Studium pożądania. „Kobiety” – Charles Bukowski

Amerykańska literatura XX wieku obfitowała w niepokornych i kontrowersyjnych twórców. Twórców, którzy nie bali się pójść pod prąd i przekraczać granic, tym samym wprowadzając niemały zamęt w literackim (i nie tylko) świecie. Ich dzieła niejednokrotnie oburzały, szokowały, a nawet gorszyły czytelników, jednak oprócz skandalu wywoływały również publiczną, jakże potrzebną dyskusję na ważne tematy. Idealnym reprezentantem tego typu pisarstwa jest Charles Bukowski. Ten amerykański poeta, powieściopisarz i scenarzysta słynął z awanturniczego życia, które zresztą miało widoczne odbicie w jego twórczości. Jego prawdopodobnie najgłośniejszą książką są Kobiety – powieść wydana w 1978 roku, która nawet dzisiaj uważana jest za kontrowersyjną…

Tytuł: Kobiety
Autor: Charles Bukowski
Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Cała treść powieści Bukowskiego zamyka się właściwie już w tytule – to książka o kobietach i o relacji narratora z kobietami. 54-letni Henry Chinaski, główny bohater i jednocześnie alter ego autora, wspomina wszystkie, niezwykle liczne kochanki i partnerki, jakie kiedykolwiek spotkał na swojej drodze. Cofając się pamięcią aż do czasów młodości, kolejno opisuje wszystkie relacje, związki i przygody, których w swoim życiu przeżył zresztą całkiem sporo.

Kluczowa dla całej powieści jest w tym przypadku postać Henry’ego Chinaskiego. 54-letni poeta, rozwodnik, a oprócz tego erotoman i alkoholik, pojawiający się również w innych książkach Bukowskiego, jest trafnie utożsamiany z samym autorem. Prowadzący równie awanturnicze i obfitujące w skandale życie Chinaski jest bohaterem ekscentrycznym, którego bardzo trudno polubić. Zatwardziały w swoich przekonaniach, nieprzestrzegający jakichkolwiek zasad moralnych lub społecznych, stawiający ponad wszystko własną wygodę i pragnienia. Choć określający się mianem miłośnika kobiet, to w swoich czynach bardziej jawi się jako seksistowski, zaślepiony własnymi pragnieniami oraz pożądaniem mężczyzna. Nie licząc się z uczuciami innych, bardzo często postrzega swoje partnerki wyłącznie jako obiekt seksualny… Jego postać wywołuje nie tylko niechęć i oburzenie, ale przede wszystkim wewnętrzną niezgodę i chęć przeciwstawienia się takiej postawie.

Powieść może być odrzucająca również przez język, jakiego używa Bukowski do kreowania swojej historii. Amerykański pisarz, znany ze swojego lekkiego i swobodnego pióra, pisze nad wyraz szczerze i dosłownie. Opisując losy głównego bohatera, nie ma właściwie żadnych zahamowań, a jego proza wypełniona jest licznymi wulgaryzmami i dosadnymi porównaniami. Nie szczędzi jednocześnie licznych opisów zbliżeń i fantazji seksualnych głównego bohatera, które niejednokrotnie balansują na granicy dobrego smaku… Bukowski z porażającą szczerością praktycznie obnaża się przed nami, dzieli się swoimi najbardziej wstydliwymi pragnieniami i myślami. Paradoksalnie jednak styl, jakiego używa, ma w sobie coś fascynującego i przyciągającego. Choć sam język może i jest chwilami wulgarny i dosłowny, to już sam styl zdecydowanie nie jest obraźliwy, a wręcz intrygujący i urzekający. Bukowski po prostu pisze tak, że nie sposób oderwać się od jego opowieści…

Kobiety oburzają i szokują, ale też fascynują i przyciągają. Bukowski jak mało kto potrafi tak naturalnie i szczerze pisać o rzeczach nieprzyjemnych i niewygodnych. W swojej prozie porzuca poczucie wstydu, przekracza bariery własnej prywatności, by pokazać, że nie trzeba się bać mówić o intymności i seksualności. Co prawda robi to w dość przerysowany, czasem wręcz rażący sposób, jednak nie można odmówić mu niebywałego kunsztu literackiego oraz umiejętności swobodnego i nieskrępowanego pisania o uczuciach i relacjach międzyludzkich. Bukowski onieśmiela, prowokuje i zniesmacza, jednak przede wszystkim przełamuje kolejne granice i zmusza do refleksji. Dla jednych mogą być odrzucające, a dla innych porywające, jednak nie ulega wątpliwościom, że z Kobietami warto się zapoznać.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia