardzo emocjonalna. Okazuje się, że ktoś za wszelką cenę próbuje usunąć majora z wojska, wobec czego sam decyduje się na opuszczenie armii. Bohater rozpoczyna podróż w różne części świata – do Iraku, Stanów Zjednoczonych, a nawet Polski. Ponadto ktoś podąża jego śladami…

Dotychczas zaglądałam głównie do książek amerykańskich autorów. Ostatnio również polscy pisarze przykuwają moją uwagę w sposób szczególny. Powoli zaczynam doceniać to, że w naszym kraju mamy równie dobrych autorów, co za granicą. Myślę, że zwiększony nacisk na promowanie polskiej literatury to dobry początek dla zwiększenia poziomu czytelnictwa w Polsce.

Artefakt umysłu to wciągająca lektura, która zapewnia zawrotne tempo akcji i wiele przygód. To świat konspiracji, tajemnic, spisków…. Dwa następne tomy trylogii, czyli Niezabliźniona nić oraz Zatokowa dewiacja czekają na swoje wydania. Oby nastąpiło to szybko, bowiem emocje po lekturze Artefaktu umysłu sięgają zenitu.

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia