Opowieść o życiu

Automatycznie zapisany szkic

To wyjątkowa opowieść łącząca w sobie ponadczasowość i najważniejsze wartości. O czym mowa? Stulecie Winnych Ałbeny Grabowskiej. Jeśli ktoś jeszcze nie poznał tej książki to jest to bez wątpienia najlepsza propozycja czytelnicza – na każdą porę roku.

 

TytułStulecie Winnych. Bestsellerowa trylogia w filmowej odsłonie
Autor: Ałbena Grabowska
Wydawnictwo: Zwierciadło

 

Wychodząc naprzeciw powstającemu serialowi opartemu na podstawie książek Ałbeny Grabowskiej Stulecie Winnych wydawnictwo Zwierciadło prezentuje nam piękne wydanie zawierające wszystkie trzy tomy. Na okładce pojawiają się aktorzy, którzy już wiosną tego roku będą pokazywać widzom niezwykłe perypetie książkowych bohaterów tomu pierwszego. Serial został wyreżyserowany przez Piotra Trzaskalskiego. W obsadzie znajdziemy m.in. Kingę Preis, Jana Wieczorkowskiego, Katarzynę Kwiatkowską, Olafa Lubaszenkę, Rafała Królikowskiego oraz Adama Ferenca. Już się nie mogę doczekać pierwszego odcinka!

Stulecie Winnych to saga, która zainteresuje każdego, gdyż już od pierwszych stron niesamowicie wciąga i nie pozwala oderwać się od lektury. Wywołuje na przemian łzy wzruszenia i napady śmiechu. Autorka stworzyła niesamowity klimat XX wieku, dzięki czemu możemy dosłownie przenieść się w czasie.

Jest to opowieść o rodzinie i, co niezwykłe, występujących w niej w każdym z trzech pokoleń bliźniaczkach. Winni to rodzina, której przyszło żyć w ciężkich czasach I wojny światowej. Przed jej wybuchem przychodzą na świat dziewczynki – Ania i Mania. Najsmutniejszą wiadomością jest fakt, że przy porodzie umiera ich matka. Ojciec dzieci, Stanisław, musi pogodzić się ze stratą żony i przejąć wszystkie obowiązki na swoje barki. Można sobie tylko wyobrazić, jak jest mu ciężko. Sceny domowego porodu zrobiły na mnie duże wrażenie. Jestem zafascynowana tym, jak autorka potrafi wiarygodnie opowiadać o życiu.

Drugi tom opowiada o Holokauście oraz obozach koncentracyjnych. W tej części historia jest na pierwszym planie, co spowodowało, że książka nabrała charakteru. Tutaj mamy do czynienia z wieloma ludzkimi cierpieniami. Losy bohaterów na tle historycznych wydarzeń bardzo mi się spodobały. W ostatnim tomie przedstawione zostały już losy wnuków naszych bohaterek, dlatego opowieść staje się nieco smętna, ale jest równie przyjemna w czytaniu.

W każdym z trzech tomów występują niespodziewane zwroty akcji, co dodatkowo buduje napięcie. Dokonywane wybory bohaterów wywołują sporo emocji.

Bardzo ciekawym załącznikiem jest drzewo genealogiczne, które pięknie przedstawia całą rodzinę i jej korelacje.

Trudno opisać emocje, które towarzyszyły mi przy czytaniu, ponieważ było ich tyle, że mogę tylko polecić, aby każdy sam na własnej skórze przekonał się, czy u niego również wywoła to emocjonalną karuzelę.

Saga Winnych łączy drogi bohaterów poprzez zawiłe labirynty. Autorka w bardzo ciekawy sposób zabiera nas w podróż, w której będzie nam dane poznać rożne zwyczaje, poglądy, charaktery, a wszystko to na tle historycznych wydarzeń.

 

Są rodziny i Rodziny. Są stulecia i Stulecia. Są wreszcie powieści i Powieści.

Wspaniała opowieść o sile rodziny, o miłości i oddaniu.

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia