Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zacznij od siebie. Kochaj!

Kochaj!

Różnimy się od siebie. Mamy inne osobowości, inaczej wyglądamy, mamy inne zainteresowania. Ale zdecydowana większość ludzi pragnie tego samego: chce kochać i być kochana. Niestety – wielokrotnie za wszelką cenę.

Tytuł: Kochaj. 50 lekcji, jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół
Autor: Regina Brett
Wydawnictwo: Insignis

 

Książki Reginy Brett od lat mnie fascynują. Uwielbiam literaturę faktu przede wszystkim dlatego, że bardziej do mnie trafia. Bardziej wzrusza, bardziej szokuje, bardziej zmusza do refleksji. Tym razem genialna dziennikarka w książce Kochaj pisze o miłości, a właściwie o jej różnych obliczach. To miłość szczęśliwa, nieszczęśliwa, nieodwzajemniona, egoistyczna… Miłość do ludzi, do siebie, do pieniędzy i do używek.

Kochaj to chyba najbardziej osobista książka Reginy. Rzadko kto ma taką odwagę, żeby uwolnić się od demonów przeszłości i wyznać całą swoją przeszłość jak na spowiedzi. Rzadko kto ma odwagę, by pisać o gwałcie, biciu, piciu, molestowaniu i walce z chorobą, których sam doświadczył. Ale Regina ma tę odwagę. I nie pisze tego po to, byśmy mogli jej współczuć. Pisze o tym właśnie po to, byśmy mogli uczyć się na jej błędach. Byśmy mogli zobaczyć, że każdą porażkę, każde złe doświadczenie, każdą tragedię da się zamienić w coś dobrego. Dopiero kiedy rozliczymy się z przeszłością, będziemy mogli iść naprzód. Nie powinniśmy się wstydzić swoich doświadczeń. W końcu to one określają nas jako ludzi. To one mają wpływ na to, jacy jesteśmy wobec siebie i wobec innych.

Ile razy chodziłeś do pracy, której nie lubisz? Ile razy pakowałeś się w związki, które cię unieszczęśliwiały? Z pewnością nie raz. Dlaczego? Bo wiecznie uważałeś, że nie zasługujesz na lepszą pracę, lepszego partnera, lepsze mieszkanie… Ile razy pozwoliliśmy sobie wmawiać, że jesteśmy do niczego, że nie nadajemy się do pracy, że nie zasługujemy na lepszą miłość ani na podwyżkę? Regina Brett przekonuje nas, że wszystko sprowadza się do jednego – do braku miłości. Ale nie ze strony partnera, nie ze strony rodziców czy przyjaciół. Chodzi o brak miłości do samego siebie. Nie nauczymy się kochać innych, jeśli sami nie będziemy kochać siebie. Jeśli nie uwierzymy w to, że jesteśmy tego warci. Dlatego zanim rzucimy się w wir nieudanych związków, powinniśmy spojrzeć w lustro i powiedzieć: „Kocham cię”. Tak proste słowa, a tak trudno je wypowiedzieć, zwłaszcza samemu sobie. Akceptacja siebie powinna być punktem wyjścia każdej relacji. W przeciwnym razie wciąż będziemy pakować się w związki, które nas niszczą, bo będziemy przekonani, że na więcej nie zasługujemy.

Kochaj Reginy Brett to niewątpliwie wartościowa książka. Tych 50 lekcji to nauka dla każdego, kto ma problemy z miłością, niezależnie od jej postaci. Być może właśnie dzięki nim spojrzymy nieco inaczej na swoje życie i w końcu zrozumiemy, że jesteśmy godni miłości i szczęścia. Jesteśmy warci wszystkiego, co najlepsze. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia