Naukowy postęp

pisze się substancja

Po udanym debiucie – Gdybym jej uwierzył – przyszedł czas na kolejną część, czyli Substancję. Dla fanów thrillerów medycznych jest to nie lada gratka, bowiem kolejna odsłona przygód głównej bohaterki skupia się na badaniach nad innowacyjnym lekiem na mukowiscydozę.

 

Tytuł: Substancja
Autor: Klaudia Kloc-Muniak
Wydawnictwo: Novae Res

 

Już podczas czytania pierwszej części nie mogłam doczekać się drugiej. Było dla mnie wielkim zaskoczeniem, gdy zdałam sobie sprawę, że akcja Substancji obejmuje znacznie wcześniejsze wydarzenia, a mianowicie z czasów studenckich. To dość ciekawy manewr czytelniczy.

Julia studiuje biotechnologię, a kiedy dostaje propozycję dołączenia do naukowego koła studenckiego, postanawia skorzystać, aby nabyć cennego doświadczenia w branży. Wspomniane koło naukowe prowadzi badania proteiny, która oferowałaby leczenie objawowe mukowiscydozy w przystępnej cenie. Teoretycznie nie ma nic, co mogłoby im przeszkodzić w dotarciu do celu i osiągnięciu sukcesu. Jednak problemy zaczynają się wtedy, gdy ginie jedna z członkiń koła. W krótkim odstępie czasowym kolejne osoby tracą życie. Czy ma to związek z ich działaniami? Grono się zawęża, a podejrzanych brakuje…

Książka Klaudii Kloc-Muniak ponownie wprowadza nas w świat biotechnologicznych zagwozdek. Kartki przewracałam w szybkim tempie, historia jest ciekawa, ale jej zakończenie nie jest już tak zaskakujące jak w poprzedniej książce. Substancja podzielona jest na kilka rozdziałów (zatytułowanych imieniem i nazwiskiem członków koła studenckiego), które świetnie ukazują wszystkie postaci. Każdy rozdział kryje w sobie przesłanie, dlaczego dochodzi do kolejnych ofiar, natomiast aby wysnuć skutecznie wnioski, trzeba naprawdę się nagłowić. Zastanawiając się, można w końcu dojść do pewnych wniosków, kto może być za wszystko odpowiedzialny. Brak totalnego zaskoczenia i wgniecenia w fotel to jedyny minus.

Myślę, że autorkę stać jeszcze na wiele niesamowitych historii ze świata medycyny, które na pewno przeczytałabym z przyjemnością. Zawsze myślałam, że jeśli czytać thrillery medyczne, to tylko te pisane przez autorów zagranicznych. Teraz myślę, że warto poświęcić czas na naszych polskich pisarzy, bo mają bardzo duży potencjał!

Substancja to dobra lektura nie tylko dla osób lubiących tematykę biotechnologii, ale dla każdego, kto ceni sobie dobrą polską literaturę. Mogę ją polecić z czystym sumieniem, ale porównując obie książki autorki, zdecydowanie góruje poprzednia część – Gdybym jej uwierzył.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia