Tropem Johna Flanagana

Noś w sobie pewność, wiedz, że osiągniesz cel, a osiągniesz go z pewnością. Nie pozwól, by do twojej głowy wkradły się wątpliwości, bo cię zniszczą. Tak brzmi reguła samosprawdzającej się przepowiedni.

John Flanagan, Zwiadowcy. Oblężenie Macindaw

John Anthony Flanagan urodził się 22 maja 1944 r. w Sydney (Australia) i już jako młody chłopiec wiedział, że spełnieniem jego marzeń będzie pisarstwo. Pierwsze kroki w tym zawodzie stawiał w agencji reklamowej, w której był copywriterem. To właśnie tam dostrzeżono jego talent, a stało się to za sprawą żartobliwego i niezbyt pochlebnego wiersza, który dotyczył nielubianego kolegi.

Przez kolejne dwadzieścia lat zajmował się pisaniem scenariuszy, spotów reklamowych, a także był współtwórcą sukcesu sitcomu Hi! Dad.

Jednakże największą sławę i uwielbienie przyniosła mu seria Zwiadowcy, która pierwotnie zawierała zaledwie dwadzieścia opowiadań mających zachęcić jego dwunastoletniego wówczas syna Michaela do czytania.  

Piętnaście lat trwało, zanim autor zdecydował się z bajek na dobranoc stworzyć cykl powieści przygodowych, których głównym bohaterem jest postać wzorowana na synu pisarza. Jednak na tym nie kończą się podobieństwa do realnych osób. Flanagan przyznał, że inspiracją do stworzenia Halta był nauczyciel szóstej klasy podstawówki, do której uczęszczał John. Jego najstarsza córka – Cathy – była wzorem dla Cassandry, a postać Horace’a oparł na przyjacielu syna, Jeremym.

Co ciekawe – historia Willa miała uświadomić Michaelowi, że książkowi śmiałkowie wcale nie muszą być wysportowani, muskularni i wielcy, by móc zaistnieć (chłopiec w tym czasie był dość niski, a to nie podnosiło jego samooceny). Obecnie ten ponaddwudziestoletni mężczyzna ma powyżej 182 cm wzrostu, jest silny, barczysty, ale wciąż zafascynowany Zwiadowcami, których całość obejmuje do tej pory 13 tomów.

Warto również zwrócić uwagę na Drużynę, która okazała się kolejnym wielotomowym hitem. Tym razem autor skupił się na grupie ludzi, którzy nie dość, że posiadają różnorodne zdolności, to jeszcze muszą współpracować, by przeżyć.

W roku 2008 Flanagan wygrał Australian Book Publishers Association’s of the Year dla dzieci starszych i młodszych.

Obecnie wraz z żoną Leonie mieszka na przedmieściach Manly. Ma troje dzieci, czworo wnuków i miliony fanów na całym świecie. Uważam, że śmiało mógłby dzielić podium z Rickiem Riordanem, i jestem święcie przekonana, że dzięki obu panom kolejne pokolenia młodych ludzi będą dorastać nie tylko w obozie dla herosów, ale także wśród zwiadowców.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia