Perełki filmowe

Zazwyczaj sierpień nie obfituje w ciekawe kinowe premiery, ale w tym roku było inaczej. Zapraszam do zestawienia perełek filmowych, czyli najlepszych premier zeszłego miesiąca.

 

Dramat

 

 

 

 

Tytuł: Tajemnica objawienia

Reżyseria: Xavier Giannoli
Obsada: Vincent Lindon, Galatéa Bellugi, Patrick d’Assumçao
Data premiery: 24 sierpnia 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jacques to reporter znanej francuskiej gazety. Choć nie ma nic wspólnego ze światem Kościoła, pewnego dnia otrzymuje tajemniczy telefon z Watykanu. Mężczyzna dowiaduje się, że w małym miasteczku na południu Francji mieszka 18-latka, która twierdzi, że doświadczyła objawienia Matki Boskiej. Plotki o rzekomym cudzie szybko się rozchodzą i sprawiają, że na miejsce domniemanych objawień ściągają tłumy. Jacques zostaje członkiem komisji śledczej mającej zbadać te zadziwiające wydarzenia.

Tajemnica objawienia na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie kolejnego kiczowatego christian films. Pozory mylą, co nie oznacza, że to film z drugiej strony barykady, czyli ostro atakujący i wyśmiewający Kościół. Siłą tej produkcji jest to, że nie stawia na wstępie tezy, którą stara się później obronić. Xavier Giannoli stawia dużo pytań, ale pozostawia je bez odpowiedzi, co w innym przypadku mogłoby wydawać się słabością. Tutaj jednak stanowi siłę filmu unikającego rozdzielenia racji. Bohaterowie są niejednoznaczni i świetnie zagrani przez Vincenta Lindona i Gallateę Bellugi, którzy dynamiką swojej relacji wnoszą obraz na nowy poziom. Najważniejsi są w Tajemnicy objawienia ludzie, ich rozterki, a nie górnolotne postulaty, co jest ogromną jego zaletą.

 

 

Komedia/komediodramat

 

 

 

 

Tytuł: Młodzi Tytani: Akcja! Film

Reżyseria: Aaron Horvath, Peter Rida Michail
Obsada: Greg Cipes, Scott Menville, Khary Payton (dubbing)
Data premiery: 10 sierpnia 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Młodzi Tytani zauważają, że wszyscy znani superbohaterowie występują we własnych filmach – wszyscy oprócz nich. Przywódca grupy, Robin, chce to zmienić. Gdyby tylko zainteresował się nimi jakiś hollywoodzki reżyser… Młodzi Tytani udają się do Tinsel Town w nadziei, że uda im się spełnić swoje marzenia. Jednak kiedy trafiają w ręce czarnego charakteru, który pragnie podbić świat, sytuacja wymyka się spod kontroli.

Młodzi Tytani to grupa superbohaterów znana z kart komiksów i dwóch seriali. Teraz przyszedł czas na pełnometrażowy film, który, o dziwo, został wprowadzony na ekrany polskich kin.

Jest to produkcja specyficzna, niby przeznaczona dla dzieci, ale jednak pełna humoru zrozumiałego dla dorosłego, i to takiego obeznanego z komiksowymi adaptacjami. Żarty, nawiązujące nie tylko do komiksów (świetny sen naśladujący Króla lwa), są przezabawne i pomysłowe. Nie przeszkadzają one jednak dzieciom w cieszeniu się z uroków tej animacji. Reżyserzy kreują świat bardzo kolorowy, w którym akcja toczy się w zawrotnym tempie, ale nie jest to wyłącznie pokaz wizualnych fajerwerków. Młodzi Tytani opowiadają m.in. o potrzebie posiadania przyjaciół, którzy wspierają w trudnych chwilach i o ludzkim egoizmie. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to produkcja skierowana do małych ludzi, którzy za wiele z niej nie wyniosą.

 

 

Film akcji/przygodowy

 

 

 

 

Tytuł: Mission: Impossible – Fallout

Reżyseria: Christopher McQuarrie
Obsada: Tom Cruise, Henry Cavill, Ving Rhames
Data premiery: 10 sierpnia 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedna z akcji IMF, którą organizuje Ethan Hunt, kończy się bardzo źle. Grupa fanatyków zdobywa niezwykle groźną broń, która może zagrozić całemu światu. Dla CIA IMF staje się niewiarygodne, kwestionowane są lojalność Hunta i motywy jego postępowania. Ethan musi wymyślić plan i powstrzymać wielkie niebezpieczeństwo. Jego wrogiem może być każdy, nawet niedawny sojusznik. Globalna katastrofa staje się coraz bardziej realna.

Dotychczas każdą z kolejnych części serii Mission Impossible reżyserowała inna osoba. Tym razem następny film zrealizował Christopher McQuarrie, twórca Rogue Nation. Zabieg się opłacił – powstała najlepsza produkcja cyklu.

Za tą serią nigdy nie stały skomplikowane psychologicznie postaci, ale niesamowite sceny akcji i osoba Toma Cruise’a. Hollywoodzki aktor od lat budzi podziw tym, że samodzielnie wykonuje na planie skomplikowane sceny kaskaderskie. To oddanie widoczne jest w gotowym filmie, w pojedynkach, w których ingerencja komputera została ograniczona do minimum. Sceny akcji są w tym obrazie naprawdę mistrzowskie. Słowa nie oddają tego, jak znakomicie zostały zainscenizowane i zrealizowane. Koniecznie obejrzyjcie je na wielkim ekranie, gdzie zapierają dech w piersiach. Na pewno będziecie się dobrze bawić.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia