Tropem J.K. Rowling

źródło
Nie żałuj umarłych, Harry, żałuj żywych, a przede wszystkim tych, którzy żyją bez miłości.
J. K. Rowling, Harry Potter i Insygnia Śmierci

(…) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze.
J. K. Rowling, Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Joanne Kathleen Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury. Joanne od 2001 roku jest żoną Neila Murraya który, jak się okazuje, nie jest jej pierwszym mężem. W okresie poprzedzającym stworzenie Harry’ego Pottera rozwiodła się ze swym pierwszym ukochanym, z którym ma córeczkę. Przez to wydarzenie popadła w depresję kliniczną, z którą wygrała dzięki pisaniu swojej bestsellerowej sagi. Dzisiaj Joanne – z wykształcenia filolog klasyczny – ma trójkę dzieci. 

J. K. Rowling to jej pseudonim, który wymyśliła za radą swego wydawcy. W rzeczywistości nazywa się Joanne Murray.

Joanne na pomysł o stworzeniu historii o Harrym Potterze wpadła w ciągu czterogodzinnej przejażdżki pociągiem i już w tym czasie znała ogólny zarys fabuły, jak i bohaterów książki. Co najdziwniejsze, nazwisko głównego bohatera zainspirowane było sąsiadami Rowling. Harry’ego Pottera odrzucało wiele wydawnictw, które uważały twórczość J. K. Rowling za mało wiarygodną; dziś bardzo żałują tych decyzji. Autorka, dzięki popularności serii o nastoletnim czarodzieju, jako pierwsza kobieta pisarz w historii trafiła na listę miliarderów w rankingu ”Forbes”, lecz szybko straciła swój status, wydając pieniądze na podatki i działalności charytatywne. 

W związku z tym, iż sama powieść o Harrym niesie z sobą wiele ciekawostek – Rowling bardzo lubi różne zagadki oraz zawiłości –  postanowiłam wam przybliżyć te najważniejsze i najciekawsze:
  1. Lord Voldemort nie mógł kochać, ponieważ został poczęty dzięki eliksirowi miłości, a nie z prawdziwego uczucia. 
  2. J. K. Rowling uśmierciła Freda Weasleya, aby uświadomić czytelnikom, jak ciężka jest  śmierć bliskich. Jak się okazuje, ona sama płakała, pisząc scenę jego śmierci. 
  3. J. K. Rowling w połowie pisania serii o Harrym Potterze zaczęła zastanawiać się nad uśmierceniem Rona. 
  4. Tatuaże Syriusza Blacka zostały zapożyczone od rosyjskich gangów więziennych. Takie wzory oznaczają osobę, którą należy darzyć szacunkiem, ale równocześnie bać się jej.
  5. Gdyby pisarka mogła spotkać się z którymś ze swoich bohaterów, wybrałaby Dumbledore’a i przeprosiła, że go uśmierciła.
  6. Hedwiga powinna być samcem – autorka nie wiedziała, że tylko samce sowy śnieżnej mają białe upierzenie. 
  7. J. K. Rowling stworzyła dementorów na podstawie wizji, jakie miała podczas depresji.

Leave a commentElenkaa _

3 lata ago

Bardzo ciekawe informacje… nie wiedziałam o ani jednej z nich.

Czarny Kruk

3 lata ago

Dementorzy wizją depresji? Genialny pomysł! Tyle razy oglądałam Harrego a nie zorientowałam się.

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia