Perełki

Powieść obyczajowa

Niepozwolmiodejsc_500

 

Tytuł: Nie pozwól mi odejść. Ella i Micha

Autor: Jessica Sorensen
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 13 czerwca 2016 r. 

 

Ella i Micha znają się od dziecka. W ich życiu właściwie nie było chwil, o których oboje by nie wiedzieli – zawsze się wspierali i byli obok, gdy nawzajem siebie potrzebowali. Jednak… jedna noc na moście zmienia wszystko. Ella wyjeżdża do college’u, nikomu o tym nie powiedziawszy, a Micha – przez osiem miesięcy żyje w niepewności o to, co stało się z jego najlepszą przyjaciółką. Czy piękna przyjaźń, która trwała mimo wszystko, może zostać przerwana przez jeden mały incydent? A może ów incydent stanie się jedną z przyczyn czegoś… naprawdę magicznego? 

Jessica Sorensen stała się popularna dzięki wspaniałemu cyklowi, którego pierwsze dwie części – Przypadki Callie i Kaydena i Ocalenie Callie i Kaydena – również zostały wydane przez wydawnictwo Zysk i S-ka i natychmiast okazały się bestsellerami wśród książek dla młodych dorosłych.

Nie pozwól mi odejść. Ella i Micha to subtelna opowieść o tym, jak ważne jest bycie sobą, nawet jeśli wszystko dookoła zmusza nas do nakładania masek. Autorka po raz kolejny stworzyła bardzo naturalną historię, która z pozoru wydaje się błaha, jednak kryje w sobie głębszy sens. Sens, który każdy z nas musi odnaleźć sam, gdyż dla każdego może być on inny.

Nałogowi czytelnicy literatury dla młodych dorosłych na pewno otrzymają sporą dawkę emocji i dobrej energii, która natchnie ich do tego, by zawsze walczyć o własne marzenia i nigdy, przenigdy się nie poddawać, a przy okazji – nie udawać kogoś, kimś się nigdy nie było, nie jest i nie będzie. Piękno jest w nas!

 

Powieść sensacyjna

Laskun2

 

Tytuł: Łaskun

Cykl: Lipowo (t. 6) 
Autor: Katarzyna Puzyńska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 7 czerwca 2016 r. 

 

To już szósty raz autorka zabiera nas w podróż do Lipowa. Policjanci z Brodnicy, do których dołączył aspirant Daniel Podgórski, odkrywają makabryczną inscenizację w posesji sędziego Jaworskiego. I o ile zwłoki były w liczbie pojedynczej, o tyle ofiar jest więcej niż jedna…

Wraz z przesłuchiwaniem kolejnych osób pojawiają się nowe, zaskakujące fakty. Dlaczego stroniący od ludzi, gburowaty samotnik, jakim był sędzia Jaworski, został zamordowany i w tak sadystyczny sposób potraktowany przez mordercę. Co z tą sprawą ma wspólnego Daniel Podgórski? Jaki udział w tej sprawie ma Sabina, której zaginięcie zgłasza na policję jej zaniepokojona matka? Czy fakt, że wszystkie drogi raczkującego dopiero śledztwa prowadzą do Michała Rakowskiego, to przypadek? Jaki udział w wydarzeniach mają pracownicy klubu nocnego Gwiazdozbiór oraz garażu Piotra Maciejewskiego?

Autorka zmyślnie buduje napięcie, potęguje poziom ciekawości poprzez wielokrotne powtarzanie niewyjaśnionej kwestii i bawi się z czytelnikiem w „kotka i myszkę”.

Łaskun to nie tylko bardzo dobra powieść obyczajowa, „kawał dobrego kryminału” i powieści sensacyjnej, ale przede wszystkim doskonałe studium psychologiczne poszczególnych postaci.

Powieść fantastyczna

477670-352x500

 

Tytuł: Siódmy syn

Cykl: Opowieść o Alvinie Stwórcy (t. 1)
Autor: Orson Scott Card
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 9 czerwca 2016 r. 

 

XIX-wieczna Ameryka – pełna tajemnic, mroku i magii, która czyha za każdym rogiem. Zwykli ludzie chcą żyć bezpiecznie. Z dala od nietypowych zjawisk, bandytów i niepokojących wydarzeń. Jednak wszystko się psuje, gdy w jednej z „normalnych” rodzin rodzi się Alvin – dziecko o niezwykłych umiejętnościach magicznych. Kim tak naprawdę jest? Wysłannikiem Boga, diabła, a może zwykłym czarodziejem o potężnej mocy? Alvin musi sobie poradzić z tym darem albo – jak niektórzy uważają – przekleństwem. Czy da radę pokonać własną naturę? Kim naprawdę jest jako siódmy syn?

Powieść ukazuje, jak zabobony mogą zapanować nad ludźmi. Kiedyś w Ameryce i nie tylko tam przesądy miały istotne znaczenie i wyznaczały reguły życia na tym kontynencie. Alvin jest wyjątkową postacią. Bardzo dobrze wykreowany wzbudza naszą ciekawość. Jego charakter jest wielowarstwowy, co ubarwia całą książkę i pozwala na przeżycie niesamowitej przygody. Świat, gdzie panują inne zasady, a magia ma wielkie znaczenie, jest niezwykły. Uniwersum wprowadza nas w inną rzeczywistość, dając przy tym wielkie pole do popisu dla wyobraźni. Dla fanów fantastyki jest to perła wśród literatury.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia