„Pan Tadeusz w XXI wieku” – dzieło doskonałe w nowej odsłonie!

„Pan Tadeusz w XXI wieku” – dzieło doskonałe w nowej odsłonie!

Pan Tadeusz w XXI wieku – dzieło doskonałe w nowej odsłonie, którego celem jest zachęcić serca młodych do podjęcia trudu przeczytania najważniejszej lektury w Ojczyźnie.

 

Tytuł: Pan Tadeusz w XXI wieku
Autor: Joanna Pawłowska
Wydawnictwo: Novae Res

 

Publikacja Joanny Pawłowskiej, czyli Pan Tadeusz w XXI wieku, to nowa odsłona epopei narodowej stworzona po to, by ułatwić czytelnikowi dokładne i wnikliwe zrozumienie treści tej najważniejszej lektury w życiu każdego Polaka. Warto zaznaczyć, iż autorka – Joanna Pawłowska – to polonistka, której motto życiowe brzmi: „Pamiętać o przeszłości, ale z optymizmem patrzeć w przyszłość”. Być może właśnie ta maksyma natchnęła ją do niemalże niemożliwego, czyli przełożenia epopei Adama Mickiewicza na współczesny język, z pełną powagą i poszanowaniem wiekopomnego dzieła.

Warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić, dlaczego klasyka wychodzi z mody i czy w związku z tym powinniśmy mieć wyrzuty sumienia? Nie da się ukryć, że wśród młodych ludzi rzadko kto sięga po perełki literatury klasycznej z własnej woli, a nawet te obligatoryjne, wskazane bezwzględnie przez kanon lektur często znane są młodzieży jedynie z filmów czy streszczeń. I choć to wspaniale, że doczekaliśmy ekranizacji wielu doskonałych dzieł i możemy zachwycać się nimi na nowo, raz jeszcze, w nowej odsłonie, to jednak najbardziej szczegółowe nawet streszczenie ani najdoskonalsza ekranizacja najlepszego reżysera nie zastąpią treści lektury.

Trudno jednakże dziwić się młodym ludziom, że szukają alternatywnych rozwiązań, ponieważ ich motywem przewodnim wcale nie jest próżniactwo i droga na skróty. Dążą przede wszystkim do zrozumienia treści dzieł, których oryginały brzmią dla nich jak archaizmy w całej swojej postaci. A Pan Tadeusz w XXI wieku to właśnie propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić tak ważne Mickiewiczowskie dzieło. To po prostu Pan Tadeusz napisany nieco bardziej przystępnym językiem.

W jednym z wywiadów Joanna Pawłowska powiedziała, że klasykę należy przystosować do współczesnego świata i dzięki temu uczynić z niej na nowo żywą literaturę. Warto zaznaczyć, że w jej odsłonie zostały przeprowadzone po prostu pewne zabiegi ułatwiające czytanie lektury. Należą do nich między innymi: zamiana czasu teraźniejszego na przeszły w niektórych miejscach, likwidacja przypisów, a w zamian uzupełnienie głównej części dzieła czy wreszcie zamiana imiesłowów przymiotnikowych i imiesłowów przysłówkowych na osobowe formy czasowników. Dokonane uproszczenia nie zmieniają zatem charakteru dzieła, a czynią je jedynie bardziej dostępnym dla współczesnego czytelnika.

Joanna Pawłowska podkreśla, iż jej „tłumaczenie” nie zastąpi oryginalnego dzieła Adama Mickiewicza i Pan Tadeusz w nowej odsłonie to tylko uzupełnienie dla współczesnego czytelnika. Zaufajmy więc autorce, ale… jestem przekonana, że Pan Tadeusz w XXI wieku ułatwi lekturę wszystkim Polkom i Polakom, którzy sięgną po to wiekopomne dzieło. Być może teraz, dzięki Joannie Pawłowskiej, zmienią się pobudki czytelników i znajdą się odważni, którzy pokochają i uczynią na nowo żywą klasyczną literaturę.

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia