Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Polski himalaizm może poszczycić się wieloma wybitnymi nazwiskami. Nazwiskami, które zdobywały najwyższe szczyty globu, odnosiły ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej i pobijały kolejne rekordy. Znani i doceniani na całym świecie, polscy himalaiści nie raz zapisali się złotymi głoskami w historii światowego himalaizmu. Kukuczka, Pustelnik, Bielecki a także… Wanda Rutkiewicz. To właśnie jej biografia jakiś czas temu ukazała się na polskim rynku wydawniczym. Jaki obraz najsłynniejszej polskiej himalaistki wyłania się z książki Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz Anny Kamińskiej?

 

Tytuł: Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz
Autor: Anna Kamińska
Wydawnictwo: Literackie

 

Najwybitniejsza polska himalaistka, pierwsza Europejka na Mount Evereście, pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2, ale też po prostu córka, żona czy koleżanka z pracy w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu… Anna Kamińska, na podstawie wielu rozmów ze współpracownikami, znajomymi i rodziną, tworzy portret Wandy Rutkiewicz. Zbudowany z bardzo różnych, często wręcz skrajnych opowieści i opinii. Dzięki temu powstał obraz kobiety niezwykle złożonej i niejednoznacznej. Bo taką właśnie osobą była Wanda Rutkiewicz – zagadkową, skrytą, niezwykle ambitną i pracowitą, a jednocześnie upartą i niejednokrotnie wręcz apodyktyczną, która rzadko zwierzała się ze swoich sekretów i jeszcze rzadziej przyznawała się do własnych słabości.

Warta podkreślenia wydaje się „relacja” między autorką a bohaterką. Anna Kamińska pisze o Wandzie Rutkiewicz w sposób pełen szacunku i uznania, przy czym jednak nie gloryfikuje ją. Podchodzi do jej osoby z odpowiednim wyczuciem, zachowując należyty dystans i nie starając się na siłę sprawić, żebyśmy ją polubili lub znienawidzili. Nie koloryzuje i nie słodzi, ale też nie sili się na tanią sensację i epatowanie szokującymi faktami. Kreuje po prostu wierny i realistyczny obraz polskiej himalaistki, ani razu jej nie oceniając czy sugerując czytelnikowi, jak ma ją postrzegać.

Dla części osób himalaiści to w pewnym stopniu szaleńcy. No bo (gdyby tak ignorancko do tego podejść) jaki sens ma wspinanie się na jakiś szczyt przez wiele tygodni w niezwykle ciężkich warunkach, cały czas ryzykując zdrowie i życie, tylko po to, by chwilę później z niego zejść? Co sprawia, że ci ludzie są w stanie tyle poświęcić swojej pasji? Anna Kamińska próbuje odpowiedzieć na te pytanie, niejako przybliżyć nam ten sport oraz jego pasjonatów. Na przykładzie Wandy Rutkiewicz stara się odczarować wizerunek himalaistów, ukazać ich od tej niezawodowej strony. Pokazuje ich nie tylko jako sportowców, ale przede wszystkim jako zwykłych ludzi. Ludzi, którzy poza wyprawami wiodą normalne życia, mają rodziny, mierzą się z codziennymi, przyziemnymi problemami…

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz to historia niezwykłej kobiety, która nie bała się pójść pod prąd i zawalczyć o swoje marzenia. To nie tylko solidnie napisana i perfekcyjnie dopracowana biografia, ale przede wszystkim opowieść o pasji, poświęceniu i dążeniu do osiągnięcia kolejnych celów. Anna Kamińska napisała książkę, która nie tylko przybliża nam postać tej skomplikowanej i niezwykle ciekawej postaci, jaką jest Wanda Rutkiewicz, ale która także inspiruje i zachęca do zastanowienia się nad własnym życiem. W końcu to również po prostu świetnie napisana opowieść, która angażuje i o której, podczas lektury, chwilami wręcz zapominamy, że jest zapisem faktycznych wydarzeń, a nie wciągającą i emocjonującą powieścią fabularną.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia