O kobiecie pracującej i znanych sprawcach

Kiedy myślimy o najbardziej znanych aktorach dwudziestego wieku – ona musi nam przyjść do głowy. Wiecznie roześmiana, zabawna, bardzo utalentowana. Irena Kwiatkowska – aktorka teatralna i filmowa, ale przede wszystkim wybitna aktorka komediowa, a przy tym gwiazda kabaretu. Słowem: wyjątkowa osobistość sceniczna. Przeżyła niemal sto lat i zostawiła za sobą ogromny dorobek twórczy. 

TytułIrena Kwiatkowska i znani sprawcy
Autor: Roman Dziewoński
Wydawnictwo: Szelest

Jej twarz zawsze gdzieś tam była. Pojawiała się, gdy tata siadał przed telewizorem i śmiał się do rozpuku z jakiegoś dziwnego, starego serialu. Może dlatego, gdy po latach ujrzałam jej twarz, wydawała mi się dziwnie znajoma. Skąd ja ją znam? – pytałam siebie, nie mogąc znaleźć odpowiedzi. Zafascynowana nagłymi wspomnieniami z dzieciństwa, gdy Kwiatkowska szybko przemykała przez ekran telewizora, zapragnęłam sięgnąć po więcej, aby dowiedzieć się, kim jest kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi.

Irena Kwiatkowska i znani sprawcy to obszerna biografia wybitnej aktorki, biorąca na celownik jej frapującą karierę i życie zawodowe. Napisana przez Romana Dziewońskiego, po latach została ponownie wydana. I chyba nic lepszego nie mogło się przytrafić polskim księgarniom. Co więcej (i myślę, że od tego powinno się zacząć) nowe wydanie jest wyjątkowo ładne i przykuwające wzrok. Zdjęcie przewodnie zostało dobrze dobrane, jeśli wziąć pod uwagę osobowość pani Ireny. Wydrukowane w kolorze czarno-białym w połączeniu z niebieskim tytułem daje świetny efekt. Na pierwszym miejscu można więc pogratulować grafikom, lecz – umówmy się – najważniejsza jest treść.

Nie uświadczymy tu prywatnego życia Kwiatkowskiej, pikantnych szczegółów ani wstydliwych faktów. Ta biografia nie ma na celu obnażenia przed nami człowieka, ale aktora. Nie chodzi o wstrząśnięcie nami poprzez opowiedzenie osobistych historii czy wydrukowanie prywatnej korespondencji lub pamiętnika. Chodzi o sztukę, której Irena Kwiatkowska oddawała część swojego życia, o aktorstwo. Owa biografia jest więc bardzo dokładnym udokumentowaniem kariery aktorki, połączonym z wypowiedziami bliskich jej osób, artystów lub tych, którzy po prostu ją znali. Stworzona przez Dziewońskiego lektura to zapis wyjątkowej drogi na szczyt oraz ludzie, którzy na tej drodze przystanęli. I trzeba przyznać, że to jest najbardziej fascynujące.

Co więcej, myślę, że to biografia ważna. W czasach, gdy pojawia się coraz więcej nowych idoli, a pamięć o tych dawnych już gaśnie, warto wspominać takie postacie jak Irena Kwiatkowska. Warto znać ich drogę, rozumieć ich kunszt oraz pracę włożoną w jego wytworzenie. Tylko po to, aby nie zniknęli na zawsze. Aby słuch o nich nie zaginął. Właśnie dlatego traktuję tę biografię nie tylko jako hołd, ale jako próbę przedłużenia pamięci o wyjątkowej kobiecie pracującej, która żadnej pracy się nie bała. I uważam, że jest to próba bardzo udana.

taniaksiazka

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia